Nadační fond Hyundai i v roce 2024 vyhlásil grantovou výzvu zaměřenou na rozvoj občanské společnosti a ochranu životního prostředí v Moravskoslezském kraji. Porota vybírala z rekordních 105 přihlášených projektů. Částkou 2 490 880 Kč podpoříme 14 místních organizací a jejich environmentální a komunitní aktivity.
Nadační fond Hyundai, který spravuje Nadace OSF, už od roku 2007 podporuje rozvoj občanské angažovanosti a ochrany životního prostředí v Moravskoslezském kraji. Ze 105 přihlášených projektů jsme jich v poslední grantové výzvě vybrali 14. Mezi tematicky pestré aktivity jsme rozdělili celkovou částku 2 490 880 Kč. Nově podpoříme péči o louky a lesy, rozvoj kulturního života či občanské vzdělávání mladých lidí.
Založení úživného biotopu pro opylovače a drobnou zvěř Bílovec – Skalka
Realizuje: Myslivecký spolek Bílov
Částka: 100 000 Kč
Myslivecký spolek Bílov na zanedbané parcele obmění současný porost za kulturní plodiny, které zvýší přirozenou potravní dostupnost a krytinu pro drobnou zvěř v době nouze. Do realizace projektu zapojí členy Mysliveckého spolku a studenty s rodiči z místních škol.
Ruce a informace pro Beskydy
Realizuje: ČSOP Salamandr
Částka: 195 000 Kč
V Beskydech chybí drobní hospodáři, proto v krajině mizí pestrá mozaika. A chybí také informace o ochraně přírody. ČSOP Salamandr tu proto pečuje o desítky drobných luk a pastvin a snaží se informace o přírodě a její ochraně získávat i dávat je dál.
Cesta k udržitelnosti nejen pro nejmenší
Realizuje: Spolek pro Faunapark ve Frýdku-Místku
Částka: 151 200 Kč
Spolek pro Faunapark již více jak deset let učí ty nejmenší lásce k přírodě a ochraně životního prostředí. Jejich naučnými programy prošlo více než 15 000 absolventek a absolventů. Projekt doplňuje edukativní programy, pomůcky a nástroje pro environmentální výchovu dětí.
„Pošli to dál“ – Štěpánkovický den
Realizuje: Greenspol
Částka: 40 000 Kč
Sousedský SWAP, promítání v místním kině, besedy a piknik. To všechno připravuje spolek Greenspol pro obyvatelky a obyvatele Štěpánkovic, kde dlouhodobě posiluje komunitu a vytváří dobré místo pro život.
Dobrosad – revitalizace obecního sadu v Dobré
Realizuje: Obec Dobrá
Částka: 250 000 Kč
Projekt Dobrosad se věnuje celkové revitalizaci zpustlého ovocného sadu v obci Dobrá. Ta spočívá v jeho proměně v komunitní prostor s edukativní, ekologickou i relaxační funkcí a následné dlouhodobé péči. Do projektu se na brigádách zapojují místní obyvatelé všech věkových skupin, funguje spolupráce s místními spolky, školou i vedením obce.
Modernizace návštěvnického střediska
Realizuje: ZO ČSOP Nový Jičín
Částka: 260 000 Kč
Projekt řeší modernizaci záchranné stanice a návštěvnického střediska Domu přírody Poodří. Jedná se především o rozsáhlou instalaci mobilních kamerových systému do voliér a výběhů ke sledování etologie zvířat v trvalé péči, případně zvířat v léčení a rehabilitaci.
Naše Bludovice
Realizuje: SPOLEM, z. s.
Částka: 130 200 Kč
Cílem projektu Naše Bludovice je společným úsilím obyvatel a za pomoci odborných konzultantů vypracovat strategii rozvoje lokality tak, aby odpovídala potřebám místních obyvatel, firem a institucí, byla realizovatelná, prospěšná a podporovala rozvoj městské části a místního komunitního života.
Komunitní zahrada jako nové místo aktivního i pasivního odpočinku
Realizuje: Filip Haferník
Částka: 115 000 Kč
Místní komunita zrevitalizuje nevyužívanou zahradu a vytvoří příjemné prostředí pro setkávání, pěstování bylinek, zlepšení společenských vazeb v komunitě, možnost venkovních hodin jógy, vzdělávání a předávání zkušeností mladším generacím, zvýšení duševní pohody a v neposlední řadě zkrášlení další lokality v obci.
Posílení a rozvoj finanční stability a soběstačnosti skautského střediska Odry
Realizuje: Junák – český skaut, středisko Odry
Částka: 230 400 Kč
Projekt skautského střediska Odry cílí na vzdělávání a rozvoj kompetencí v oblasti marketingu, řízení projektů a získávání finančních prostředků pro další rozvoj střediska. Dobrovolníci v organizaci a příznivci budou schopni připravit kvalitní projekty na podporu činnosti střediska, například výstavby nových kluboven.
Canisterapie má smysl
Realizuje: Podané ruce, o. s.
Částka: 250 000 Kč
Spolek Podané ruce poskytuje canisterapii, vzdělávání členů i testování psů. Zajišťuje canisterapii ve zdravotnických, sociálních i vzdělávacích zařízeních. Dobrovolníci navštěvují nemocnice, dětské domovy, domovy pro seniory, hospice, speciální školy pro děti s postižením.
Kavárna života pro onkologické pacienty
Realizuje: Nadační fond Pavla Novotného
Částka: 250 000 Kč
Denně každou onkologickou ambulanci navštíví 200 až 250 pacientů. Dobrovolníci jim zpříjemňují čas strávený v nemocnici, zlepší se tím psychická i fyzická pohoda pacientů v mezích jejich aktuálního zdravotního stavu. Jsou také psychickou berličkou, navazují kontakt, umožňují pacientům sdílet a otevřít se. Poskytují důležité informace i jejich rodinným příslušníkům.
Kujavská stezka poznání: Interaktivní průvodce historií a přírodou
Realizuje: Obec Kujavy
Částka: 175 000 Kč
Obec Kujavy plánuje vytvořit inovativní naučnou turistickou trasu, která aktivně zapojí místní komunitu a propojí různé místní aktéry. Trasa bude vybavena naučnými tabulemi s odpočinkovými místy, které přiblíží historii, životní prostředí a přírodní krásy okolí Kujav. Výjimečnost projektu spočívá v chytrém průvodci, který propojí trasu s moderními technologiemi.
Síť škol Paměti národa: společné vzdělávání učitelů a workshopy pro mládež v Moravskoslezském kraji
Realizuje: POST BELLUM
Částka: 250 000 Kč
Hlavním cílem projektu je netradiční formou zážitkových workshopů zprostředkovat žákům a studentům důležité fenomény 20. století a na regionální úrovni podpořit fungování komunity učitelů společenskovědních předmětů, kteří se budou pravidelně setkávat ke společnému vzdělávání, diskuzi, vzájemnému sdílení zkušeností a dobré praxe.
Dobrovolnictví je uměním darovat svůj čas
Realizuje: Nikdy nejsi sám
Částka: 94 080 Kč
Cílem projektu je aktivizace žáků a studentů k vědomému a opakovanému věnování svého času klientům a členům jejich rodin, kteří pečují o své blízké. Dobrovolnictví je přirozená činnost ve prospěch druhé osoby, bez nároku na odměnu. Spolek Nikdy nejsi sám žáky seznámí s principy dobrovolnictví a dlouhodobé spolupráce.