Podpořte aktivity
Nadace OSF

Podpořte aktivity
Nadace OSF

Fond Otakara Motejla

V roce 2012 jsme založili Fond Otakara Motejla, který financuje projekty zacílené na rozvoj právního státu a demokracie a omezení korupce. Fond podporuje významné nevládní organizace (například Transparency International, Frank Bold či Oživení) i malé občanské iniciativy, které přispívají k řešení problémů na lokální úrovni.

Fond se navíc systematicky věnuje prosazování otevřených dat v České republice. I díky jeho pětiletému úsilí vešla 1. ledna 2017 v platnost zákonná úprava otevřených dat a stala se součástí zákona o svobodném přístupu k informacím. Věci se tak hýbou správným směrem a my i nadále prosazujeme zpřístupňování nejžádanějších datových sad a podporujeme komunity lidí, kteří v otevřených datech vidí budoucnost.

Čím se zabývají iniciativy, které podporujeme?

 • sledují činnost veřejných institucí a vyvíjejí tlak na zlepšování jejich práce
 • zapojují občany do rozhodovacích procesů
 • prosazují protikorupční opatření
 • brání svobodný přístup k informacím
 • chrání občany v případech, v nichž došlo ke zneužití státní moci

Informace za zlato aneb co dokážete s naší grantovou podporou

Fond Otakara Motejla_pribeh pomoci_Josef Rysavy_fotoV Račeticích, malé severočeské obci, žije rodina Josefa Ryšavého již po čtyři generace. Sousedé tam k sobě vždy měli blízko a pomáhali si, před několika lety ale idylické vztahy dostaly trhlinu. Nový starosta začal prosazovat kontroverzní projekt výstavby velké elektrárny, který račetické rozdělil na dva tábory. Josefovi Ryšavému vadilo, že se vedení obce chová k občanům arogantně a neposkytuje jim důležité informace. Jako nezdolný optimista ale věřil, že může řízení obce zlepšit a rozhodl se kandidovat do místního zastupitelstva.

Pozice opozičního zastupitele nejprve přinesla vystřízlivění, postupně se ale dařilo prosazovat malé, ale významné změny, například zveřejnění zápisů ze zasedání zastupitelstva. Zpřístupňování dalších informací je ale stále problematické, byť na ně občané mají právo.

Radnice si začala účtovat poplatky, které Josef Ryšavý považoval za nesmyslně vysoké. Aby si svoje obavy ověřil, rozhodl se, že zmapuje sazby za poskytování informací v celé ČR. Zrodil se projekt Informace za zlato, který uspěl v grantové výzvě Aktivní občan a získal finanční podporu ve výši 57 600 Kč. Peníze Josef použil na vybudování unikátní databáze www.infozazlato.cz, kde si každý může zjistit, kolik si jeho radnice za informace účtuje. Podobné srovnání dosud chybělo a ani ministerstvo vnitra nemělo přesný přehled, jaké poplatky jsou normou a kde si účtují nepřiměřené částky. Ukázalo se, že Račetice skutečně nejsou levný kraj – prvních 30 minut práce úředníka, který informace zpracovává, vyjde na 120 Kč, jednostranná kopie stojí 22 Kč, smlouva o desítkách stran tedy vyjde na celkem tučný obnos.

Josef Ryšavý doufá, že jeho databáze bude „drahé“ úřady motivovat k tomu, aby své ceny přiblížily celorepublikovému průměru. Do moderní demokratické společnosti totiž nesmyslné ceny za veřejné informace nepatří.

 

Pořádáme

 • Open Data Expo: veletrh pro příznivce otevřených dat z řad veřejného, soukromého i neziskového sektoru
 • Hackathon: 48-hodinový programovací maraton pro vývojáře, urbanisty a datové analytiky, kteří v týmech pracují nad aplikacemi postavenými na městských otevřených datech.
 • Soutěž Společně otevíráme data: soutěž o nejlepší aplikaci nad otevřenými daty

Naše největší úspěchy

Do fondu přispívají soukromí i firemní dárci. Mezi významné partnery a dárce patří Velvyslanectví USA v Praze, Velvyslanectví Velké Británie a Severního Irska, ABRA Software, Red Hat a CZ.NIC.

V minulosti nás podpořili také Nadace Karla Janečka, CEE Trust a Nadace Vodafone.

Více informací o Fondu Otakara Motejla najdete na www.otevrenadata.cz.

 

 • S podporou Fondu se nám podařilo rozkrýt zásadní informace o financování politických stran. Databázi darů stranám jsme na webu PolitickeFinance.cz propojili s informacemi o veřejných zakázkách a dotacích, a díky tomu vyšlo najevo, že třetina sponzorujících firem je napojená na veřejné zakázky. Podobně komplexní studii nemají nikde v Evropě. Použitá data jsme zveřejnili pod otevřenou licencí, kdokoli tedy může na náš výzkum navázat.

  Jiří Skuhrovec, Centrum aplikované ekonomie

 • Snaha otevírat data veřejné správy je záslužná, ale málo podporovaná. Fond Otakara Motejla plní nezastupitelnou roli propagátora a spojovatele komunity datových nadšenců.

  Jan Matoušek, Data Mind, účastník soutěže Společně otvíráme data

 • Naše společnost hodně žije ‚velkou‘ politikou a málokdo si uvědomuje, že podoba velké politiky odráží stav společnosti. Fond Otakara Motejla podporuje aktivity, kde se nehrají velké politické hry, ale reaguje se na problémy, jejichž řešení za účasti aktivních občanů nejen společnost pomáhá ozdravovat, ale celkově zlepšuje kvalitu občanské kultury. A v tom je naše naděje a snad i naše budoucnost.

  Vladimíra Dvořáková, členka Rady Fondu Otakara Motejla

 • Otevřená data dlouhodobě podporujeme. Jsme IT technologická firma, a tak nám jsou obecně blízké projekty, které vedou k informační otevřené společnosti. Těšíme se, jak aktivity organizované Fondem Otakara Motejla v rámci Otevřených dat pomohou veřejnosti k lepší znalosti a kontrole, co se se společnými penězi děje.

  Jaroslav Řasa, ABRA Software

AKTUALITY

18.9.2018

Vyhlášení soutěže Společně otevíráme data

Srdečně zveme všechny opendatové fanoušky a soutěžící v soutěži Společně otevíráme data na její vyhlášení. Kdy? 27.11.2018 v 19:00 Kde? Café Jedna (Veletržní palác, Dukelských Hrdinů 530/47, 170 00 Praha …

Celý článek

11.4.2018

Hackathon: Kóduj pro Česko – Registrace otevřena

KDY: 25.5.-27.5. 2018 KDE: ATACCAMA SOFTWARE, INVALIDOVNA, PRAHA I tento rok se aktivní lidé z neziskovek, businessu i veřejné správy mohou přihlásit na již pátý hackathon pořádaný Nadací OSF a jejím …

Celý článek

27.2.2018

Open Data Expo 2018 Live

Třetí ročník veletrhu otevřených dat je tady. Na Open Data Expo 2018 Vás vítáme společně s naším Fondem Otakara Motejla.  Dozvíte se vše, co jste chtěli vědět o otevřených datech, ale báli …

Celý článek

7.9.2017

Soutěž webových a mobilních aplikací Společně otevíráme data vyhlašuje svůj pátý ročník.

Autoři mohou hlásit své aplikace do 31. října 2017. Praha, 7. září 2017 – Fond Otakara Motejla vyhlásil pátý ročník soutěže, která oceňuje nejlepší aplikace postavené na otevřených datech. Smyslem …

Celý článek
Starší články