Prestižní soutěž Novinářská cena 2024 zná své vítěze: experimentální rozhovor s umělou inteligencí, střelba na Filozofické fakultě nebo (ne)důstojné stáří na Bruntálsku

| Tiskové zprávy | Novinářská cena

Nadace OSF v úterý 13. května 2025 slavnostně udělila Novinářskou cenu 2024. V 15. ročníku prestižní soutěže uspěli novinářky a novináři, kteří dokázali citlivě, precizně a inovativně zpracovat klíčová témata uplynulého roku. O vítězích rozhodly odborné poroty, které vybíraly z rekordních 960 příspěvků z téměř 80 médií. Večerem v prostoru Archa+ provázel herec a režisér Jiří Havelka.

Cílem Novinářské ceny je oceňovat kvalitní a společensky přínosnou žurnalistiku. Soutěž pořádá Nadace OSF, která už více než 30 let podporuje demokratické hodnoty, svobodu médií a občanskou angažovanost. „Novinářská cena si v novinářské obci získala vysokou důvěru především díky principům, na kterých stojí – transparentnímu hodnocení, důrazu na kvalitu samotné práce a nezávislosti porot. Letos se přihlásilo téměř 80 médií a 960 příspěvků, což ukazuje mimořádnou diverzitu i živost české mediální scény. Ocenění vybírají autonomní poroty složené z osobností z různých profesních i hodnotových prostředí, což zajišťuje vyvážený a odborný pohled. Právě tahle kombinace dělá z Novinářské ceny uznávanou a prestižní událost, kterou si novinářky a novináři hrdě uvádějí do životopisů,“ doplňuje Martina Břeňová, ředitelka Nadace OSF.

Foto: Ondřej Besperát

Témata, která hýbala společností

Nadace OSF udělila ceny ve 13 kategoriích, přičemž do 9 z nich mohla své favority nominovat i veřejnost. Napříč kategoriemi dominovala témata jako ruská agrese na Ukrajině, ničivé povodně, tragédie na Filozofické fakultě UK, ale také politické volby v Evropě i USA nebo vliv umělé inteligence na společnost a média. Vysoký počet příspěvků se věnoval duševnímu zdraví, péči o seniory a pečující, či otázkám rovnosti a marginalizace.

Novinářskou cenu v kategorii Audiovizuální reportáž získaly Zuzana Černá a Barbora Loudová z České televize za reportáž z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, která přináší autentický pohled zasahujících profesionálů i obětí a otevírá naléhavou debatu o vlivu dezinformací na veřejný prostor. Novinářskou cenu v kategorii Regionální žurnalistika si odnesl Jan Žabka z média Okraj, který precizně zmapoval kvalitu života seniorů v Bruntále v Moravskoslezském kraji – regionu s nejvyšším podílem stárnoucí populace.

Za unikátní počin, který redefinuje hranice současné žurnalistiky a ukazuje, kam až může sahat její nová podoba, Novinářskou cenu v kategorii Inovativní žurnalistika získala Bronislava Janečková z Českého rozhlasu Vltava. Její rozhlasový experiment propojuje tradiční žurnalistiku a umělou inteligenci. 

Zvláštní ocenění za výjimečný novinářský přínos

Erik Tabery z týdeníku Respekt získal Cenu Karla Havlíčka Borovského za výrazný a dlouhodobý přínos veřejné debatě a za schopnost přesně pojmenovávat klíčové společenské otázky. Novinářskou křepelku, určenou mladým novinářům do 33 let, si odnesla Zdislava Pokorná z Deníku N. Porota ocenila její vytrvalost a systematické mapování skrytých mocenských vazeb mezi regionální a celostátní politikou. Cenu Daniela Anýže za zahraniční zpravodajství získal Martin Novák z Aktuálně.cz, který mezinárodní dění dlouhodobě zprostředkovává vyváženě, srozumitelně a s důrazem na lidský rozměr.

Křehkost demokracie, síla hodnot

Novinkou letošního ročníku je skleněná trofej v podobě pírka, kterou pro Novinářskou cenu Nadace OSF navrhla a vyrobila česká sklářská společnost Lasvit. Autorský objekt připomíná, že stejně jako sklo, i demokratický systém je citlivý na tlak a zranitelný bez péče a respektu k pravidlům. Symbolika pírka odkazuje k novinářské práci – lehké, ale vlivné – a k odpovědnosti, kterou média v demokratické společnosti nesou. Propojuje řemeslnou tradici se současným významem novinářské profese jako nositelky hodnot, na nichž demokracie stojí.

