Vítězem letošního Prague Hacks je aplikace Real Reality, která u realitních nabídek zobrazuje informace o dopravní obslužnosti, možnostech parkování, stavu ovzduší či hlukové zátěži

| Aktuality | Fond Otakara Motejla

Během třídenního programovacího maratonu Prague Hacks vzniklo 11 aplikací, které díky pražským otevřeným datům usnadňují život v hlavním městě. Mezi nejzajímavější patřily aplikace poskytující užitečné informace k prodávaným či pronajímaných nemovitostem, prototyp aplikace hledající nejlepší místo na piknik či stránky, které přináší přehled všech odborných studií týkajících se vyhledávané lokality.

Začít v pátek podvečer pracovat a skončit v neděli odpoledne – takový víkend si naplánovali na konec září vývojáři, idea makeři, datoví analytikové a urbanisté, aby společně a na jednom místě pracovali s pražskými otevřenými daty a hledali nápady na nové služby pro lepší život v hlavním městě. V průběhu tří dnů a dvou nocí vyvíjeli s podporou mentorů nové aplikace pro web, mobilní telefony či tablety. Výsledek jejich úsilí je k vidění na novém “pražském dashboardu” – webové stránce, která přehledně zobrazuje vzniklé nápady a ukazuje tak, jakým směrem se díky otevřeným datům mohou vyvíjet městské služby. Podobnou “nástěnku” už má řada měst jako Londýn či Leeds.

Programovací maraton organizovaný Fondem Otakara Motejla, který proběhl 30. 9. – 2. 10. 2016, se již podruhé zabýval pražskými daty. Sešla se na něm okolo sedmdesáti účastníků. Zásadní změnou oproti loňskému setkání bylo široké využití pražského katalogu otevřených dat, do kterého přispívá kromě magistrátu a městských částí také Dopravní podnik Hl.m. Prahy, ROPID, Technická správa komunikací či pražská ZOO – a desítka dalších subjektů pražské veřejné správy. Účastníci hackathonu se mohli dostat k informacím o poloze vozidel PID, o prodaných jízdenkách a jízdních řádech, ale také k datům odtahové služby či parkovišť ve správě města a TSK. Institut plánování a rozvoje Hl.m. Prahy nabídl mimo jiné data o zdrojích znečištění ovzduší, stavebních uzávěrách, údržbě komunikací či hlukové mapy. Úplnou novinkou pak byla data z registru smluv, který byl spuštěn na začátku července.

Kromě údajů z Pražského katalogu otevřených dat měli „hackeři“ k dispozici ještě např. data od Liftaga, Rekol, České spořitelny a dalších. Partner akce CZ.NIC poskytnul prostřednictvím projektu NetMetr data o kvalitě a dostupnosti internetového pokrytí. „Aktivity Fondu Otakara Motejla v oblasti otevřených dat podporujeme dlouhodobě. Prague Hacks jsme zaštítili nejen finančně, ale poskytli jsme také možnost konzultace odborníků ze sdružení CZ.NIC, kteří vystupují jako mentoři,“ řekl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

Podzimní Prague Hacks popisoval život v Praze ve čtyřech tématických oblastech: mobilita & obyvatelstvo, volný čas & vzdělávání, dobré vládnutí & transparentnost, životní prostředí & sociální služby. Během maratonu vzniklo 11 prototypů aplikací. Zvláštní ocenění porota vyslovila projektu Vize Prahy, za kterou stojí tým složený ze tří architektů a jednoho vývojáře. Vytvořená aplikace zobrazuje stavební záměry ve vybrané lokalitě, ale také přehled relevantních článků, odborných studií či diplomových prací studentů architektury, které se dané adresy týkají. Na stránkách aplikace Kam na piknik zase zjistíte, nakolik je vámi zvolené odpočinkové místo vzdáleno od nejbližší zastávky veřejné dopravy, zda je na slunečné straně, zda disponuje stoly, toaletami či nabídkou sportovních aktivit. Uznání se dočkala také kategorizace dokumentů z úředních desek – Categorizer – která dál rozšiřuje služby již existujících projektů Edesky.cz a Mapa samosprávy. Za hlavního vítěze nakonec porota zvolila rozšíření pro webové prohlížeče Real Reality,  který u vyhledávaných nemovitosti zobrazí informace k možnostem parkování, stavu ovzduší, hlukové zátěži či dopravní obslužnosti v okolí. Jedná se o prototyp, jehož další vývoj ještě chvíli potrvá – porota však ocenila snadnou využitelnost a potenciální široký dopad služby, neboť velmi jednoduchým způsobem dokáže doplnit již existující služby realitních kanceláří a současně umožní uživatelům ověřit správnost a pravdivost informací, uváděných samotnými prodejci realit.

real_reality_screen_shot_2

Všech 11 aplikací je dostupných na nově vzniklém pražském dashboardu na stránkách http://dashboard.praguehacks.cz/.

„Výsledky Prague Hacks nás nadchly. Ukázaly, že v datech Prahy je obrovský potenciál pro nastartování lepších služeb pro obyvatele metropole,“ uzavírá Marek Jelen ze společnosti Red Hat, který je jedním z partnerů akce.

Hlavním organizátorem akce je Fond Otakara Motejla ve spolupráci s Node5, StartupYardem, reSITE za finanční a technologické podpory společností Microsoft ČR, CZ.NIC, Red Hat  ČR a Nadace Open Society Fund Praha. Záštitu poskytla primátorka Hlavního města Prahy Adriana Krnáčová.

#PragueHacks

Sledujte nás na Facebooku.

Adresa pražského dashboardu: http://dashboard.praguehacks.cz