Dárcovství v Česku dramaticky roste, jak dokládá nový výzkum realizovaný STEM pro Úřad vlády ČR s finanční podporou Technologické agentury ČR. Analýza dat z daňových přiznání platforem Darujme.cz a Donio.cz ukazuje, že za posledních deset let se objem darovaných prostředků téměř ztrojnásobil. Výzkum iniciovala pracovní skupina Rady vlády pro nestátní neziskové organizace, které je Nadace OSF součástí.
„Výzkum iniciovaný Pracovní skupinou pro soukromé dárcovství při Radě vlády pro nestátní neziskové organizace přináší unikátní data. Ta zahrnují nejen informace o částkách, které Češi v posledních letech darovali, ale také jejich analýzu v kontextu dalších socio-ekonomických ukazatelů. Získáváme tak vůbec poprvé takto komplexní pohled na vývoj a trendy filantropie v České republice,“ uvedla Klára Šimáčková Laurenčíková, zmocněnkyně vlády pro lidská práva. „Tato data nám umožní lépe porozumět dynamice dárcovství a efektivněji podporovat soukromé dárce a neziskový sektor,“ dodala.
Ochota Čechů darovat výrazně narostla v souvislosti se zahájením války na Ukrajině. Díky tomu je rok 2022 v souvislosti s dárcovstvím rekordní. Tehdy jen právnické osoby darovaly neuvěřitelných 8,4 miliard Kč a zapojilo se jich více než 32 tisíc. Fyzické osoby, zaměstnanci a OSVČ, uplatnily v daňových přiznáních dary v celkové výši 4,1 mld Kč. „Skutečný objem od fyzických osob je však mnohem vyšší. Z analýzy lze dovozovat, že dosahuje částky 10 mld Kč, protože data o dvou třetinách zaměstnanců podávajících daňové přiznání přes zaměstnavatele nejsou dostupná. Stejně jako vysoké dary nad limit odpočtu a drobné dary,“ říká Lukáš Hejna z Nadace Via, který skupinu k dárcovství pod Úřadem vlády vede.
„Díky výzkumu lze dovodit, že celkové dárcovství v ČR za rok 2022 přesahuje úctyhodných 18 miliard korun. A i když dárcovství roku 2023 ukazuje na korekci, částka téměř jistě přesáhne 15 mld Kč a značí stále vysokou solidaritu v ČR.“
– Lukáš Hejna
I přes silné události, jako byla tragická střelba na Filozofické fakultě Karlovy univerzity nebo sbírka pro Martínka, je celková darovaná částka v roce 2023 podobná té z roku 2021, a to i přestože počet dárců vzrostl. Snížila se tedy průměrná darovaná částka, pravděpodobně vlivem ekonomické situace.
Analýza také potvrzuje, že se i zvyšuje počet dárců. V roce 2023 uvedlo dar v daňových přiznáních 5,6 % právnických osob a 10,2 % fyzických osob. Od roku 2012 se tak podíl fyzických osob, které darují, zvýšil téměř o 60 %. Tento trend ukazuje na rostoucí povědomí a angažovanost veřejnosti v podpoře dobročinnosti.
Pozitivní trend ukazuje také pravidelné dárcovství, zejména u fyzických osob. V roce 2023 darovalo opakovaně 56 % fyzických osob a 44 % právnických osob. Data potvrzují, že dárcovství se stává běžnou součástí života dárců a zvyšuje se i průměrná částka darů. Data také potvrzují závislost dárcovství na ekonomickém vývoji, která však není extrémní a lze ji sledovat hlavně u firem.
Mezi jednotlivými kraji jsou výrazné rozdíly dané socioekonomickou situací – ať už z hlediska podílu dárců, nebo průměrné výše daru.. Kraje s vyšší ekonomickou výkonností a vyšší příjmovou úrovní (vyjádřenou např. disponibilním důchodem domácností nebo výší mzdy)
vykazují častěji vyšší podíl dárců i vyšší průměrný dar. „Specifické postavení má v tomto ohledu hl. m. Praha. Pražské firmy darovaly v roce 2022 více než 4 mld. Kč, tedy více než polovinu (52 %) všech darů uplatněných právnickými osobami v celé ČR. Z hlediska podílu dárců však Praha obsadila opačný konec žebříčku – podíl dárců mezi pražskými firmami totiž patří v rámci ČR k nejnižším. V roce 2022 uplatnila v hl. m. Praze dar v daňovém přiznání jen 4 % právnických osob,“ popisuje analytička společnosti STEM, Kateřina Duspivová.
Výzkumná data daňových přiznání byla doplněna také o detailní pohled a doplňující informace z dárcovské platformy Darujme.cz a portálu Donio.cz. Ta potvrzují prosinec a předvánoční čas jako typicky nejštědřejší období v roce. A ve kterých dnech v týdnu nejvíce darujeme? Za poslední tři roky jde zcela suverénně o pondělí.
Výsledky analýzy s interaktivními dashboardy najdete tady.