Městská knihovna Litvínov: Playstation, výlet za žraloky a náplň pro všechny

Když litvínovští knihovníci pořídili do dětského oddělení Playstation, děti zajásaly. Jenže se postupně přestaly zajímat o knížky a chtěly jen hrát. Což se knihovníkům moc nelíbilo. Aby nemuseli dětem hry vzít, vymysleli pro ně tematické dny a techniku nechali jen na pondělí.

Foto: Pavla Haluzová

Vybere si úplně každý. Pondělky jsou technické a děti během nich pracují s virtuální realitou a 3D tiskem nebo se zapojují do Roboklubu. Úterky patří příběhům. Knihovník čte dětem z gamebooků a ony si rozhodují o tom, jak bude děj pokračovat. Nebo se učí novým strategiím při hraní Dračího doupěte. Ve středu se tvoří. Děti vyrábějí věci podle ročního období nebo dárky pro rodiče. Ve čtvrtek se hrají deskové hry a s dětmi mohou přijít i dospělí. Knihovna funguje i jako půjčovna her a Karolína Stráníková, která deskoherní čtvrtky vede, tu vytvořila i klub mladých. S malými herními nadšenci tak objíždí republiku a průběžně sbírají ceny na turnajích. V pátek je volná zábava a děti si mohou přijít do knihovny jen tak popovídat, pohrát si nebo počíst.  

Playstation jen v pondělí
„Tematické dny jsme vymýšleli tak, aby nám byla jejich náplň blízká. Takže Karolína vede deskoherní čtvrtky, já mám příběhové úterky. Shodli jsme se, že nás to musí osobně bavit, abychom to mohli dělat pořádně,“ vysvětluje Vladimír Kraft, který dětskému oddělení litvínovské knihovny šéfuje. Jeho příběhový klub Hrdinové inspirovaný Dračím doupětem tady ale funguje už 11 let. „Kluci, co do něj začali chodit ještě při škole, nám vyrostli. Dva z nich tu už dělají lektory,“ směje se Vladimír Kraft.

Od září 2022 běží tematické dny pravidelně, předtím je knihovna organizovala nárazově. Rodiče i děti jsou podle knihovníků rádi, protože vědí, co se v který den děje. Původní myšlenka byla nabídnout dětem ze sociálně slabších rodin smysluplně strávený volný čas, knihovna ale nechtěla zklamat ani ty děti, které chodí na kroužky. „Každý může chodit, jak chce nebo jak má volno. Vše je zdarma v rámci registrace do knihovny za 70 Kč na rok. Jsme tu pro všechny,“ dodává Vladimír Kraft.

Šikovné děti z hor
Popisuje, že na tematické dny docházejí například i děti z jedné vesničky v horách, jejichž rodiče nemají moc peněz. „Ty děti jsou úplně skvělé. Chodí na deskovky a jezdí s kolegyní na turnaje, takže se i někam podívají. A zároveň jsou šikovné a často vyhrávají,“ popisuje Kraft. Řada dětí si tu také může vyzkoušet třeba 3D tiskárnu nebo virtuální realitu, ke kterým by se jinak také neměly šanci dostat. „Nedávno jsme je s pomocí virtuální reality vzali k moři a potápěli jsme se se žraloky. Byl to pro ně super zážitek,“ líčí Vladimír Kraft.

Na tematické dny nejčastěji chodí děti z prvního stupně základních škol. Kolem třinácti prý zájem mladých o knihovnu opadá, případně tu hledají jen wi-fi nebo se přijdou v zimě ohřát. „Ale máme zkušenost, že po dvacítce se nám zase vrací i se svými dětmi,“ optimisticky uzavírá Vladimír Kraft.

Ocenění Bibliotheca inspirans získala litvínovská knihovna za to, že děti tvůrčím způsobem rozvíjí, umožňuje jim vyzkoušet si nejrůznější technologie a nastavuje jim rovné šance.