Letní česko-slovenská škola Advokačního fóra 2025
Na Letní česko-slovenské škole Advokačního fóra spolu s našimi expertkami a experty vytváříme prostor pro předávání know-how a praktických zkušeností z oblasti plánování advokačních strategií, vedení občanských kampaní, efektivní komunikace, získávání finančních prostředků a mnoho dalšího. Posilujeme schopnost a kapacitu organizací i jednotlivců prosazovat systémové změny a veřejný zájem na lokální, národní i mezinárodní úrovni.
KDY: 17. -22. srpna 2025
KDE: Resort Ohrada, Vísky 100, 679 33 Vísky u Letovic
REGISTRACE je spuštěna 3. dubna a bude otevřena do 31. května.
CENA: 8 470 Kč (340 EUR) včetně DPH
Pro účastnice a účastníky je ze strany organizátorů letní školy zajištěno ubytování, celodenní strava a pitný režim.
Poplatek pokrývá ¼ celkových nákladů na letní školu. Tu můžeme realizovat díky podpoře našich partnerů.
Pokud by pro vás poplatek představoval bariéru, dejte nám prosím vědět prostřednictvím přihlašovacího formuláře a domluvíme se individuálně.
Organizátorem letní školy je Advokační fórum Nadace OSF spolu s organizací VIA IURIS.
Kdo se může přihlásit?
Letní škola je určena pro zkušenější i začínající pracovnice a pracovníky z organizací občanské společnosti, dobrovolnice a dobrovolníky, občansky aktivní jednotlivce a zástupce neformálních iniciativ z České republiky a Slovenska. V případě zájmu o účast na letní škole, která je limitována kapacitou 20 osob, si organizátoři vyhrazují možnost výběru mezi zájemkyněmi a zájemci. Vyplnění registračního formuláře tedy prosím věnujte pozornost, nebuďte příliš struční a využijte jej k tomu, abyste o sobě a svých advokačních zkušenostech či ambicích řekli co nejvíce.
Co se na letní škole naučíte?
- vytvářet advokační strategie
- vést advokační kampaně
- komunikovat s médii
- používat umělou inteligenci v advokační práci
- digitální komunikaci
- fundraising
- základy facilitace
- dílčí dovednosti podporující týmovou spolupráci
- rozumět občanské společnosti a aktuálnímu dění
Kdo vás bude provázet?
Lektory*ky a besedující budeme postupně doplňovat.

Igor Blaževič
Beseda na téma „Role nevládních organizací a občanské společnosti při péči o demokracii a v její obraně“ společně s Andreou Michalcovou.
Igor stál při zrodu organizace Člověk v tísni, kde v roce 1999 založil festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který od roku 2010 řídil. Při Člověku v tísni pak mezi roky 2011 a 2016 působil v Barmě na projektech Centra pro studium demokracie a kultury s podporou Ministerstva zahraničí ČR. V současnosti pracuje v Prague Civil Society Centre na projektech podpory občanské společnosti ve východní Evropě. Narodil se v Bosně a Hercegovině. Na univerzitě v Záhřebu studoval filozofii a literaturu. Zúčastnil se humanitárních misí v Bosně a Čečensku a podpory disidentu v Barmě, na Kubě a v Bělorusku. Natáčel dokumentární filmy v Kambodži, Východním Timoru a Vietnamu.

Andrea Michalcová
Beseda na téma „Role nevládních organizací a občanské společnosti při péči o demokracii a v její obraně“ společně s Igorem Blaževičem.
Andrea je ředitelkou Centra pro informovanou společnost, které spoluzaložila. Zaměřuje se na analýzu úpadku demokracie ve střední Evropě, vzestup populismu a hybridní působení, které Ruská federace vyvíjí v České republice a na Slovensku. Dříve zastávala pozici zástupkyně ředitele pro programové a provozní řízení v Bezpečnostním centru Evropské hodnoty, kde se zpočátku věnovala především řízení projektů. Na podzim roku 2019 absolvovala měsíční transatlantické James S. Denton Fellowship organizované Centrem pro analýzu evropské politiky (CEPA). Magisterský titul získala na Právnické fakultě univerzity v Salamance ve Španělsku v oboru mezinárodní vztahy a evropské právo.

