Nadační fond Hyundai i v roce 2022 vyhlásil grantovou výzvu zaměřenou na rozvoj občanské společnosti a ochranu životního prostředí v Moravskoslezském kraji. Částkou 1 617 192 podpoříme 12 místních organizací a jejich environmentální a komunitní aktivity.
Nadační fond Hyundai, který spravuje Nadace OSF, už od roku 2007 podporuje rozvoj občanské angažovanosti a ochrany životního prostředí v Moravskoslezském kraji. V aktuální výzvě podpoří např. sociální začleňování dospívajících z dětských domovů, naučné programy o přírodě i mezigenerační potkávání.
Polévka na dlažbě 2022
Realizuje: Šance podaná ruka z.ú.
Částka: 115 000 Kč
Projekt si klade za cíl vytvářet neformální prostor pro sbližování a utužování vztahů mezi organizacemi a lepší informovanost veřejnosti o službách neziskových, zdravotnických a sociálních organizací a institucí působících na Třinecku, Jablůnkovsku a okolí. Cíl chce naplňovat jednoduchým nástrojem veřejné společensko-kulturní akce.
Řemeslná dílna a výtvarný ateliér pro děti – dovybavení pro celoroční využití
Realizuje: Rosteme s dětmi z.s.
Částka: 217 000 Kč
Technická dílna pro děti funguje pod naším spolkem již od r. 2019. Projekt je velmi úspěšný u dětí, mládeže, mezi dospělými i veřejností. Pro velký zájem se nám podařilo najít větší prostory pro dílnu, přestěhovat se a rozšířit ji o výtvarný ateliér. Aktuálně velmi potřebujeme zajistit zateplení podlahy a vytápění dílny pro její celoroční využití. Chceme děti nadále maximálně podporovat v jejich tvorbě, jak technické, tak umělecké. V návratu k ruční práci, technickému myšlení, dovednostem a rukodělné tvorbě vidíme budoucnost a hluboký smysl pro celou naši společnost.
Posilujeme komunitu a naučné programy
Realizuje: Spolek pro Faunapark ve Frýdku-Místku
Částka: 140 000 Kč
Komunitně naplánujeme a realizujeme čtyři unikátní naučné programy o přírodě. Cílem je hravou formou ukázat široké veřejnosti rozmanitost biotopů přírody a vzbudit uvědomění nutnosti její ochrany. Absolventi programů si pro upomínku odnesou drobnou odměnu s přírodním motivem z přírodních materiálů. Tímto projektem posílíme komunitu a zatraktivníme Faunapark.
Na Dvorku to žije
Realizuje: W-Klubík, z.s.
Částka: 115 000 Kč
U nás Na Dvorku ve Fryčovicích to žije komunitním životem. To je náš cíl i v příštím roce. Spolu s místními občany uspořádáme 10 komunitních akcí, které kromě utužování sousedských vztahů a vzájemné spolupráce přispějí k oživení místních tradic, podpoře řemesel a zvýšení povědomí o ochraně životního prostředí mezi všemi věkovými skupinami. Akce organizujeme v rámci naší dobrovolnické činnosti, za účasti místních občanů. Finančně
potřebujeme pomoci hlavně s úpravou našich prostor v místě bývalého statku, kde společné akce realizujeme a které pomalými kroky zvelebujeme dle našich možností.
Cirkulární ekonomika pro vzdělavatele
Realizuje: Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě, p.o.
Částka: 101 000 Kč
Naším záměrem je uspořádat cyklus workshopů na téma cirkulární ekonomiky pro knihovníky, aby mohli nabyté informace dále předávat místním školám a široké veřejnosti. Na jednotlivých setkáních plánujeme účastníky seznámit s tématem, předat metodické tipy a podklady a na vybrané firmě nebo organizaci představit, jak může cirkulární ekonomika
vypadat v praxi.
Zahrada pro všechny generace
Realizuje: Kulturní, informační a vzdělávací centrum Vrbno, p.o.
Částka: 122 500 Kč
Městská knihovna se nachází v krásné historické budově, ale bohužel pro potřeby knihovny nevyhovující. Přesto se snažíme postupnými úpravy knihovnu vylepšit a proměnit nejen v místo, kde se půjčují knihy, ale především na místo, kde se lidé často a rádi scházejí. Pořádáme různá setkání, besedy, kroužky a tvoření. Abychom za příznivého počasí mohli
pořádat setkání i venku na zahradě knihovny, potřebujeme k tomu vytvořit vhodné podmínky, dokoupit vybavení, ořezat stromy, aj.
