Novinářská cena 2023 zná své vítěze: Letos jsme poprvé udělili ceny za ekonomickou a zahraniční žurnalistiku

| Tiskové zprávy | Novinářská cena

Nadace OSF ocenila v pondělí 6. května Novinářskou cenou nejlepší příspěvky uplynulého roku. Ceny se udělují celkem ve 13 kategoriích, do 9 z nich může nominovat veřejnost. Vítězky a vítězové se prosadili v konkurenci rekordních 890 přihlášených příspěvků. Ty hodnotí poroty složené z respektovaných osobností veřejného života z České republiky i zahraničí. Pořadatelkou Novinářské ceny je Nadace OSF, která už více než 30 let pečuje o demokracii v Česku. Večerem provázeli Jiří Havelka a Eva Čechová. 

Ve 14. ročníku Novinářské ceny ocenily poroty zpracování témat, která formují českou společnost. Za sociální sondu do opomíjeného prostředí Javornicka si odnesl cenu v kategorii Regionální žurnalistika Stanislav Biler z Alarmu. Ocenění v kategorii Audiovizuální reportáž získala Barbora Loudová, která svou reportáží „Na obtíž” pro Českou televizi dává hlas zranitelné skupině a upozorňuje tím na dlouhodobě neřešený problém domácí péče o těžce nemocné a jejího financování. Cena za inovativní žurnalistiku za mnohovrstvé zpracování tématu dezinformací putuje do Aktuálně.cz. Vůbec prvním vítězem kategorie Ekonomická žurnalistika se stal Filip Zelenka ze zpravodajského ekonomického deníku E15 za příspěvek, který dle porotců kombinuje všechny prvky moderní ekonomické žurnalistiky, „Česko vs. Polsko: v porodnosti i inovacích jsme lepší, Poláci se zase nebojí velkých cílů”.

Foto: Ondřej Besperát

Jedním z akcentovaných témat letošní Novinářské ceny se stala situace na Slovensku, ale také válka na Ukrajině. Zpracování válečného konfliktu bylo oceněno hned v několika kategoriích i zvláštních cenách. Reportérka České televize Darja Stomatová, která už dva roky z válečné zóny reportuje a ukazuje situaci na frontě, stejně jako osobní příběhy běžných Ukrajinců, si ve slavnostní večer odnesla za svou práci Novinářskou křepelku. Novinářská křepelka se uděluje mladým a perspektivním novinářům či novinářkám do 33 let věku za jejich významný žurnalistický počin. 

Cenu Karla Havlíčka Borovského pro osobnosti, které dávají tvář české žurnalistice, získal Josef Pazderka, novinář, historik a šéfredaktor Českého rozhlasu Plus, za přínosné a nepředpojaté zpravodajství, za osobní nasazení v reportážích a výraznou schopnost vést ostatní novináře. Do kategorie nominují šéfredaktoři, Rada Novinářské ceny a Rada Nadace Český literární fond, vítěze pak vybírají obě Rady.  

Cenu veřejnosti získaly Adéla Jelínková a Christine Havranová ze Seznam Zprávy za podcast „Slopné: Kdo je vrah?” S případem pozapomenuté vraždy, za níž ve vězení už 11 let sedí dva mladí muži, ovládly také kategorii Analyticko-investigativní žurnalistika.

Letos poprvé byla udělena také cena za zahraniční žurnalistiku. Cenu Daniela Anýže za zahraniční zpravodajství si odnáší Jan Fingerland z Českého rozhlasu, který českému publiku přibližuje události na Blízkém východě. Rada Novinářské ceny ocenila autorovu bohatou škálu znalostí z politologie, filosofie a religionistiky, díky kterým zasazuje témata do širších souvislostí a přibližuje je svým posluchačům a čtenářům vytříbeným, ale srozumitelným jazykem, s elegancí i jemným humorem.