Michaela Benedigová
Workshop na téma „Digitální komunikace v advokační práci” společně s Peterem Jančárikem.
Michaela je riaditeľkou spoločnosti Seesame, poprednej komunikačnej agentúry na Slovensku. Má viac ako 25 rokov skúseností v oblasti reputačného manažmentu, verejnej komunikácie a krízovej komunikácie. Počas svojej kariéry sa špecializovala na programy riadenia reputácie, manažment problémov a krízovú komunikáciu. Má bohaté skúsenosti z trénovania firiem aj neziskových organizácií.

Peter Jančárik
Workshop na téma „Digitální komunikace v advokační práci” společně s Michaelou Benedigovou.
Peter více než 15 let působil v komunikační agentuře Seesame, kde vedl kampaně pro desítky firem a neziskových organizací. V roce 2016 spoluzakládal projekt Konšpirátori.sk, který je veřejnou databází českých a slovenských dezinfowebů.
Vede kurzy mediální gramotnosti pro žáky a učitele základních a středních škol, jakož i seniory.
V české internetové jedničce Seznam.cz má od roku 2023 na starosti projekty v oblasti boje s dezinformacemi, moderace obsahu a mediálního vzdělávání. Žije ve vlaku mezi Prahou a Bratislavou.

Kateřina Švidrnochová
Workshop na téma „Využití nástrojů umělé inteligence v advokační práci”.
Kateřina je zkušená konzultantka, lektorka a pedagožka s více než 15 letou praxí v oblasti vzdělávání zaměřeného na digitální dovednosti a nové technologie. Na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity vede předměty zaměřené na umělou inteligenci. Specializuje se na service design a learning design, pomocí kterých implementuje moderní nástroje a generativní AI do interních procesů organizací. Je aktivní členkou technologické komunity GUG.cz a předsedkyní správní rady Světa neziskovek.

Zdislava Pokorná
Beseda na téma „Média a advokační práce, jak vnímat a nevnímat roli novinářů a novinářek”.
Zdislava je novinářka. Působila v redakci internetového serveru Seznam Zprávy, kde posbírala první novinářské zkušenosti. V redakci Deníku N se zaměřuje na celostátní a regionální korupční kauzy. Studuje na Vysoké škole ekonomické. Za svou investigativní práci na Pražském hradě, která vznikala v rámci velkého seriálu Zemanovo finále, získala Novinářskou cenu.

Robert Basch
Beseda na téma „Jak financovat advokační práci pomocí privátních dárců a filantropů“.
Robert je vedoucím CSR ve společnosti Livesport a má bohaté zkušenosti v neziskovém sektoru. V letech 2009–2022 byl ředitelem Nadace OSF, kde se zaměřoval na lidská práva, vzdělávání a demokracii. Působil také v organizacích jako Člověk v tísni, Nadace Vodafone a byl členem Rady vlády pro neziskové organizace. Pracoval i na mezinárodní úrovni, například na Velvyslanectví USA v Praze a v Mezinárodní organizaci pro migraci

Lucia Szabová
Workshop na téma „Praktické mediální dovednosti v advokační práci”.
Lucia pracuje ako koordinátorka Klimatickej koalície na Slovensku, čo je platforma klimaticky zameraných organizácií. Zodpovedá za advokáciu a komunikáciu koalície, ako aj za celkové fungovanie platformy. Lucia je aktívnou členkou hnutia Znepokojené matky, ktoré spoluzaložila. V minulosti pracovala na komunikácii v Greenpeace Slovensko. Spolupracuje so širokou škálou environmentálnych organizácií na Slovensku aj v iných krajinách. Momentálne je aktívna aj v iniciatíve environmentálnych organizácií a jednotlivcov Zelená väčšina, ktorá sa snaží zastaviť súčasné ničenie základov ochrany životného prostredia a občianskej spoločnosti.

