VÍTĚZKY A VÍTĚZOVÉ  NOVINÁŘSKÉ CENY 2020

Nadace OSF udělila v pátek 18. června 2021 již po jedenácté novinářské ceny. Ocenění v celkem čtrnácti kategoriích přebralo na slavnostním udílení v prostorách Azylu78 deset českých novinářů a novinářek a čtyři novinářské týmy. