Letní česko-slovenská škola Advokačního fóra 2024

Na Letní česko-slovenské škole Advokačního fóra spolu s našimi expertkami a experty vytváříme prostor pro předávání know-how a praktických zkušeností z oblasti plánování advokačních strategií, vedení občanských kampaní, efektivní komunikace, získávání finančních prostředků a mnoho dalšího. Posilujeme schopnost a kapacitu organizací i jednotlivců prosazovat systémové změny a veřejný zájem na lokální, národní i mezinárodní úrovni. 

KDY: 18. 8.-23. 8. 2024

KDE: Resort Ohrada, Vísky 100, 679 33 Vísky u Letovic

REGISTRACE je již uzavřena!

CENA: Účastnice a účastníci si hradí cestu a ubytování ve výši 4 500 Kč / 178 eur. Ostatní náklady, včetně plné penze, jsou hrazeny organizátory. Pokud by pro vás byla cena ubytování bariérou, informujte nás o tom prostřednictvím přihlašovacího formuláře.

Organizátorem letní školy je Advokační fórum Nadace OSF spolu s Nadací Ekopolis a organizací VIA IURIS.

Kdo se může přihlásit?

Letní škola je určena pro zkušenější i začínající pracovnice a pracovníky z organizací občanské společnosti, dobrovolnice a dobrovolníky, občansky aktivní jednotlivce a zástupce neformálních iniciativ z České republiky a Slovenska. V případě, že bude počet přihlášených převyšovat kapacitu programu (20 osob), vyhrazujeme si právo výběru.

Co se na letní škole naučíte?
  • vytvářet advokační strategie
  • vést advokační kampaně
  • komunikovat s médii
  • používat umělou inteligenci v advokační práci
  • digitální komunikaci
  • fundraising 
  • základy facilitace
  • dílčí dovednosti podporující týmovou spolupráci
  • rozumět občanské společnosti a aktuálnímu dění 
Program

Můžete se těšit na workshopy a besedy s datovým analytikem Josefem Šlerkou, dokumentaristou Ivem Bystřičanem, novinářkou z Deníku N Zdislavou Pokornou či kreativní producentkou pořadu Ťažký týždeň Lucií Pazičovou

Kdo vás bude provázet?

Petr Machálek

Petr je spolupracovníkem Nadace OSF a konzultantem Advokačního fóra. Byl ředitelem Hnutí DUHA a ředitelem občanského sdružení Ratolest Brno. Od roku 2013 působí na „volné noze“ jako facilitátor, konzultant a lektor pro české i zahraniční nevládní organizace a soustředí se mj. na témata spojená s advokační prací a fundraisingem. Externě spolupracuje s Nadací Via jako konzultant pro lokální občanské iniciativy a učí na Katedře environmentálních studií FSS MU v Brně, kde dříve vystudoval sociologii a politologii.

Milan Štefanec

Milan je konzultantem Advokačního fóra Nadace OSF. Od roku 1989 se podílí na činnosti občanských iniciativ, ekologických, lidskoprávních a antifašistických hnutí a iniciativ. Byl koordinátorem regionálních projektů Hnutí DUHA, v roce 1997 spoluzakládal Nezávislé sociálně ekologické hnutí – NESEHNUTÍ. Ve své činnosti v NESEHNUTÍ i mimo něj se věnuje projektům prosazujícím systémové změny chránící a posilující práva občanů a aktivitám na podporu občanských a grassroots iniciativ v ČR i v zahraničí.

Katarína Batková

Katka je v současné době výkonnou ředitelkou nevládní organizace VIA IURIS, která se zaměřuje na zlepšování právního státu a životního prostředí na Slovensku. Vystudovala Právnickou fakultu Trnavské univerzity a doktorské studium mezinárodního a evropského práva v Bratislavě. V minulosti pracovala jako právnička v Centru právní pomoci, v advokátní praxi a v parlamentu se podílela na přípravě legislativních návrhů. Od roku 2015 působí v neziskovém sektoru, nejprve jako ředitelka Rady mládeže Slovenska a aktivně se zapojuje do práce Občanské platformy pro demokracii, která zastupuje zájmy neziskového sektoru vůči vládě.

Juraj Rizman

Juraj je ředitelem komunikace a vztahů s veřejností ve společnosti Post Bellum SK. Byl dlouholetým členem Rady vlády pro nestátní neziskové organizace. Pracoval na pozici ředitele Greenpeace na Slovensku a koordinátora projektů VIA IURIS.

Lucia Pazičová

Lucia je hlavní scénáristka a producentka satirického pořadu Ťažký týždeň s Jakubem Gulíkem. Věnuje se copywritingu, tvorbě reklamních kampaní. Má za sebou 6 let práce v komunikaci pro nadaci Zastavme korupciu.

Zdislava Pokorná

Působila v redakci internetového serveru Seznam Zprávy, kde posbírala první novinářské zkušenosti. V redakci Deníku N se zaměřuje na celostátní a regionální korupční kauzy. Studuje na Vysoké škole ekonomické. Za svou investigativní práci na Pražském hradě, která vznikala v rámci velkého seriálu Zemanovo finále, získala Novinářskou cenu.

