Když londýnský dopravní podnik uvolnil v roce 2010 informace týkající se provozu metra, jízdních řádů autobusů či jejich zastávek, vzniklo do čtyř let několik stovek aplikací postavených na otevřených datech, které využívají milióny zákazníků. Zajímá vás, co bylo na otevírání londýnských dat nejtěžší? „Odemknout“ smlouvy na IT systémy nebo změnit myšlení lidí ve výkonných pozicích? A jaké byly nejčastější obavy v souvislosti s otevřením dat a zda se potvrdily, či nikoliv? Či která užití otevřených dat londýnského dopravního podniku dělají hlavnímu iniciátorovi celé akce největší radost?
Přijďte na setkání s Philem Youngem, Head of Online v londýnském dopravním podniku, kde řídil přechod na otevřená data. Snídaně pro odbornou veřejnost (bez tlumočení) proběhne v úterý 23. února od 9:30 v Sále architektů (Staroměstské nám. 1, Praha 1, 4. patro). Registrace pro omezený počet účastníků je možná ZDE.
Phil Young přijíždí do Prahy v době, kdy Rada hl. města rozhodla, že se budou zveřejňovat v otevřeném formátu také data o pražské dopravě. Kromě uvedené snídaně proto pořádáme také dva kulaté stoly (v Praze a v Brně) pro politické představitele města, vysoké úředníky magistrátů, pro vedení dopravního podniku, ROPIDu a dalších.
Phil oceňuje, že díky otevřeným datům dosáhly londýnské dopravní informace na mnohem více uživatelů než by zasáhl svými prostředky samotný dopravní podnik. “My sami neposkytujeme mobilní aplikace, ale zpřístupňujeme data, na nichž vzniklo již přes dvě aplikací,” říká Phil Young. Podle studie společnosti Deloitte přinesly ve Velké Británii otevřená data časovou úsporu v hodnotě 58 mil. liber při roční investici menší než 1 mil. liber.
Setkání s Philem Youngem pořádá Fond Otakara Motejla za podpory Britského velvyslanectví v Praze.