Staňte se členem
Klubu Nadace OSF

Staňte se členem
Klubu Nadace OSF

22.3.2016

Konference Otevírejme radnice (ale také kraje) III.

V polovině října budeme rozhodovat o složení krajských zastupitelstev a obsazení třetiny Senátu. Krajské volby jsou jedny z mála, kde účast dlouhodobě roste, občanům však není příliš jasné rozdělení kompetencí mezi krajem a obcemi. I to byl jeden z důvodů, proč jsme letošní konferenci Otevírejme radnice zaměřili tentokrát na problematiku krajů. Šlo již o třetí ročník úspěšné akce, jejímž cílem je poskytnout odborné zázemí a prostor pro předávání zkušeností k transparentnosti místní politiky. Proto se na konferenci potkávají zkušení i začínající komunální politici z celé ČR s experty z akademické i nevládní sféry.

Úvodní slovo pronesla Vladimíra Dvořáková z Katedry politologie VŠE v Praze. V dopoledním bloku, moderovaném Radimem Burešem z Transparency International, pak představovalo hlavní téma zprůhledňování krajů a zda se mohou kraje od obcí v něčem inspirovat. Odpoledne bylo věnováno praktickým workshopům zaměřeným na přípravu referend, efektivního fungování radničních a krajských periodik a v neposlední řadě také na téma otevírání dat, kterému se Fond Otakara Motejla dlouhodobě věnuje.

Tak na viděnou zase za rok!

Více fotografíe z akce od Petra Vymětala naleznete zde:
https://goo.gl/photos/MwihLheaKuEiVDBi7

Video záznam v následujícím pořadí příspěvků je k dispozici zde:

Dopolední panel: Kde končí obec a začíná kraj?                  
Je pár měsíců před krajskými volbami. Co to znamená pro obce? Jak může výsledek krajských voleb pomoci větší otevřenosti nejen krajů, ale i obcí? Čím se mohou kraje od obcí inspirovat?

 • Moderátor: Radim Bureš (Transparency International ČR)
  Na úvod vysvětlí „cestu od obce ke kraji“.
  Prezentace ke stažení
 • Vztah obce a kraje – otevřené otázky Antonín Metál (býv. ředitel odboru veřejné správy MV ČR)
  Jaký je vztah obce a kraje, jaký by mohl být, jaké problémy a možnosti stojí před námi.
  Prezentace ke stažení
 • Proč se zajímat o kraj a co na kraji otevírat – Martin Kameník (Oživení)
  Představení a vysvětlení 10 kategorií, ve kterých by měly být kraje otevřené vůči svým občanům.
  Prezentace ke stažení
 • Zdravý kraj –  Petr Švec (Národní síť zdravých měst) / Martin Hyský (Kraj Vysočina)
  Kraje mohou napomoci aktivnímu zapojení obyvatel ve svém území a navázat systematickou spolupráci s obcemi. Příkladem mohou být aktivity Zdravých krajů a měst, spojených již od roku 1994 v asociaci Národní síť Zdravých měst ČR. Základem této spolupráce je přenos dobré praxe v rámci metody místní Agenda 21 (MA21).
  Prezentace ke stažení – Petr Švec
  Prezentace ke stažení – Martin Hyský
 • Radniční a Krajská média – Oldřich Kužílek (Otevřená společnost)
  Demokratické principy v médiích veřejné služby; typy médií (periodika, TV pořady); funkce a regulace médií; hlavní problémy a zásady v radničních a krajských médiích: Střety zájmů, pravidla.

Odpolední workshopy – záznam jen závěrečných shrnutí
 

 • Otevřená data na krajské a obecní úrovni – vedoucí: Michal Tošovský (Fond Otakara Motejla)
  Představení otevřených dat a cest k jejich publikování. Jak má vypadat usnesení rady, směrnice a publikační plán? Jaká se nabízí technická řešení a kolik to stojí? Jaká data publikovat a co s nimi pak bude? Co přinese chystaná legislativa?
 • Místní referenda v souvislosti s krajskými volbami – vedoucí:  Svatopluk Bartík (radní Brno Střed)
  Jak na referendum o zákazu hazardu – teorie i praxe, tipy a triky. Společně probereme všechny fáze: tvorbu petice, sběr podpisů, včasné odevzdání, informační kampaň během petice i před samotným referendem. Zvýšenou pozornost budeme věnovat hlavně právním úskalím a základním principům veřejné komunikace, aby byla co nejvyšší šance, že svou iniciativou uspějete a nebudete zbytečně plývat časem a energií.
  Prezentace 1 ke stažení
  Prezentace 2 ke stažení
  Prezentace 3 ke stažení
 • Radniční/Krajská periodika – vedoucí  Martin Kameník (Oživení)
  Představení problému radničních/krajských periodik s následnou diskusí a prezentací 3 příkladů dobré i špatné praxe.

 

Organizátoři konference:
Katedra politologie, Fakulta mezinárodních vztahů, VŠE v Praze
Fond Otakara Motejla (Nadace OSF)

Programový výbor:
Vladimíra Dvořáková, Karel B. Müller, Petr Vymětal (katedra politologie VŠE), Jiří Knitl (Fond Otakara Motejla), Oldřich Kužílek (Otevřená společnost), Martin Kameník (Oživení), Petr Leyer (Transparency International ČR).
 
Partneři:   

 partneri-konference-otvirejme-radnice3
                                                   
 

14.3.2017

(Nejen) Open Data Expo 2017 je za námi

Mezinárodní Open Data Day připadl letos na sobotu 4. března. My jsme jej pro tentokrát slavili celý týden a k oslavě jsme přizvali téměř 200 lidí z české open datové …

Celý článek

23.2.2017

Objevte potenciál otevřených dat ve zdravotnictví

V České republice jsou data z oblasti zdravotní péče jedna z nejvíc zajímavých, žádaných a zároveň nejmíň dostupných. Dostupnost dat ve zdravotnictví přitom posiluje postavení občanů a pomáhá poskytovatelům péče, …

Celý článek

22.2.2017

Open Data Expo, „tak trochu jiný veletrh“, je zpátky!

Fond Otakara Motejla vás srdečně zve na 2. ročník veletrhu Open Data Expo, jehož cílem je podpořit dialog mezi těmi, kteří publikují otevřená data a těmi, kteří je využívají v …

Celý článek

23.11.2016

Aplikace roku 2016 Hlídač smluv, postavená na otevřených datech, identifikuje zneužití moci v úřadech

Porota soutěže Společně otevíráme data, organizované Fondem Otakara Motejla, ocenila nejlepší aplikace postavené na otevřených datech. Mezi oceněnými projekty čtvrtého ročníku soutěže jsou aplikace odkrývající hospodaření státních institucí, správu veřejného …

Celý článek