Advokační fórum
Celospolečenský problém
Dobře fungující demokracie se neobejde bez aktivních občanů, kteří se angažují v politických stranách a v občanské společnosti. V současné době čelíme krizi politických stran a útokům na hodnoty liberální demokracie. Role občanské společnosti při hájení veřejného zájmu je o to důležitější. Pro to ale občané a neziskové organizace potřebují dobře znát nástroje a metody advokační práce (advocacy) a lobbingu. Mnohé neziskové organizace a jednotlivci tyto potřebné znalosti nemají a dodnes neexistovalo ani místo, kde by je získali.
Naše řešení
Nadace OSF, ve spolupráci s Ashoka Česká republika, se proto rozhodla založit Advokační fórum, které rozvíjí advokační práci u nás. Advokační fórum Nadace OSF posiluje občanskou společnost a občany tak, aby mohli efektivně a profesionálně prosazovat veřejný zájem.
Co děláme:
poskytujeme konzultace pro nevládní organizace a aktivní občany, občanky, v nichž vám pomůžeme:
- identifikovat problém a jeho příčiny,
- definovat vhodné řešení/cíl
- formulovat hlavní sdělení a argumenty vaší kampaně
- zmapovat klíčové hráče nutné pro realizaci řešení/dosažení cíle
- připravit advokační strategii
realizujeme praktické workshopy, na nichž se naučíte:
- používat nástroje plánování advokačních kampaní jako je strom problémů a mapa klíčových hráčů
- připravit základy vlastní advokační kampaně
Dále získáte zpětnou vazbu od nás a dalších účastníků, účastnic workshopu a potkáte své potenciální partnery do budoucnosti.
- rozvíjíme téma advokační práce, lobbingu
- vydáváme studie ke konkrétním případům (Rekonstrukce státu – Jak se lobbuje proti korupci)
- pořádáme přednášky expertů na advokační práci z ČR i zahraničí
- propojujeme zástupce, zástupkyně občanské společnosti, veřejných institucí, akademické i soukromé sféry, kteří se zajímají o systémové změny

Dopady naší práce:
Za první rok jsme poskytli jsme více jak 200 hodin konzultací pro neziskové organizace
a uspořádali jsme 9 akcí pro více než 180 lidí,
„Spolupráce s Advokačním fórem Nadace OSF nabrala na intenzitě, když se pro nás důležité téma zvýšení příspěvků na péči dostalo k projednávání v poslanecké sněmovně. S advokační činností na této půdě jsme neměli žádné zkušenosti a pravidelné telefonáty, schůzky a maily se Štěpánem Drahokoupilem a později i s Petrem Machálkem nám dodávaly jistotu, směr i potřebné tempo.” Erik Čipera, ředitel, Asistence, o.p.s.
Tým Advokačního fóra
Štěpán Drahokoupil
Štěpán je koordinátorem projektu a odborníkem na advokační práci. Dříve měl v Nadaci OSF na starosti práci na systémových změnách v inkluzivním vzdělávání, které prosazoval směrem k českým veřejným institucím i mezinárodním organizacím. V letech 2007 až 2014 pracoval jako asistent senátora, dále zastával pozici člena správní rady Amnesty International ČR (2012 – 2016) nebo byl výkonný redaktorem Politologické revue (2015 – 2018). Má doktorát z politologie z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde nadále působí jako externí pedagog. Od roku 2019 spolupracuje s Nadací Via.
Petr Machálek
Spolupracovník Nadace OSF. Působil mj. jako ředitel Hnutí DUHA a ředitel občanského sdružení Ratolest Brno. Spoluzaložil a vedl koalici Za snadné dárcovství, která se zaměřuje na odstraňování bariér v oblasti individuálního fundraisingu. Od roku 2013 působí na „volné noze“ jako facilitátor, konzultant a lektor pro české i zahraniční nevládní organizace. Soustředí se na témata spojená s plánování a vedením občanských kampaní, advokačními aktivitami, fundraisingem, vytvářením strategií a obecně organizačním rozvojem. Podílel na transformačních projektech v zemích bývalého Sovětského svazu (Bělorusko, Ukrajina, země jižního Kavkazu, Moldavsko apod.). Externě spolupracuje s Nadací VIA jako konzultant pro místní občanské iniciativy a učí na Katedře environmentálních studií FSS MU v Brně, kde dříve vystudoval sociologii a politologii. Působí jako předseda Etické komise asociace ekologických organizací Zelený kruh. Za Zelené je čtvrtým volebním obdobím zastupitelem v Brně-Žabovřeskách a druhé volební období jako člen rady a místostarosta.