Státní správa se musí zásadně změnit. Experti i neziskovky nabízejí politikům pomoc

| Aktuality | Tiskové zprávy | Náš stát | naše data

Státní správa není schopna efektivně zvládat krize a mnohdy zápasí i s běžným fungováním. Její postupy jsou pomalé a složité, nedokáže čelit složitějším výzvám a komunikace mezi státem a občanem včetně kvality poskytovaných veřejných služeb výrazně pokulhává. Nespokojení s jejím fungování jsou přitom nejen občané, ale i sami úředníci. Neziskové organizace, experti, akademici i podnikatelé proto apelují na vládu, aby modernizaci státní správy zařadila mezi své priority a začala na ní bezodkladně pracovat. A jsou připraveni s tím pomoci.

Organizace Aspen Institute Central Europe, České priority, Česko.Digital, Hlídač státu, Nadace OSF a Rekonstrukce státu ve společné deklaraci upozorňují na neútěšný stav české státní správy a vybízí nastupující vládu, aby si její modernizaci zařadila mezi klíčové priority chystaného programového prohlášení, sestavila potřebné expertní týmy a transformaci urychleně odstartovala. Deklaraci podpořily dvě desítky osobností, expertů, akademiků a podnikatelů a jedenáct dalších organizací.

V mezinárodních žebříčcích se Česko propadá. Po reformě volají i úředníci

Letošní průzkum ukázal, že je veřejnost s fungováním státní správy výrazně nespokojena. Za pomalou a byrokratickou ji považuje přes 80 % lidí. Obdobný počet lidí (81 %) považuje za nezbytnou její reformu, s čímž se ztotožňuje i 74 % státních zaměstnanců. Česká státní správa zároveň zaostává i v mezinárodních žebříčcích. Experti (i samotné vládní analýzy) také na negativní dopady služebního zákona, neplnění strategických dokumentů a nedostatečné zázemí pro rozhodování na základě vědeckých poznatků.

„Na nízkou efektivitu státní správy a její limity běžně naráží nejen občané, ale při snaze realizovat své priority také každá vláda. Podmínkou úspěšné transformace státní správy je, že vláda za transformaci převezme odpovědnost a ustaví k jejím dílčím cílům kompetentní týmy, které budou realizaci na denní bázi spravovat,“ píší v deklaraci její autoři.

Jak na to? Kvalitní řízení, informovanost a digitalizace

Nová vláda se na cestě k moderní státní správě musí podle expertů soustředit především na tři hlavní oblasti – efektivní řízení a management, zavádění prvků informovaného vládnutí a digitální transformaci státu. Politici by proto měli pro tyto oblasti zřídit specializované realizační týmy, které budou mít komplexní reformu na starost. Ty by se ale měly zpočátku zaměřit především na rychle splnitelné cíle.

Deklarace přitom není jen výzvou směrem k politikům. Autorské organizace jsou připraveny se na modernizaci státní správy podílet, reformu aktivně podporovat a s vládními představiteli spolupracovat na hledání nejlepších řešení. Celý text si můžete přečíst tady:

Společná deklarace – Je nejvyšší čas modernizovat státní správu – ke stažení

 

Autoři:

Aspen Institute Central Europe, České priority, Česko.Digital, Hlídač státu, Nadace OSF, Rekonstrukce státu

Podporující organizace:

ASWA, Nadace BLÍŽKSOBĚ, Behavio, Datlab institut, Frank Bold, Glopolis, Gov Lab, Open Content, Otevřená města, Oživení, Transparency International ČR 

Signatáři:

Bob Kartous, Danuše Nerudová, Edvard Outrata, Eliška Wagnerová, Filip Pertold, Ivan Přikryl, Jakub Nešetřil, Jan Barta, Jiří Jirsa, Lukáš Kačena, Marie Bohatá, Marie Sciskalová, Martin Hájek, Ondřej Fryc, Ondřej Krátký, Ondřej Závodský, Pavel Bratinka, Petr Janský, Tomáš Havel, Tomáš Louda