Vítězné příspěvky:

SOUTĚŽNÍ KATEGORIE

Psaný rozhovor

Petra Procházková: Řekl jsem Putinovi, ať zastaví palbu. Mlčel (DENÍK N)

Audiovizuální rozhovor nebo diskuse

Petr Gojda: Rumunské volby, TikTok a ruské vměšování. Raketový vzestup extrémně pravicového kandidáta Calina Georgescu komentuje Josef Šlerka (INVESTIGACE.CZ)

Psaná reportáž

Renata Kalenská: „Já už nechci, aby dítě dál trpělo.“ Velká reportáž o statečných rodinách a andělech v bílém (DENÍK N)

Audiovizuální reportáž

Zuzana Černá, Barbora Loudová: Temnota našich dní (ČESKÁ TELEVIZE)

Komentář

Erik Tabery: Proč se Čapek nemýlil, když věřil v člověka (RESPEKT)

Analyticko-investigativní žurnalistika

Kristina Ciroková: Sekta jako trolí farma na podporu Ruska. Reportérka našla jejího vůdce (SEZNAM ZPRÁVY)

Inovativní žurnalistika

Bronislava Janečková: Mám se tě bát Ailo? Experimentální rozhovor s umělou inteligencí (ČRO VLTAVA)

Regionální žurnalistika

Jan Žabka: Než si pro nás přijde: Bruntálští senioři na cestě k důstojnému a kvalitnímu stáří (OKRAJ)

Ekonomická žurnalistika

Kateřina Mahdalová, Michal Škop: V kraji, kde stát zadusil obří trh s byty, ho to dnes stojí miliardy (SEZNAM ZPRÁVY)


ZVLÁŠTNÍ CENY
Cena veřejnosti

Jakub Zelenka: „Sundáme vám HDP o několik bodů.“ Zjistili jsme, jak Čína vydírala Českou republiku a jak úředníci ochránili národní zájmy Zemanovi, Babišovi a Hamáčkovi navzdory (PAGE NOT FOUND)

Cena Karla Havlíčka Borovského

Erik Tabery (RESPEKT), šéfredaktor týdeníku Respekt, ale i významný autor. Ve svých esejích a knihách se zabývá tématy, jako je štěpení společnosti, síla a slabost demokracie či postavení mužů a žen v politice i společnosti. Díky jeho schopnosti dívat se kolem sebe, naslouchat, přemýšlet a také díky umění formulovat můžeme číst texty, které i čtenáře nutí přemýšlet. Porota ocenila také osobní nasazení Erika Taberyho při změně vlastníka Respektu, který by měl časopisu zajistit další rozvoj.

Novinářská křepelka

Zdislava Pokorná (DENÍK N) za schopnost najít originální přístup k tématu a neobvyklou dávku vytrvalosti a cílevědomosti. Za investigativní činnost, v rámci které se systematicky věnuje mapování klientelistických skupin a odkrývání vazeb vlivných hráčů na celostátní i regionální úrovni.

Cena Daniela Anýže

Martin Novák (AKTUÁLNĚ.CZ) je příkladem novináře, který v sobě spojuje nadhled, serióznost, přístupnost i lidskost. Uplatňuje ji po celou svou, nyní již více než třicetiletou kariéru píšícího i televizního žurnalisty.

Foto: Ondřej Besperát, Zdeněk Chaloupka
Novinářskou cenu realizujeme za podpory partnerů

Nadační fond nezávislé žurnalistiky, Letiště Praha, Česká spořitelna, Syndikát novinářů ČR, IdealIT, Finstat, Marie Němcová, Newton Media, Beey, Velvyslanectví Norského království, Velvyslanectví Nizozemského království, Lasvit, RTR Events, Umění vína, Zátiší catering, Luxor. Mediální partnerství zajišťuje Česká tisková kancelář.  

O Novinářské ceně 

Novinářskou cenu pořádá Nadace OSF od roku 2010 a oceňuje v ní kvalitní novinářské počiny, které neotřelým způsobem zachycují problematiku dnešní společnosti. Přihlášené příspěvky do Novinářské ceny hodnotí nezávislé odborné poroty složené z osobností mediálního, kulturního, neziskového i akademického sektoru. Složení porot pro letošní ročník najdete zde. V každé kategorii získá vítěz finanční odměnu. Více informací najdete na stránce https://osf.cz/novinarska-cena/

O Nadaci OSF

Nadace OSF je českou nadací s třicetiletou historií. Jejím posláním je péče o demokracii v Česku: podporuje a vzdělává občanskou společnost a rozvíjí stát, kde mají všichni rovné šance a zapojují se do dění ve svém okolí. Nadace otevírá citlivá a opomíjená témata a společně s dárci hledá průkopníky, kteří taková témata budou rozvíjet dál. Po dobu svého působení podpořila Nadace OSF na 10 000 projektů českých neziskových organizací i jednotlivců částkou přes 2 miliardy Kč. Více najdete na www.osf.cz.

Kontakt pro média

Pavla Bartůňková
komunikace s médii
tel: +420 720 952 464
email: pavla.bartunkova@osf.cz.