Konec registrace na konferenci Otevírejme radnice se blíží!

| Aktuality | Fond Otakara Motejla

V polovině října budeme rozhodovat o složení krajských zastupitelstev a obsazení třetiny Senátu. Krajské volby jsou jedny z mála, kde účast dlouhodobě roste. Podle sociologů bývá vyšší v obdobích, kdy panuje nespokojenost se stávající vládou, kdy se pak do krajských voleb promítají celostátní témata. Oproti letům 2008 a 2012 je sice letos situace klidnější a ekonomika roste, přesto se předpokládá účast mezi 35 a 40 procenty. Hlavní střet se očekává mezi vládními sociálními demokraty a hnutím ANO, pro které půjde o poslední druh voleb, ve kterém ještě nezměřilo své síly.

Co však mohou krajské volby znamenat pro města a obce? Po posledních komunálních volbách ovládly řadu radnic hnutí vedená lidmi, kteří znali práci místních zastupitelstev spíše zvenku coby aktivisté svolávající referenda proti předraženým radnicím nebo bojující proti hazardu. Komunální politika se po jejich příchodu stala mnohde vstřícnější a otevřenější.

Mohly by se kraje od obcí v lecčems inspirovat? A může výsledek krajských voleb pomoci větší otevřenosti také u krajů? Odpověď na tyto otázky se dozvíte na třetím ročníku konference Otevírejme radnice, kterou připravil na nadcházející sobotu Fond Otakara Motejla ve spolupráci s VŠE v Praze. Mezi přednášejícími budou jak zástupci státní správy, tak experti z akademické či neziskové sféry. Dopolední panel pod taktovkou Transparency International ukáže na odlišnosti v kompetencích krajů a obcí a problematičnost jejich vzájemného vztahu. Odpolední workshopy pak budou věnovány otevírání dat na krajské a obecní úrovni, problematice místních referend a radničním/krajským periodikům. Více informací o programu naleznete zde.

Registrovat se pak můžete zde. Ale šup šup, registrace končí ve čtvrtek 3.1. ve 12:00!