Vytvoření a rozvoj komunity dobrovolníků
Realizuje: MOMENT Česká republika, obecně prospěšná společnost
Částka: 100 000 Kč
Projekt má za cíl aktivovat jednotlivce z Ostravy či okolí, a vytvořit tak komunitu dobrovolníků, která by se zapojila do aktivit prospěšných pro místní komunity i pro ochranu planety.
Dodávka pro beskydské lesy a louky
Realizuje: ČSOP SALAMANDR
Částka: 130 000 Kč
Louky a lesy v naší péči jsou centry biodiverzity. Sečeme malými stroji, mimo jednotné termíny zemědělských dotací. Podsazujeme stromky v jednodruhových monotonních lesích a vytváříme věkovou i druhovou rozmanitost. Vytváříme v krajině drobnou mozaiku kvetoucích a posečených luk tak, jak to bylo kdysi. V terénu u nás pracuje 5-7 zaměstnanců, kteří na louky a do lesa denně dojíždí ze sídla v Rožnově. Několikrát ročně nám pomáhají dobrovolníci, které přímo na louku nebo do lesa, kam bývá vjezd omezen vydáním povolení, převážíme my. Dodávka usnadní dopravu našim zaměstnancům i rozvoz dobrovolníků.
Linka bezpečí ve vaší třídě
Realizuje: Linka bezpečí, z.s.
Částka: 50 000 Kč
Projektem Linka bezpečí ve vaší třídě zprostředkuje dětem a mladým lidem z
Moravskoslezského kraje osvětový, preventivní program. Předkládaný projekt by probíhal ve vybraných školách v interaktivních a zážitkově koncipovaných blocích, kdy téma si volí samy děti ze seznamu nabízených témat.
Patron – podpora sociální integrace dospívajících z dětských domovů
Realizuje: Liga otevřených mužů
Částka: 197 500 Kč
Projektem je podporována sociální integrace dospívajících z dětských domovů. Patron pomáhá mladým lidem z dětských domovů začlenit se do společnosti a připravit se na samostatný život. Dospívající jsou po odchodu z dětského domova na většinu věcí sami, a proto je pro ně důležité vědět, že mají komu věřit a na koho se obrátit. Patron jim nabízí i vzácný vztah jeden na jednoho. Cílem projektu z NF Hyundai je rozšíření programu Patron
(www.ipatron.cz) do Moravskoslezského kraje vytvořením regionálního centra, které bude školit a supervizně podporovat regionální dobrovolníky, patrony a patronky.
Zahrada minulosti pro budoucnost
Realizuje: Český svaz ochránců přírody Město Albrechtice
Částka: 217 000 Kč
Autorem projektu je ČSOP Město Albrechtice, který před několika lety obnovil zámecké zahradnictví v areálu tzv. Nového zámku. Vzniklá zahrada neslouží pouze k prezentaci starých odrůd ovoce a zeleniny, její náplní je střetávání nad příběhy těchto odrůd a jejich uvádění zpět do života. Cílem projektu je vybudovat v zahradě skleník. Ten bude sloužit prezentaci pěstování, množení a zpracování plodů, aby bylo možné zahradu vnímat všemi smysly. Díky tomuto prvku dojde k zvýšení atraktivity tohoto místa i prodloužení období ve kterém může sloužit školám, školkám či veřejnosti.
Profesionalizací organizace k efektivnímu dobrovolnictví
Realizuje: Charita Český Těšín
Částka: 112 192 Kč
V rámci projektu proběhne v naší organizaci procesní audit, který zajistí nezávislá odborná firma. Audit nám pomůže nastolit interní procesy organizace, zefektivnit pracovní postupy, a to především s ohledem na dobrovolnictví. S dobrovolníky pracujeme napříč našimi službami, od Hnojníku po Karvinou. Dobrovolníci jsou v přímém kontaktu s našimi klienty – doučují sociálně slabé děti, předčítají seniorům v domovech, hrají s nimi aktivizační hry, pomáhají s výdejem materiální a potravinové pomoci a další. Díky rozvoji dobrovolnictví můžeme pomoci více lidem a vnést jim radost do života.
Více informací o Nadačním fondu Hyundai najdete zde.