Projekt, který spojuje dárce – Nadační fond Eduzměna

| Aktuality | Vše

Závažným problémem českého vzdělávacího systému jsou velké rozdíly mezi jednotlivými školami i v rámci regionů. Záměrem Nadačního fondu Eduzměna je podpořit vznik modelu, který v praxi ověří, jak by mohla vypadat podpora v konkrétním regionu, která by vedla ke kvalitnímu vzdělávání všech dětí a snižování rozdílů mezi školami.

Na základě výsledků analýzy, kterou si nechal Nadační fond Eduzměna zpracovat, zkušeností z praxe a po konzultacích s odborníky vybral nadační fond jako svou první prioritu pětiletou pilotáž systémové změny na malém území.

Společně s partnery (školami, neziskovými organizacemi a zástupci veřejné správy), kteří zde již řadu let dělají skvělou práci, chce nadační fond podpořit propojení různých know-how a najít způsob, jak posunout všechny školy v daném regionu na cestě k rozvoji. Inovace je postavena na zapojení a podpoře všech, kdo v daném regionu o vzdělávání pečují a zároveň jej ovlivňují – tj. žáků, rodičů, učitelů, ředitelů a zřizovatelů.

Záměrem je vytvořit replikovatelný model regionální podpory vzdělávání.

V březnu 2019 byla vyhlášena výzva ke spolupráci, do které se přihlásilo celkem 76 žadatelů s 95 žádostmi, od mateřských a základních škol, přes neziskové organizace až po obce a regiony. V dubnu vybrala odborná rada fondu sedm organizací (ČOSIV, EDUin, Elixír do škol, JOB – spolek pro inovace, Společnost pro kreativitu ve vzdělávání, Step by step a Unii rodičů), které povedou celý náročný proces příprav. K nim se přidají další odborníci a konzultanti, včetně zástupců regionů, jehož výběr ještě probíhá. Součástí zadání je zároveň nalezení udržitelného způsobu fungování regionální podpory, který nezanikne po pětiletém období.

Chceme podpořit vznik replikovatelného modelu, díky kterému se v průběhu pěti let zvýší kvalita všech škol v určitém regionu. Věříme, že v důsledku toho zde dojde ke zlepšení učení všech dětí. Model pak bude možné nabídnout k šíření do dalších regionů, ale vzejdou z něj i důležitá poučení pro tvůrce vzdělávací politiky.” říká Zdeněk Slejška, ředitel Nadačního fondu Eduzměna.

Nadační fond Eduzměna předpokládá investici v hodnotě 200 mil. Kč, která by měla prokázat, co vše je zapotřebí nastavit, aby se školy mohly dlouhodobě rozvíjet. Z této částky je již zakládajícími nadacemi přislíbena polovina prostředků a další dárce, kteří by se chtěli zapojit, fond hledá.

Kontakty:

Zdeněk Slejška, ředitel Nadačního fondu Eduzměna
e-mail: zdenek.slejska@eduzmena.cz, 605 967 368

 

Studii popisující aktuální situaci českého školství zpracovali Daniel Prokop a Tomáš Dvořák (nezávislí sociologové a analytici). Je založena na rešerši a dodatečné analýze již existujících studií a dlouhodobých mezinárodních šetření. Má podobu bodů, které ve stručnosti shrnují výsledky dílčích šetření. Celou studii najdete zde.

Ke studii byly vytvořeny přehledné infografiky:

– První souhrnná infografika publikovaná 3. 4. zde.

– Druhá infografika věnovaná žákům publikovaná 10. 4. zde.

– Třetí infografika věnovaná rodičům publikovaná 18. 4. zde.

– Čtvrtá infografika věnovaná učitelům publikovaná 24. 4. zde.

– Pátá infografika věnovaná ředitelům publikovaná 2. 5. zde.

– Šestá infografika věnovaná zřizovatelům publikovaná 9.5. zde.

Nadační fond Eduzměna funguje jako platforma zástupců soukromého, neziskového a státního sektoru, která chce společnými silami, know-how a financemi podpořit systémové změny ve vzdělávání dětí v České republice. Fond se bude soustředit na dlouhodobé a udržitelné přístupy, které budou mít prokazatelný dopad na zlepšování učení dětí. Nadační fond založily čtyři české nadace (Nadační fond Avast, Nadace České spořitelny, Nadace Karla Janečka a Nadace OSF) a postupně jej budou rozšiřovat další dárci. Více o Nadačním fondu Eduzměna zde. Více o zakládajících nadacích zde.