VÍTĚZKY A VÍTĚZOVÉ NOVINÁŘSKÉ CENY 2019
Záznam ze slavnostního vyhlášení Novinářské ceny 2019
Kategorie psané žurnalistiky „Nejlepší rozhovor“
Autorce se podařilo vystavět neuvěřitelně přesný psychologický portrét zneužívaného člověka, který však neklouže po povrchu. Prvoplánově nepřináší šokující obrazy sexuálního násilí, ale naopak ukazuje intimní, ale přesto velmi otevřený vhled do tématu. Dramaturgicky je to skvěle postavený rozhovor.
Kategorie psané žurnalistiky „Nejlepší reportáž“
Jana Ustohalová, Deník N – Mezi polykači kotev a položenými osmičkami
Autorka přinesla komplexní pohled na život za zdmi dvou nejtěžších českých věznic. Čtenářům dokázala poutavým jazykem přiblížit svět odsouzených mužů i žen a jejich denní režim. Ukázala také náročnost práce těch, kteří se o odsouzené v nápravných zařízeních starají.
Kategorie psané žurnalistiky „Nejlepší komentář“
Daniel Anýž, Aktuálně.cz – Americký týden
Autor patří zaslouženě mezi nejlepší české komentátory – formální stránka, vhled do tématu, informovanost a čtivost, to jsou nejsilnější stránky Daniela Anýže. Porota oceňuje i to, že autor velmi dobře zná americké prostředí, kde se setkává s obyčejnými lidmi, o kterých pak píše své texty.
Kategorie psané žurnalistiky „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“
Jiří Štický, Reportér Magazín – Pozadí jízdenkového procesu
Porota oceňuje autorovu dlouhodobou, poctivou, systematickou a pečlivou práci na kauze o stamilionových obchodech kolem pražského dopravního podniku. Autor dokázal čtivým způsobem přiblížit a rozplést tuto kauzu i pro běžného čtenáře.
Kategorie audiovizuální žurnalistiky „Nejlepší rozhovor, beseda nebo diskuse“
Martin Veselovský, DVTV – Záchranka vyjíždí k blbostem, jde o peníze
Porota oceňuje velmi profesionální způsob vedení rozhovoru Martina Veselovského s Vítem Samkem. Rozhovor, který z neznámého záchranáře udělal mediální hvězdu, ukazuje, proč tazatel patří mezi špičku ve svém oboru.
Kategorie audiovizuální žurnalistiky „Nejlepší reportáž“
Lukáš Houdek, Český rozhlas – Bílá nosí smrt
Ojedinělá reportáž z Ghany, kde měl autor mapovat osudy místních, kteří studovali v Československu. Nakonec se mu však podařilo přinést i svědectví o situaci lidí s albinismem, kteří se často potýkají s velkou stigmatizací a násilím. Porota oceňuje i autorovu iniciativu, díky níž za pomoci brněnského chemika pomáhá nastartovat udržitelnou výrobu levného krému na opalování z místních surovin, který by albínům pomáhal snižovat riziko rakoviny kůže.
Kategorie audiovizuální žurnalistiky „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“
Jiří Kubík, Nikola Zwrtková, Braňo Pažitka, Seznam Zprávy – Ve stínu Slunečnice
Porota oceňuje především odvahu týmu investigativních novinářů ze soukromého média rozkrývat a medializovat i často opomíjená a nepopulární sociální témata. V tomto případě se jim podařilo infiltrovat do domova pro seniory, odkud díky skryté kameře přinesli důkazy o závadném chování ke klientům. Medializací případu měla dopad na fungování tohoto zařízení – organizační změny způsobu práce a odchod vrchní sestry.
Kategorie online žurnalistiky „Cena za inovativní online žurnalistiku“
Jeden z nejviditelnějších projektů ČRo k třicetiletému výročí Sametové revoluce, který propojením různých forem obsahu, ukazuje naši „rozdělenou společnost“. Komplexní, velmi přirozený příspěvek k tématu, jež i mainstreamového čtenáře vtáhnul, dal mu možnost zapojit se, zařadit se, zorientovat se – ať už přes kalkulačku společenských tříd, sérii na sebe navazujících článků, nebo podcastů či videí. Výsledky jsou pak přehledně shrnuty v brožuře, která je volně ke stažení.
Zvláštní cena: Cena za regionální žurnalistiku (ve spolupráci s Konrad Adenauer Stiftung)
Jakub Čech, Tiscali.cz – Továrna na řidičáky: Podvodné zkoušky a komisař nezákonně ve funkci
Porota oceňuje, že autor systematicky a s odvahou upozorňuje na mocenské sítě, které ovládají každodenní život v regionu. V tomto případě popsal podivnou praxi při udělování řidičských průkazů a zmapoval business zkušebního komisaře – téma zdánlivě neatraktivní, na první pohled nenápadné. Ukazuje problém, který může být stejný kdekoliv ve zbytku republiky.
Žurnalistika zaměřená na řešení (Solutions Journalism)
David Gaberle, Simona Fendrychová, Jiří Kropáček, Nikita Poljakov, Aktuálně.cz – Nejsi sám
Projekt Nejsi sám zcela naplňuje principy žurnalistiky zaměřené na řešení. Série reportáží se věnuje citlivému tématu sebevražednosti mužů, kteří si v Česku berou život čtyřikrát častěji než ženy. Seriál detailně představuje principy fungování několika osvědčených přístupů v prevenci sebevražd, předkládá důkazy o jejich dopadu, nabízí poučení a replikovatelné modely, avšak nevyhýbá se ani pojmenování limitů představených řešení.
Zvláštní cena: Nejlepší česko-slovenský kreslený vtip, komiks nebo karikatura
Jozef Gertli – série karikatur – TREND
Česko-slovenská cena veřejnosti
Lukáš Valášek, Jan Horák – Aktuálně.cz – čínská vliv v Česku