Podpořte aktivity
Nadace OSF

Podpořte aktivity
Nadace OSF

Ruský vliv ve veřejném prostoru

Téma Ruska, jeho ambic a vlivu se stalo v regionu střední Evropy znovu objeveným tématem po událostech na Majdanu a obzvláště pak po připojení Krymu k Ruské federaci. Stále častěji se tak nyní skloňují pojmy jako propaganda či hybridní válka, které se vztahují k rostoucímu fenoménu tzv. alternativních médií (naši nejnovější analýzu na toto téma najdete ZDE). Internet se stává místem polarizace společnosti, což se projevuje v diskuzích o migraci, Evropské unii, ale i o hodnotách, na kterých by Česká republika a Slovensko měly do budoucna stavět.

Cílem tohoto projektu je zlepšit porozumění stávající situace skrz kvalitní analýzu a vzájemnou podporu organizací i jednotlivců, kteří se tématu ruského vlivu věnují. Důležitá je samozřejmě i informovanost veřejnosti. Nechceme cenzurovat obsah internetu či určovat, který názor je ten správný. Názorová pluralita je pro demokracii a otevřenou společnost stěžejní, avšak cíleně používaná lež či směs polopravd pro nás není legitimním prostředkem pro diskuzi.

V rámci tohoto projektu podporujeme činnost analytických organizací, akademiků a investigativních novinářů v České republice a na Slovensku. Hledáme také možnosti pro jejich spolupráci a snažíme se zpřístupnit jejich práci veřejnosti. Pokud vás toto téma zajímá a chcete vědět více, můžete se obrátit na koordinátorku projektu.

Nyní podporujeme řadu think-tanků (Asociace pro mezinárodní otázkyThe Prague Security Studies Institute,  Slovak Foreign Policy Association) a novinářů (Denník N) nebo taky webovou publikační platformu HlídacíPes.org