Fond Daniela Anýže

Pomáháme novinářkám a novinářům se zájmem o zahraničí nastartovat kariéru. 

Fond Daniela Anýže podporuje odkaz jednoho z nejlepších zahraničních zpravodajů a komentátorů porevoluční doby Daniela Anýže. Založili ho jeho kolegové a přátelé Kateřina Šafaříková, Jiří Nádoba a Kateřina Šantúrová s cílem pomáhat začínajícím novinářkám a novinářům se zájmem o zahraničí. Vybraným uchazečům finančně pokryje půlroční studijní pobyt v redakci a náklady na zahraniční reportážní cestu. Nadace OSF fond spravuje.

Spolupráce s Nadací OSF pro nás byla přirozenou volbou. Letos poprvé udělila Cenu Daniela Anýže pro zahraniční zpravodaje a nám dává smysl obě aktivity nesoucí Danovo jméno ubytovat pod jednou střechou. Nadace OSF má navíc dlouholeté zkušenosti se správou dárcovských fondů.

  • Kateřina Šafaříková, Jiří Nádoba, Kateřina Šantúrová – zakladatelé fondu

Kvalitní zahraniční novinařina přináší nezávislé a ověřené informace z celého světa. Podporuje tak pluralitu názorů, která je základem fungující demokracie, a přispívá ke snižování napětí ve společnosti. Pro Nadaci OSF je čest spravovat Fond Daniela Anýže a pomáhat novým výrazným osobnostem zahraniční žurnalistiky profesně růst. 

Správa Fondu Daniela Anýže je součástí naší dlouhodobé podpory kvalitní nezávislé žurnalistiky, která je jedním z pilířů zdravé demokracie. V Nadaci OSF již od roku 2010 pořádáme soutěž Novinářská cena, v níž každoročně udílíme ocenění za nejlepší počiny roku. Pro novinářky a novináře organizujeme zahraniční studijní cesty, kde se mohou inspirovat příklady dobré praxe. Dále ve spolupráci se Syndikátem novinářů a NFNZ finančně podporujeme rozvoj regionální novinařiny. V neposlední řadě jsme partnerem Novinářského fóra, které pořádá NFNZ.

Kontaktujte nás

Barbora Hořavová 

barbora.horavova@osf.cz