Knihovna Třinec: Mladí, pojďte to pořádně rozjet!

Nápad založit oddělení pro mladé lidi od 13 let vznikl v třinecké knihovně před více než 10 lety. Od té doby to zdejší zaměstnanci dotáhli téměř k dokonalosti a inspirují i ostatní knihovny napříč republikou.

Foto: Jana Hájková

Ve většině knihoven najdete oddělení pro děti a pro dospělé. Jenže do toho dětského přestávají chodit čtenáři zhruba ve dvanácti a často se stává, že z knihovny odejdou úplně. V Třinci se to rozhodli vyřešit speciálním oddělením pro mladé, které nazvali jednoduše Mklub, a jeho návštěvníkům nabídli i další super možnosti. Například dobrovolnictví. Nápad se zrodil v hlavě ředitelky knihovny Martiny Wolne, která prohlásila, že nemít v knihovně plnohodnotné služby pro mladé lidi je jako „nemít v supermarketu oddělení zeleniny“.

Praktická škola života
„Kdokoliv chce, může přijít s vlastním nápadem. Třeba na akci, workshop nebo přednášku. Měli jsme takhle třeba Language coffee, setkávání se zahraničními dobrovolníky s anglickou konverzací nebo Mkvíz, což bylo něco na způsob hospodských kvízů. Mklub je také hlavním regionálním organizátorem mezinárodního filmového festivalu Jeden svět,“ popisuje Lucie Szusciková, která Mklub společně s kolegyní Klárou Szturcovou vede. Mladí lidé mohou využít prostor, zkušenosti i nápady zkušenějších knihovnic, většina práce je ale na nich samotných.

„Je to pro ně velká škola. Učí se organizovat, komunikovat, diskutovat, přebírat zodpovědnost, prezentovat. Vzdělávají a kultivují nejen sebe, ale i své okolí, knihovnu a město,“ vysvětluje Klára Szturcová. Oddělení pro mladé má podobu komunitního klubu: zájemci se pravidelně scházejí a debatují, co by chtěli dělat. Nebo se zapojují do aktivit knihovny.

Doučování je radost
Mladí tu ale mohou i jen tak pobýt, půjčit si knížku, popovídat si s kamarády. Nebo se učit. Nebo učit ostatní. Během pandemie totiž vyšlo najevo, že je v Třinci velké množství dětí, které by potřebovaly doučování. „V současné době nám s doučováním dětí pomáhá asi 25 skvělých dobrovolníků. A zájem o doučování pořád roste,“ upřesňuje Lucie Szusciková.

Mklub vyráží s přednáškami a workshopy i do škol. Ty si samy vybírají témata a podle Kláry Szturcové je cílem těchto návštěv naučit diskutovat, číst mezi řádky a kriticky přemýšlet i další mladé lidi. „Snažíme se ale, aby lekce pro školy probíhaly i přímo v knihovně. Mladí se tu seznámí s prostorem, a pak sem třeba přijdou i po škole. Získáváme tak neustále nové zájemce.“

Třinecká knihovna si zároveň nenechává své „know-how“ pro sebe a o zkušenosti s prací s mladými se dělí i s ostatními kolegy napříč republikou. „Knihovny, které chtějí založit oddělení pro mladé, se zajedou podívat, nebo jim předáváme zkušenosti po telefonu. Počet odděleních pro mladé postupně roste, což je skvělé i pro nás – čím víc lidí, tím víc nápadů a inspirace i pro nás,“ uzavírá se smíchem Lucie Szusciková.

Ocenění Bibliotheca inspirans získala třinecká knihovna právě za zapojování mladých do dobrovolnictví a dalších aktivit a za sdílení těchto zkušeností s dalšími knihovnami.