Druhý ročník konference Otvírejme radnice se zaměří na transparentní komunální politiku

| Aktuality | Fond Otakara Motejla

Loňské komunální volby přinesly zajímavý fenomén. Jejich favoritem se stala nová hnutí vedené osobnostmi, které radnice znaly spíše zvenku, coby aktivní občané bojující proti hazardu, svolávající referenda proti předraženým radnicím nebo pořadatelé sousedských slavností. Novopečení politici a političky přišli na radnice s velkou chutí měnit věci k lepšímu, často ale narážejí na nečekané překážky v podobě přebujelé byrokracie nebo úředníků navyklých na zcela jiný styl práce.

Na podporu otevřené a vstřícné komunální politiky jsme proto připravili konferenci Otvírejme radnice II. Jejími hlavními organizátory jsou Fond Otakara Motejla spolu s Katedrou politologie Vysoké školy ekonomické v Praze. Cílem akce, která proběhne v sobotu 21. 3. na pražské VŠE, je poskytnout odborné zázemí a zkušenosti se zprůhledňováním místní politiky a propojit nové zastupitele s jejich více zkušenými kolegy, aktivními občany z celé ČR a experty z akademické i nevládní sféry.

Zkušenosti z prvních měsíců na radnici bude sdílet starosta Prahy 7 Jan Čižinský, kterému se podařilo sestavit většinovou koalici nebo Renata Chmelová, zastupitelka Prahy 10, jež kvůli zvratům v povolebním vyjednávání skončila v opozici i přes velmi silný mandát od voličů. Svůj pohled na trestněprávní odpovědnost zastupitelů nabídnou Adam Jareš z ministerstva vnitra a Jiří Pavlík, ředitel Kabinetu nejvyššího státního zástupce. Dostane se i na ryze praktické rady a doporučení, zejména v oblasti radničních periodik a alternativních informačních kanálů, které představí Oldřich Kužílek nebo otevírání dat měst a obcí, o kterém promluví Jiří Knitl z Fondu Otakara Motejla. Podrobný program naleznete zde.

Akce navazuje na úspěšný první ročník, kde zkušenosti se zprůhledňováním lokální politiky sdílelo téměř 200 komunálních politiků a aktivních občanů. Kromě řady praktických poznatků si odnesli také přesvědčení, že poctivá a vstřícná politika má smysl, byť její prosazení není vždy snadné. Neméně cenné byly nové kontakty a poznání, že se ve svém úsilí o zlepšení české politiky mají kde inspirovat a o koho opřít.

Praktické informace:

Pro registraci je třeba se přihlásit do systému Takeplace. Stačí vyplnit e-mail a heslo, případně se přihlásit dvěma kliky přes profil na sociálních sítích. Počet míst je omezen, proto doporučujeme včasnou registraci.