„Pomáháme knihovnám získat a udržet mladé lidi.“

Proč generace Z nechce pracovat v knihovnách? A co udělat pro to, aby mladí knihovníci a mladé knihovnice pracovali v knihovně rádi navzdory nízkým platům a vysokým nárokům? Tyto otázky si položila Michaela Mrázová s Ninou Wančou a založily Mladý SKIP, sekci Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR.

Michaela Mrázová a Nina Wanča se náhodně potkaly v roce 2022 na jednom online setkání. Michaela Mrázová v té době pracovala na Slezské univerzitě v Opavě, Nina Wanča v Ústavu informačních studií a knihovnictví na Filozofické fakultě UK. Obě se věnovaly vzdělávání budoucích knihovnic a knihovníků a během rozhovoru zjistily, že řeší podobné věci. A došly k tomu, že by bylo fajn vybudovat platformu, kde by se mohli potkávat a sdílet zkušenosti mladí kolegové a kolegyně z knihoven a která by pomáhala zlepšovat jejich pracovní podmínky.

Málo peněz, vysoké nároky

„Na knihovníky se kladou stále vyšší nároky. Očekává se od nich pokročilá digitální gramotnost i znalost jazyků, jsou tak trochu animátory i pedagogy, ale knihovny nejsou schopny je adekvátně zaplatit. V soukromém sektoru dostanou dvakrát až třikrát tolik, takže velká část absolventů knihovnictví rovnou nastoupí tam. Přitom právě posílení o mladé lidi ve věku 20 až 30 let by mohlo být cestou k tomu, aby byly knihovny schopny udržet krok s technologickými změnami. Jenže když se podíváte na aktuální věkovou strukturu knihovníků, ti do 30 let tvoří jen 9 %,“ popisuje Michaela Mrázová. Lidé do 40 let pak tvoří jen necelou třetinu všech zaměstnanců knihoven, přitom z českých vysokých škol zaměřených na knihovnictví a informační vědu ročně vychází kolem 50 knihovníků.

Kombinaci nízkých platů a stále se zvyšujících nároků často doplňuje i určitá rigidnost knihoven. Generace Z hledá work-life balance, flexibilitu a práci, která jí dává smysl. „Zatímco mladší zaměstnanec preferuje online komunikaci a multitasking, starší manažer často trvá na osobních schůzkách a soustředění se na jeden úkol. Právě osobnost vedoucího ale zásadně ovlivňuje to, jestli mladý člověk do knihovny nastoupí, za jak dlouho se začlení a jestli tam vydrží,“ dodává Michaela Mrázová.

K Michaele a Nině se přidalo pár dalších kolegů a společně založili Mladý SKIP, odbornou sekci Svazu knihovníků a informačních pracovníků. Mladý SKIP je otevřen všem, kdo se chtějí zamýšlet nad knihovnami a nad tím, jak je měnit ku prospěchu všech. Pravidelně pořádá webináře, workshopy i konference, online i offline, a v současnosti čítá zhruba 30 členů a 40 sympatizantů. 

Mladí mohou zlepšit podmínky i těm starším
„Naším záměrem je vylepšit podmínky mladým knihovníkům. Nemůžeme jim kompenzovat finance, které dostanou v soukromém sektoru, ale můžeme se snažit, abychom jim malými věcmi práci v knihovně co nejvíce zpříjemnili. Částečný homeoffice, flexibilní pracovní doba, lepší technologie i podpora dalšího rozvoje… To všechno může mít pozitivní vliv i na starší knihovníky – mladší se nebojí ozvat, mívají vyšší nároky a postupně můžou zlepšit pracovní prostředí všem,“ vysvětluje Michaela Mrázová.

Mladý SKIP provádí průzkumy, vydává podcast s hosty, členové spolu komunikují přes Discord, ale i prostřednictvím webových stránek a newsletterů (aby je mohli sledovat i starší kolegové, kteří Discord neovládají). V loňském roce Mladý SKIP zkoumal, jak se pracuje studentům na praxích, a zaměřil se i na wellbeing knihovníků. „Také na tohle téma jsme udělali průzkum. Identifikovali jsme, co nás pálí, a chceme navrhnout kroky pro zlepšení,“ vysvětluje Michaela Mrázová. Své závěry a poznatky se Mladý SKIP snaží intenzivně pouštět do světa, i když jak Michaela Mrázová přiznává, někteří starší kolegové je považují za zpovykanou mládež. „Ale kdo je otevřenější a vnímavější, může se inspirovat.“

Mrázová přiznává, že se i vedení Mladého SKIPu učí za pochodu. „Zjišťujeme, co funguje a co ne, nacházíme si cestu k jednotlivcům a budujeme důvěru. Snažíme se učit od lidí, které potkáváme, a reagovat na to, co potřebují. Ale máme před sebou ještě dlouhou cestu.“

Mladý SKIP získal od poroty Bibliotheca inspirans zvláštní cenu mimo klasickou kategorii za to, že vzešel zespodu a jde napříč knihovnami. A také za to, že v nich pomáhá udržet mladé knihovníky, které vzdělává a intenzivně podporuje. 

Foto: Pavla Haluzová