Podpořte aktivity
Nadace OSF

Podpořte aktivity
Nadace OSF

9.8.2016

Rok na Balkánské trase: aktuální situace uprchlíků v Evropě v číslech a v kontextu

Migrace byla v posledním roce tématem číslo jedna v médiích, v diskuzích na sociálních sítích a ve veřejném prostoru obecně. Mluvilo se o “uprchlické krizi” stejně jako o krizi Evropské Unie. Nyní se zdá, že diskuze trochu utichá a my bychom se proto rádi zamysleli nad tím, co se vlastně stalo a co to pro nás znamená. Byla to skutečná “krizí”? Co můžeme udělat v ČR, abychom nemuseli přistupovat na extrémní opatření? A jak si poradit s tím, že stále extrémnější postoje (zavírání hranic, vyhošťování osob na základě náboženského vyznání) pronikají do veřejné diskuze a stávají se normou? Na tyhle a další otázky chceme nalézt odpověď v rámci projektu {jsme to my}, který na základě celoroční spolupráce s migračními neziskovými organizacemi, dobrovolníky i odborníky spouští Nadace OSF Praha.

Celkem přišlo loni do Evropy 1,046,599 uprchlíků, z toho tzv. Balkánskou trasou 857,363. Největší nápor uprchlíků zažili balkánské státy loni na podzim, především v říjnu. Od března se pak balkánská trasa postupně vylidňovala v důsledku uzavření dohody mezi Evropskou unií a Tureckem. Přesto, že osud této dohody je nyní nejistý, uprchlíci stále přicházejí i přes zavřené hranice, ve snaze utéct od neutichajících válečných konfliktů. Na maďarsko-srbské hranici nyní čeká několik tisíc lidí v naprosto nevyhovujících podmínkách – na pomoc už jim opět vyrazili i čeští dobrovolníci. Existuje ale dlouhodobé řešení, které bude respektovat, jak humanitární a lidsko-právní, tak  i bezpečnostní aspekty situace?

Jak se situace v balkánských zemích dotkla České republiky? Prakticky jenom velmi málo – naším územím prošlo uprchlíků spíše v řádu stovek než tisícovek a navíc většina z nich skutečně jenom prošla. Díky opatřením Ministerstva vnitra strávila většina z nich několik týdnů v detencích a pak pokračovali dále do Německa nebo jiných států západní Evropy. I přesto, že se na našem území tedy reálně neodehrávalo nic tolik neobvyklého, dostalo se i těm několika málo uprchlíkům obrovské mediální pozornosti a vesměs negativní reakce ze strany veřejnosti i politiků. Podzim roku 2015 tak byl poznamenán i vzestupem xenofobních a islamofobních hnutí a osobností jako je Martin Konvička nebo Tomio Okamura a pronikáním extrémních postojů do mainstreamové politické diskuze.

V České republice se také zvedla nezvyklá vlna solidarity s uprchlíky – jenom během podzimu vyrazilo ve svém volném čase poskytovat humanitární pomoc na Balkán několik tisíc Čechů různého věku, pohlaví i povolání, na pomoc uprchlíkům propuštěným z detencí se pak zformovala „Iniciativa Hlavák“ čítající několik stovek členů.

Výsledkem událostí posledního roku je společnost rozdělená na několik zdánlivě nesmiřitelných táborů. V Nadaci OSF Praha už od září 2015 spolupracujeme s dobrovolníky, neziskovými organizacemi věnujícími se migraci i s odborníky a zástupci byznysu, které stejně jako nás pálí otázka – dokážeme všechny současné výzvy překonat tak, abychom zachovali to nejdůležitější – otevřenou, demokratickou a svobodnou společnost?

9. srpna jsme na informačním setkání pro novináře představili platformu {jsme to my}, která si klade za cíl umožnit racionální, fakty podloženou a nezaujatou diskuzi nejen o migraci, ale o všech dalších tématech, které tzv. uprchlická krize v české společnosti otevřela. Platforma je otevřená všem, kdo se chtějí na této diskuzi podílet bez ohledu na jejich názorové ukotvení.

Mezi aktivity platformy {jsme to my} patří:

  • informační servis pro média
  • webová a facebooková stránka sloužící jako online platforma pro diskuzi a sdílení informací
  • pořádání diskuzí a veřejných debat v regionech
  • informační a mediální kampaň, která se pokusí zodpovědět otázku, co to vlastně znamená, jsme to my?

Kontakt pro média:

Marie Heřmanová, marie.hermanova@osf.cz, 603206655

Více informací se dozvíte v presskitu.

WP_20160809_11_11_12_Pro

20.6.2019

Grantová výzva – Otevřené informace

Vyhlašujeme otevřenou grantovou výzvu s názvem Otevřené informace v rámci našeho projektu Náš stát, naše data.  Více informací najdete v sekci GRANTY na našich webových stránkách.  Cílem grantové výzvy je …

Celý článek

19.6.2019

Hledáme koordinátora/ku projektu Náš stát, naše data

Zajímá vás propojení IT sféry, občanské společnosti a veřejné správy? Máte pocit, že data jsou klíč, který přispěje k transparentnímu a otevřenému vládnutí? Přihlaste se k nám.  Co vás čeká Koordinace projektu …

Celý článek

31.5.2019

Přidejte se na mezinárodní pracovní setkání programu Active Citizens Fund

Zabýváte se občanským vzděláváním? Chcete pro téma načerpat zkušenosti ze zahraničí? Přihlaste se na Active Citizens Days. Pracovní setkání se bude konat v Oslu ve dnech 9.-11. září 2019 na téma …

Celý článek

17.5.2019

O podporu Nadačního fondu Hyundai se přihlásilo přes 50 projektů

Nadační fond Hyundai uzavřel další kolo grantové výzvy, přihlásilo se přes 50 projektů. Letos poprvé se mohli hlásit žadatelé z celého Moravskoslezského kraje, kde automobilka působí (dříve se podpora soustředila …

Celý článek