Těšte se na podzimní diskuse o migraci

| Aktuality | Nenápadný půvab demokracie

V Brně, Plzni, Uherském Hradišti či v Hradci Králové se bude v září a říjnu diskutovat o migraci v Česku. Debaty na školách i ve veřejném prostoru pořádá osm neziskových organizací, které získaly podporu v grantové výzvě „Jsme to my – za otevřený dialog (nejen) o migraci“. Výzvu spravuje Nadace OSF ve spolupráci s Nadací Miroslava Šaška.

Například brněnské Nesehnutí uspořádá díky grantu sousedskou slavnost v multikulturní čtvrti Lužánky, kde kromě diskusí o spolužití různých menšin proběhne i společný piknik s ochutnávkami etnické kuchyně a zábavou pro děti. Akce proběhne v sobotu 22. září odpoledne na třídě Kpt. Jaroše v okolí domu č. 18.

V Plzni uspořádá Diakonie ČCE – středisko Západní Čechy ve spolupráci s Organizací pro pomoc uprchlíkům tři večerní debaty pro veřejnost, které se dotknou palčivých problémů spojených s lokální pracovní migrací. O integraci zahraničních pracovníků na Plzeňsku, kriminalitě ve spojitosti s pracovními agenturami a dalších tématech budou diskutovat místní občané se zástupci ministerstva vnitra, neziskových organizací i místními novináři. Termíny debat najdete zde.

V jihočeských Malovicích pak ve dnech 20. – 23. září proběhne festival s názvem Promised Land, který pořádá Divadlo Continuo. O migraci zde budou debatovat například dvojnásobný držitel ceny Magnesia Litera za prózu Marek Šindelka, rakouský historik Niklas Perzi a mnozí další. Program celé akce najdete zde.

Mimo to proběhnou debaty na školách v Uherském Hradišti, Dobrušce, Hradci Králové a dalších místech Česka, které se uskuteční díky organizacím Paměť národa a Pomáháme lidem na útěku a v rámci projektu Příběhy z Mayukwayukwa, jež získal ve výzvě individuální grant. V Praze uspořádá Centrum demokratického vzdělávání několik debat o migraci v domovech důchodců a Fórum pro prožitkové vzdělávání předvede interaktivní divadelní představení o toleranci a respektu k jiným kulturám žákům základních škol.

Podporou těchto akcí chtějí Nadace OSF a Nadace Miroslava Šaška nejen zvýšit povědomí o migrantech v Česku. Cílem je také přispět k tomu, aby se diskuse o migraci vedla v racionálním a klidném duchu, byla založena na faktech a aby se do ní zapojili příchozí i zástupci většinové společnosti.

Pozvánky na jednotlivé akce v rámci výzvy „Jsme to my“ najdete také na Facebooku Nadace OSF.