Podporou pro zahraniční novináře bude také nově vzniklý Fond Daniela Anýže, který společně založili Kateřina Šafaříková, Jiří Nádoba a Kateřina Šantúrová a spravovat jej bude Nadace OSF. Fond si klade za cíl pomáhat začínajícím novinářům se zájmem o zahraničí. Vybraným uchazečům finančně pokryje půlroční pobyt v redakci, která jim poskytne zázemí a mentoring, a náklady na zahraniční reportážní cestu. „Pro Nadaci OSF je čest spravovat Fond Daniela Anýže a pomáhat novým výrazným osobnostem zahraniční žurnalistiky růst. Fond vidíme i jako cestu ke zvyšování kvality zahraniční novinařiny,” dodává výkonná ředitelka Nadace OSF Martina Břeňová. Daniela Anýže, významného zpravodajce ze zahraničí, připomněly na slavnostním předávání také fotky Tomkiho Němce.

SOUTĚŽNÍ KATEGORIE

Psaný rozhovor
Vít Svoboda: V takovém nebezpečí Slovensko ještě nebylo. Přestává věřit v demokracii, říká sociolog Vašečka (DENÍK N)

Audiovizuální rozhovor nebo diskuse
Josef Pazderka, Ondřej Soukup: Requiem za Donbas aneb Jak industriální region s pestrou směsicí svérázného obyvatelstva mizí před očima (ČESKÝ ROZHLAS PLUS)

Psaná reportáž
Stanislav Krupař: Šedá zóna válečná (MAGAZÍN REPORTÉR)

Audiovizuální reportáž
Barbora Loudová: Na obtíž (ČESKÁ TELEVIZE)

Komentář
Radka Smejkalová: Mír je válka, demokracie je nová totalita… Jak političtí obchodníci s deštěm mění naši sémantickou krajinu (DENÍK N)

Analyticko-investigativní žurnalistika
Adéla Jelínková, Christine Havranová: Slopné: Kdo je vrah? (SEZNAM ZPRÁVY)

Inovativní žurnalistika
Barbora Doubravová, Anna Dohnalová, Jana Kopecká, Pavel Švec, Jiří Kropáček: My a dezinformace (AKTUÁLNĚ.CZ)

Regionální žurnalistika
Stanislav Biler: Javornicko: nejkrásnější český region trápí odliv obyvatel a nekonečné vzdálenosti (ALARM)

Ekonomická žurnalistika
Filip Zelenka: Česko vs. Polsko: v porodnosti i inovacích jsme lepší, Poláci se zase nebojí velkých cílů (E15)


ZVLÁŠTNÍ CENY

Cena veřejnosti
Adéla Jelínková, Christine Havranová: Slopné: Kdo je vrah? (SEZNAM ZPRÁVY)
počty hlasů: 3 408 hlasů z celkových 7 888

Cena Karla Havlíčka Borovského
Josef Pazderka (ČESKÝ ROZHLAS)
Josef Pazderka dostává cenu za přínosné a nepředpojaté zpravodajství, za osobní nasazení v reportážích i analytický vhled a za výraznou schopnost vést ostatní novináře.

Novinářská křepelka
Darja Stomatová (ČESKÁ TELEVIZE)
Jedna z nejviditelnějších reportérek v jedné z nejnebezpečnějších válečných zón na světě – v Ruskem napadené Ukrajině. Cenu dostává za rozsah, hloubku a přesnost své novinářské práce. A za profesionalitu, kterou ukazovala ve své novinářské práci už před vypuknutím konfliktu na Ukrajině. 

Cena Daniela Anýže
Jan Fingerland (ČESKÝ ROZHLAS)
Rada Novinářské ceny oceňuje zkušeného komentátora a analytika zahraničních událostí a příběhů zejména z komplikovaného regionu Blízkého východu. S bohatou škálou znalostí z politologie, filosofie a religionistiky zasazuje témata do širších souvislostí a přibližuje je svým posluchačům a čtenářům vytříbeným, ale srozumitelným jazykem, s elegancí i jemným humorem.


Novinářskou cenu realizujeme za podpory partnerů: Nadační fond nezávislé žurnalistiky, Česká spořitelna, Newton Media, Letiště Praha, Syndikát novinářů České republiky, a.s., Nadace Český literární fond, Y Soft, Velvyslanectví Norského království, Velvyslanectví Nizozemského království, Velvyslanectví USA, RTR Events a Beey. Mediální partnerství zajišťuje Česká tisková kancelář.  

Kontakt pro média:
Markéta Prokeš Wittichová
komunikace s médii
tel: +420 720 952 464
email: marketa.prokes@osf.cz

Foto: Ondřej Besperát