Program Active Citizens Fund podpoří občanskou společnost v České republice 110 miliony korun. Ve druhé grantové výzvě programu uspělo přes 60 projektů z celkového počtu 195 přihlášených. Projekty se v následujících letech zaměří na vzdělávání a rozvoj kritického myšlení, životní prostředí či rozvoj kapacit neziskových organizací. Program cíleně podporuje neziskové organizace nehledě na jejich velikost a zkušenosti, v programu proto uspěly jak zkušené organizace, tak malé místní organizace, které nemají s realizací projektů dlouhodobou zkušenost. Finanční podpora ve výši 8 000 až 85 000 tisíc eur na roční až dvouapůlleté projekty směřuje také do Moravskoslezského, Karlovarského a Ústeckého kraje. Ve své první grantové výzvě již program Active Citizens Fund podpořil 13 projektů na realizaci systémových změn v celkové výši 76 milionů korun.
Program Active Citizens Fund, který je financován z tzv. Fondů EHP a Norska, jako jeden z mála programů přispívá na rozvoj občanských aktivit, profesionalizaci a podporu kapacit neziskového sektoru a širší zapojení občanů do veřejného dění. Podpořené projekty se zaměří na aktuální problémy, jako je ochrana klimatu a boj proti suchu (např. vzdělávací centrum TEREZA, Středisko ekologické výchovy SEVER Horní Maršov, ZO ČSOP VERONICA či královéhradecká Živá voda), zapojení do veřejného života ve vnitrobloku nebo obci (Plzeň, Horní Cerekvice) nebo tvorba komunity v sociálně vyloučené lokalitě (Janov v Litvínově). Všechny organizace musely projít několikakolovým hodnoticím procesem – formální kontrolou, bodovým hodnocením a hodnoticí komisí. Komisi tvoří odborníci s dlouholetou praxí a znalostí jak neziskového sektoru, tak programových témat, kterými jsou lidská práva, aktivní občanství, advokační činnost, genderová rovnost či práce s mladými lidmi.
“Potěšilo mě, že tato výzva poskytla příležitost podpořit kvalitní projekty jak dlouhodobě zavedených neziskových organizací, tak i celé řady menších s lokálním ukotvením. Oceňuji profesionalitu hodnoticích komisí, které se úlohy zhostily zodpovědně a využily své jedinečné znalosti v rozličných oblastech občanského sektoru,” říká Monika Granja, ředitelka Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové.
Jednou z programových priorit druhé grantové výzvy je snižování rozdílů mezi jednotlivými kraji České republiky, a proto program cíleně směřuje do tzv. strukturálně postižených regionů, tj. do Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje. Podpora méně zkušených neziskových organizací ze všech regionů ČR je důležitá pro rozvoj občanské společnosti, rozšiřování jejího dosahu a udržitelnost sektoru. Do regionů poputuje devíti organizacím celkem 12,5 milionu korun.
Organizace RADKA z Ústeckého kraje díky podpoře svého projektu připraví celou řadu přednášek, workshopů a interaktivních her na podporu “občanských” kompetencí žáků ZŠ a studentů SŠ, které jim umožní porozumět dění kolem sebe a do budoucna i aktivní účast na společenském životě. Důležitým prvkem projektu je podpora dobrovolnictví, do projektu se aktivně zapojí místní dobrovolnická centra. Jiná ústecká organizace Spolek A.K.N. bude posilovat kapacitu českých komunitních nadací a jejich schopnosti reagovat na aktuální společenské problémy. Vytvoří také společný mechanismus, který umožní v případě potřeby společnou reakci všech komunitních nadací, včetně servisního, kontaktního, informačního i expertního zázemí.
Jak důležité je rozvíjet schopnost reagovat na aktuální dění potvrzuje i současná situace v České republice, přestože neziskové organizace už teď přišly s inovativními nápady, jak nabídnout pomoc nejvíce ohroženým skupinám. Rozsah zapojení a aktivizace občanské společnosti jsou v současném nouzovém stavu nezpochybnitelné. Internet i sociální sítě jsou zahlceny nabídkami dobrovolníků a neziskových organizací na pomoc seniorům, ohroženým skupinám či lékařům. “Politici často zpochybňují a marginalizují důležitost neziskového sektoru, ukazuje se však naprosto zřetelně, že v těchto krizových situacích, ale i v běžném životě, kdy stát lidově řečeno nestíhá zajišťovat standardní sociální služby, je role nezisku naprosto klíčová,” říká Barbora Hořavová, programová ředitelka Nadace OSF.
O dalším dění v projektech budeme pravidelně informovat na webu programu www.activecitizensfund.cz. Kompletní seznam podpořených projektů najdete zde. Neziskové iniciativy, které se pustily do boje s koronavirem v Česku, najdete na webu www.osf.cz.