Knihovna U Mokřinky: Hodně muziky pro 170 lidí
Když chcete, aby v malé obci přišlo na akci dost lidí, musíte ji vymyslet dostatečně univerzálně a zajímavě. To má dokonale zvládnuté knihovna v Mokrém, která ročně pořádá přes čtyřicet akcí a je známá po celém širokém okolí.
Knihovnu U Mokřinky, původně založenou v roce 1889 Emilem Musilem-Daňkovským, se v roce 1997 rozhodla obnovit Dagmar Honsnejmanová, tehdejší zastupitelka obce Mokré, společně s tehdejší starostkou. „Dělám i kronikářku, a v kronice jsem našla, že Mokré leží na mokřinách. A že tu bývaly bludičky, které stahovaly pocestné do bažin a kdosi je prý opravdu viděl. V té době tu začaly být znovu mokřiny, a tak jsem vymyslela výtvarnou akci „Hledání bludiček“. Děti i dospělí měli hledat, malovat a zpovídat bludičky, nakonec jsme i vydali jejich katalog. Po ukončení mohla veřejnost hlasovat, jak se knihovna bude jmenovat, a vyhrál název U Mokřinky podle bludičky Mokřinky,“ vypráví Dagmar Honsnejmanová.
Akce pro předškoláky? Máme jich málo
Do pořádání akcí se knihovnice Honsnejmanová obula opravdu aktivně. Ročně jich je přes čtyřicet, což je v obci se 170 obyvateli velké sousto. „Musím je vymýšlet tak, aby byly pro lidi zhruba od dvou do nekonečna let. Máme tu jen asi třicet dětí do 15 let, takže těžko můžu udělat akci jen pro předškoláky, protože by prakticky neměl kdo přijít.“ Díky tomu se jí daří propojovat mladší a starší generaci a podporovat pospolitost a dobré sousedské vztahy. Do organizace větších akcí zapojuje i místní – pánové pomáhají s technickou stránkou, dámy s výzdobou, nebo se zapojují jako pohádkové bytosti.
„Máme skvělé čarodějnice. Někde jen zapálí oheň a přistaví stánek s pivem, to máme samozřejmě taky, ale snažíme se zabavit i děti. Letos jsme měli 16 stanovišť, na každém děti plnily úkoly. Samozřejmě jednoduché – skládaly puzzle, poznávaly potraviny, zvířátka, házely krysou do koše, chytaly pavouky do sítě, luštily hádanky. Vyrábím i dekorace, třeba netopýry na tyčkách, které pak fungují jako slalomová dráha a další čarodějnické pomůcky. Letos dorazilo zhruba 120 lidí a byl to docela mazec,“ popisuje knihovnice a starostka v jedné osobě. Žádná jiná kandidátka prý nebyla, a tak se téhle funkce musela loni ujmout taky.
Ceny pro každého
Je také zvykem, že každé dítě dostane na akci nějakou cenu, sladkost nebo párek. „Máme opravdu hodně sponzorů a partnerů. Kulturu a knihovnu u nás obec podporuje dlouhodobě, vlastně od jejího obnovení. Materiálem i cenami nás zásobuje i řada regionálních firem, některé se dokonce hlásí samy,“ popisuje knihovnice. Akce probíhají po celý rok a jsou opravdu všestranné – lidé mohou dorazit na besedu, přednášku nebo výstavu některého z regionálních umělců a řemeslníků, soutěže, prázdninové malování (právě probíhá již 19. ročník), rozsvícení vánočního stromku, tvůrčí dílny, poděkování seniorům, přivítání nových občánků a spoustu dalších. Pod taktovkou knihovny vyšel i Mokerský receptář s tradičními recepty místních rodin a pohádky ze zdejších mokřin.
Dagmar Honsnejmanová zastává názor, že lidé mají být důkladně informováni. Sousedy o akcích informuje prostřednictvím Mokerského zpravodaje, vývěsky, webu obce a knihovny i regionálních médií. „Do našeho zpravodaje vkládám především hodně fotografií z akcí i z důležitých momentů ze života jednotlivých rodin, a dohlížím, aby byly dostatečně velké a kvalitní. Ty mrňavé černobílé nemají smysl. A všechno chronologicky popíšu. Jsme tu pro lidi a ti mají být informováni o dění v obci.“ Pokud jste právě začali lidem v Mokrém závidět, není se vůbec čemu divit!
Knihovna U Mokřinky získala ocenění Bibliotheca inspirans právě za škálu a množství aktivit, které knihovnice Dagmar Honsnejmanová realizuje. Porota si jí všimla už loni a natolik ji zaujala, že podle ní zvolila i téma letošního ročníku Bibliotheca inspirans – upevňování komunity.