Podpořte aktivity
Nadace OSF

Podpořte aktivity
Nadace OSF

13.3.2019

Odchod na školu byl těžký, ale byl to nejlepší krok v mém životě

Jsem Adriana a stipendistkou Nadace OSF jsem již 4 roky. Pocházím z Broumova, kde jsem absolvovala osmileté gymnázium a v současné době studuji na České zemědělské univerzitě v Praze na Provozně ekonomické fakultě. V současné době nemám přesně ujasněno, čím chci být, i když nad tím stále víc a víc přemýšlím. Mým snem je být v životě úspěšná a hlavně být vzorem pro další Romy, kteří se rozhodnou studovat.

V cestě za mým cílem mi pomáhá stipendium Nadace OSF. Stipendium není pouze o finanční podpoře. Celoročně se můžu setkávat s dalšími stipendisty – vzájemně si radíme a podporujeme se. Mám možnost účastnit se různých zajímavých akcí, pracovat s mentory, a hlavně využít podporou ze strany úžasného týmu nadace. Podpora spočívá hlavně v okamžité pomoci při řešení různých školních i mimoškolních problémů.

romske_stip_02_1

První rok na vysoké škole pro mě nebyl úplně jednoduchý, byla to velká změna. Střední školu jsem studovala ve svém rodném městě, kde jsem měla celou rodinu a kamarády. Když jsem se pak odstěhovala do Prahy, byla jsem najednou na všechno sama. Postupem času se však situace zlepšila, hodně jsem se osamostatnila, zvykla si na režim vysoké školy a našla si spoustu přátel. Stipendijní program mi v tom hodně pomohl.

Součástí podmínek stipendia je také najít si stáž. Já si jich našla hned několik. V prvním ročníku jsem byla půl roku na stáži na Kanadském velvyslanectví v Praze, kde jsem se podílela na projektech s tématem Podpora práv Romů. Během dalších let jsem absolvovala další zajímavé stáže, a to v České spořitelně v marketingovém oddělení a v právnické kanceláři Mašek advokáti. Vyjela jsem také do Evropského parlamentu v Bruselu, kde jsem působila v kanceláři u pana europoslance Luďka Niedermayera. Při práci jsem sice stále musela být ve střehu, ale zase jsem se nikdy nenudila. Bylo to náročné, ale stálo to za to. Každá stáž mi rozšířila obzory a otevřela mi dveře k dalším pracovním příležitostem a kontaktům.

Velkým krok do neznáma jsem udělala, když jsem se rozhodla pro studium v zahraničí. V letním semestru 2018 jsem natěšená, se strachem a plná očekávání odletěla do Lisabonu studovat Informační Management. A bylo to nejlepší rozhodnutí v mém životě. Získala jsem spoustu zkušeností, poznala nové lidi z různých koutů světa a různých kultur, zlepšila se v angličtině a obohatila se o nový jazyk (portugalštinu). A jak se říká, „kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem“. Erasmus doporučuji opravdu všem!

Neměla bych také zapomenout zmínit mou oblíbenou dobrovolnickou činnost – doučování. Už od 15 let ve volném čase doučuji děti ze sociálně vyloučených lokalit ve sdružení Začít spolu v Broumově.

Má cesta na vysoké škole je opravdu bohatá a velmi různorodá. Snažím se využít nabídek, která mi přijdou do cesty, a to bych doporučila všem. Není třeba se bát o stipendium zažádat. Podmínky udělení stipendia najdete na www.osf.cz. Kdybych si o stipendium nezažádala já, určitě bych teď neměla tolik pracovních zkušeností, nepoznala bych tolik milých lidí a nemohla bych se vzdělávat v angličtině, což mi stipendium umožňuje.

Adriana, studuje Provoz a ekonomii na Provozně ekonomické fakultě na České zemědělské univerzitě

 
 

 

31.10.2019

Jak vytvořit a realizovat advokační strategii

Rádi bychom Vás v rámci našeho Advokačního fóra pozvali na workshop: Jak si vytvořit a realizovat advokační strategii Termín: 20. a 21. listopadu 2019 Čas: první den 10.00 – 17.30, …

Celý článek

24.10.2019

Informační seminář ke středoškolským stipendiím

Studuj příští rok v USA nebo Velké Británii. V nadaci jsme otevřeli už 27. kolo středoškolských stipendií, které jsou určeny studentům a studentkám 1. a 2. ročníků středních škol. Přihlas …

Celý článek

15.10.2019

Hledáme manažera/ku programu Active Citizens Fund

Podílej se na proměně občanské společnosti. Staň se manažerem/kou programu Active Citizens Fund. Přijmeme manažera/ku na plný úvazek, který/á bude zodpovídat za realizaci programu Active Citizens Fund. Jeho/jejím hlavním úkolem …

Celý článek

15.10.2019

Informační semináře k základním grantům

Každý, kdo se aktivně zapojí do dění ve své obci, koho zajímá, za co se utratí peníze z rozpočtu města, komu není lhostejné vzdělávání dětí a jejich orientace v současném …

Celý článek