Prague Hacks 2016: Využijte otevřená data a zlepšete život v Praze

| Aktuality | Fond Otakara Motejla

Fond Otakara Motejla vyhlašuje Prague Hacks 2016, víkendový programovací maratón, který přivede na jedno místo vývojáře, idea makery, datové analytiky a urbanisty, aby pracovali s pražskými otevřenými daty a hledali nápady na nové služby pro lepší život v hlavním městě. Společně naplní „pražský dashboard“, webovou platformu, která ukáže, co všechno se dá s otevřenými daty dělat. Podobnou “nástěnku” už má řada měst jako Londýn či Leeds.

Na prvním ročníku Prague Hacks, který proběhl vloni v červnu, vzniklo 13 prototypů aplikací postavených na otevřených datech. Šlo například o platformu pro sdílení informací o kvalitě škol, model aplikace sledující pohyb prostředků hromadné dopravy v reálném čase nebo prototyp aplikace pro chytré hodinky sledující bezpečnost v ulicích. Účastníci letošního Prague Hacks budou během tří dnů vytvářet jednoduché miniaplikace (widgety), jež popíší život v Praze ve čtyřech tématických oblastech: mobilita & obyvatelstvo, volný čas & vzdělávání, dobré vládnutí & transparentnost, životní prostředí & sociální služby. Díky vzniklým widgetům pak zájemce na dashboardu najde na jednom místě informační služby, vzešlé z pražských otevřených dat. Dashboard a jeho výstupy budou v otevřeném kódu, aby bylo možné je upravovat a doplňovat i v budoucnu.

Účastníci Prague Hacks 2016 budou mít k dispozici data z pražského katalogu otevřených dat http://opendata.praha.eu, kde jsou např. mapové podklady Prahy, jízdní řády MHD, ekonomická data některých městských částí, data pražské ZOO, Technické správy komunikací a řada dalších. Organizátoři Prague Hacks 2016 uvítají zapojení dalších datových zdrojů, které mohou být zpřístupněny všeobecně, či jen pro účely Prague Hacks. Jde o data o pohybu obyvatel po městě, data o trávení volného času, data popisující vzdělávací aktivity a jejich využití, data o městské ekonomice a/nebo jejích slabých místech, data o politickém rozhodování, data o životním prostředí a data o sociální ohleduplnosti a péči.

Přihlásit se na Prague Hacks 2016 je možné od 3. 8. 2016. Více informací k registraci naleznete na stránce http://www.praguehacks.cz/. Hlavním organizátorem akce je Fond Otakara Motejla ve spolupráci s Node5, StartupYardem, reSITE za finanční a technologické podpory společností Microsoft ČR, CZ.NIC, Red Hat ČR a Nadace Open Society Fund Praha. Záštitu poskytla primátorka Hlavního města Prahy Adriana Krnáčová.