Laura Kellö Kalinská

V červnu 2015 nastoupila do Slovenského rozhlasu (RTVS) jako redaktorka domácího zpravodajství. Od března 2018 je členkou investigativního týmu Aktuality.sk. Věnuje se především tématům spojeným s hospodářskou a násilnou kriminalitou, pracuje na kriminálních kauzách, pokrývá dění u soudů a mapuje fungování orgánů činných v trestním řízení. V roce 2020 získala dvě novinářské ceny za inovativní zpracování důkazů v případu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. V roce 2023 získala novinářskou cenu za rozhovor s Markem Parou, advokátem zastupujícím Mariana Kočnera, který je obviněn z objednání vraždy novináře. Je spoluautorkou knihy Kuciak (Reportáže 2015 – 2023), v níž s kolegyní Annamárií Dömeovou aktualizovaly nejdůležitější texty zavražděného novináře. Spolupracovala na knize Umlčani, která sleduje dětství, život, vztahy a dílo Martiny Kušnírové a Jána Kuciaka. V únoru 2024 vydala knihu Vražda Jána a Martiny – Vyšetrovanie, v níž podrobně popsala nejrozsáhlejší policejní vyšetřování dvojnásobné vraždy v historii samostatného Slovenska.

Štěpán Drahokoupil

Štěpán je programovým manažerem Advokačního fóra. Dříve měl v Nadaci OSF na starosti práci na systémových změnách v inkluzivním vzdělávání, které prosazoval směrem k českým veřejným institucím i mezinárodním organizacím. Je členem správní rady Asistence o.p.s. V Nadaci Via vedl program na přípravu budoucích komunálních politiků. V letech 2007 až 2014 pracoval jako asistent senátora. Má doktorát z politologie z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde také působil řadu let jako externí pedagog.

Ivo Bystřičan

Ivo je filmový a televizní dokumentarista, ve své tvorbě se soustředí na společenská a environmentální témata. Jeho posledním autorským filmem jsou Neviditelné krajiny, esej na pozadí sonické expedice na frontovou linii klimatické krize. Pro Českou televizi natočil dokumentární série Česko na drogách o problematice psychoaktivních látek, Industrie o dějinách tuzemského průmyslového kapitalismu či Dějiny neposlušnosti. Debutoval filmem Dál nic o peripetiích výstavby dálnice D8. Působí rovněž jako dramaturg dokumentárních filmů i audiopodcastů, např. Screenshot Inspiračního fóra nebo Škrty. Vytvořil dokumentární podcastové série Základka a Future Landscapes. Vystudoval sociologii na FSS MU a dokumentární tvorbu na FAMU.

Radoslava Krylová

Radka je konzultantkou Advokačního fóra Nadace OSF. Působí také v organizaci NaZemi, kde je členkou facilitátorské skupiny, která provází skupinovými procesy a tím podporuje spolupráci, fungování, komunikaci, smysluplnou participaci lidí a akceschopnost skupin. Na facilitaci ji zajímá možnost usnadnit porozumění mezi lidmi a posilování důvěry a chuti společně růst a tvořit.

Josef Šlerka

Josef je zběhlý divadelník, vystudovaný estetik, doktorát má z informační vědy. Momentálně vede obor Studia nových médií na FF UK. Prošel startupy Ataxo Interactive a Socialbaker. Působil čtyři roky jako ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. Všechny jeho zájmy se protínají v jednom bodě: symbolické analýze. Způsob, jak člověk žije symboly a jak tento svět analyzovat, mapuje jak ve svých sémiotických textech, tak ve vývoji analytických nástrojů a služeb jako je třeba Rating médií NFNZ. Od léta 2021 spolupracuje se serverem investigace.cz, kdy pod něj převedl svůj blog Data Boutique. Věří, že i když datová žurnalistika zůstala Popelkou, tak novinařina založená na datech je královnou. V současnosti se věnuje analýze českého konspiračního a dezinformačního prostoru, ale také využívání a vlivu AI na informační prostor.

Kontakt

Kristina Dědečková

Kristina je koordinátorkou Letní česko-slovenské školy Advokačního fóra. Pracovala v Nadaci Via na programu Nebojme se komunální politiky a jako lektorka v organizaci Demagog, kde vede workshopy o dezinformacích a fact checkingu. Dříve působila jako předsedkyně spolku Mladí občané. V případě dotazů se na Kristinu neváhejte obrátit. E-mail: kristina.dedeckova@osf.cz

Letní škola je podpořena z regionální spolupráce programů Active Citizens Fund v Česku a na Slovensku, které jsou realizovány v rámci Fondů EHP a Norska 2014 – 2021. V České republice spravuje program Konsorcium Nadace OSF, Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a Skautského institutu. Active Citizens Fund na Slovensku spravuje Nadácia Ekopolis v partnerství s Nadáciou otvorenej spoločnosti a Karpatskou nadáciou.