Staňte se členem
Klubu Nadace OSF

Staňte se členem
Klubu Nadace OSF

Dejme (že)nám šanci

Program Dejme (že)nám šanci podporuje rovné příležitosti žen a mužů v pracovním i osobním životě a prevenci a pomoc obětem domácího násilí v České republice. Je financován z Norských fondů a spravuje ho Nadace Open Society Fund Praha.

Prostřednictvím Norských fondů přispívá Norsko ke snižování sociálních a ekonomických rozdílů a posílení vzájemné spolupráce v Evropě. Podporuje především ochranu životního prostředí a boj proti změně klimatu, výzkum a stipendia, rozvoj občanské společnosti, péči o zdraví, děti, rovnost žen a mužů či zkvalitnění justice.

Na podporu rovných příležitostí a prevenci a pomoc obětem domácího násilí rozdělí Nadace Open Society Fund v letech 2013-2016 celkem 155 miliónů korun. Prostředky byly rozděleny ve třech kolech grantových výzev, která jsou již uzavřena (poslední grantová výzva měla uzávěrku 14. ledna 2015).

Zaměření projektů:

 • zavedení flexibilních pracovních režimů, poskytování služeb péče o děti ve věku 0‒6 let
 • posouzení veřejných politik a praxí z pohledu rovnosti žen a mužů
 • zvýšení povědomí o genderových tématech a výzkum v této oblasti
 • posílení spolupráce organizací, které se zabývají rovností žen a mužů
 • rozvoj služeb pro oběti domácího násilí (včetně specifických skupin, jako jsou senioři, LGBT nebo Romové)
 • prevence a snížení výskytu domácího násilí
 • spolupráce českých a norských organizací a sdílení norských zkušeností

Více informací na najdete na stránkách www.dejmezenamsanci.cz.

Jak pomáhají prostředky z Norských fondů

Alternative TextJaně je 26 let a léčí se v terapeutické komunitě Karlov ze závislosti na pervitinu, má zde s sebou i dceru. Když zjistila, že je těhotná, přestala po 6 letech okamžitě brát drogy. Bohužel ne vše se vyvíjelo „růžově“, přítel nedokázal abstinovat, neudržel si práci a domu chodil „zfetovaný“ a opilý. Když na ni křičel, dalo se to ještě vydržet, ale pak se k tomu přidaly i facky a kopance. Bála se o dítě, ale neměla kam odejít a pořád věřila, že po porodu se to změní. Někdy proplakala dny, přemýšlela i o sebevraždě, ale pořád jí to „bříško“ drželo nad vodou.

Porodila krásnou zdravou holčičku. Nechat si ji nemohla, pracovnice ji umístila do kojeneckého ústavu. Navrhovali jí adopci, ale Jana se nechtěla dcery vzdát. Nakonec začala spolupracovat s organizací SANANIM a zařizovat si léčbu v komunitě. Přítel zuřil, nechtěl ji pustit, zbil ji a zavřel v bytě, vynutil si několikrát styk. Bylo to pro ni „peklo“, ale podle jejích slov to stálo za to, protože teď může být MÁMOU a léčit se. S dcerou se v komunitě krásně sžily, ale Jana měla a určitě i před sebou má ještě těžké chvíle, kdy by nejraději utekla ode všeho a zapomněla.

Dcera je pro ni však obrovskou motivací. Kontaktovala i svoji mámu a sestru a po skoro 5 letech to vypadá, že je vše na dobré cestě. V prvních týdnech na skupinách převážně naslouchala, ale postupně se otvíraly vzpomínky na dětství – otec, který když se napil, tak mámu bil, spolužáci ji na základní škole šikanovali a pak život na drogách a na ulici, který byl rovněž spojen s násilím.

Díky skupinám a individuální terapii se jí daří témata otevírat a mluvit o nich. Věříme, že se jí podaří pochopit, proč je v životě obětí, a co s tím může dělat. Přeje si, aby se dcera s ní cítila v bezpečí a dokázala jí zajistit stabilní domov.

 • Spolek Prague Pride obdržel od Nadace OSF Praha v rámci Norských fondů grant na tvorbu portálu pro LGBT osoby v krizi www.sbarvouven.cz. Projektem jsme reagovali na sebevraždu čtrnáctiletého Filipa, který si vzal život, protože nechtěl žít v homofobní společnosti. Za měsíc fungování portálu se na nás obrátilo přes 300 klientů, což dokazuje, že tato služba zde velmi chyběla. Po pravdě, u nás neexistuje jiná organizace, na kterou bychom se mohli obrátit s žádostí o podporu projektu tohoto typu.

  Czeslaw Walek, Prague Pride

 • Když jsme začínali s tématem sexismu ve veřejném prostoru, byli jsme na to sami. Je nesmírně těžké vytrvat, když nemáte spojence. Nadace OSF byla jednou z prvních, kdo nás podpořil, a to nejenom finančně, ale také tím, že společně s námi považuje téma za důležité. A je s námi po celou dobu naší práce. Dnes je Sexistické prasátečko pojmem pro vše sexistické ve společnosti. A my máme mnoho dalších partnerů, kteří s námi bojují za etičtější reklamu. V této situaci bychom ale bez OSF určitě nebyli.

  Petra Havlíková, Nesehnutí, Brno

AKTUALITY

27.5.2015

V Praze začíná mezinárodní konference o genderově podmíněném násilí

Již dnes začíná konference „Evropa bez genderově podmíněného násilí: Od závazků k činům“, kterou uspořádala Nadace Open Society Fund Praha ve spolupráci s Agenturou Evropské unie pro základní práva (FRA) …

Celý článek
Starší články