Věnek Bonuš
Workshop na téma „Jak na lobbingové schůzky, od přípravy až po realizaci”.
Věnek pracuje jako právník a lobbista ve veřejném zájmu v organizaci Lobbio. Mezi lety 2018 a 2024 působil v Rekonstrukci státu. Věnuje se zejména veřejným zakázkám, státním a městským firmám, dalším protikorupčním tématům a také sociálním a enviromentálním tématům.
Vedle toho spolupracuje jako advokační konzultant nadace OSF.

Radoslava Krylová
Workshop na téma „Prakticky využitelné facilitační dovednosti”.
Radka je konzultantkou Advokačního fóra Nadace OSF. Působí také v organizaci NaZemi, kde je členkou facilitátorské skupiny, která provází skupinovými procesy a tím podporuje spolupráci, fungování, komunikaci, smysluplnou participaci lidí a akceschopnost skupin. Na facilitaci ji zajímá možnost usnadnit porozumění mezi lidmi a posilování důvěry a chuti společně růst a tvořit.

Petr Machálek
Bude mít na starosti propojování jednotlivých workshopů i besed a bude se podílet na workshopech: „Tvorba a realizace advokačních strategií” a „Praktické mediální dovednosti v advokační práci”.
Petr je spolupracovníkem Nadace OSF a konzultantem Advokačního fóra. Byl ředitelem Hnutí DUHA a ředitelem občanského sdružení Ratolest Brno. Od roku 2013 působí na „volné noze“ jako facilitátor, konzultant a lektor pro české i zahraniční nevládní organizace a soustředí se mj. na témata spojená s advokační prací a fundraisingem. Externě spolupracuje s Nadací Via jako konzultant pro lokální občanské iniciativy a učí na Katedře environmentálních studií FSS MU v Brně, kde dříve vystudoval sociologii a politologii.

Milan Štefanec
Bude mít na starosti propojování jednotlivých workshopů i besed a bude se podílet na workshopech: „Tvorba a realizace advokačních strategií” a „Praktické mediální dovednosti v advokační práci”.
Milan je konzultantem Advokačního fóra Nadace OSF. Od roku 1989 se podílí na činnosti občanských iniciativ, ekologických, lidskoprávních a antifašistických hnutí a iniciativ. Byl koordinátorem regionálních projektů Hnutí DUHA, v roce 1997 spoluzakládal Nezávislé sociálně ekologické hnutí – NESEHNUTÍ. Ve své činnosti v NESEHNUTÍ i mimo něj se věnuje projektům prosazujícím systémové změny chránící a posilující práva občanů a aktivitám na podporu občanských a grassroots iniciativ v ČR i v zahraničí.

Štěpán Drahokoupil
Bude celou letní školou účastníky a účastnice provázet.
Štěpán je programovým manažerem Advokačního fóra. Dříve měl v Nadaci OSF na starosti práci na systémových změnách v inkluzivním vzdělávání, které prosazoval směrem k českým veřejným institucím i mezinárodním organizacím. Je členem správní rady Asistence o.p.s. V Nadaci Via vedl program na přípravu budoucích komunálních politiků. V letech 2007 až 2014 pracoval jako asistent senátora. Má doktorát z politologie z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde také působil řadu let jako externí pedagog.
„Letná škola bola pre mňa výnimočný týždeň, strávený s množstvom zaujímavých a inšpiratívnych ľudí, nabitá skvelým obsahom. Workshopy boli perfektné, lektori ešte viac. Páčilo sa mi rozvrhnutie programu, kde sa prekrývala práca v skupinách, role play, teória, diskusie. Nabitý program, ale nemala som pocit prevalcovania. Za mňa top!“
- účastnice Letní česko-slovenské školy Advokačního fóra 2024
Kontakt

Kristina Dědečková
Kristina je koordinátorkou Letní česko-slovenské školy Advokačního fóra. Pracovala v Nadaci Via na programu Nebojme se komunální politiky a jako lektorka v organizaci Demagog, kde vede workshopy o dezinformacích a fact checkingu. Dříve působila jako předsedkyně spolku Mladí občané. V případě dotazů se na Kristinu neváhejte obrátit. E-mail: kristina.dedeckova@osf.cz
Partneři letní školy






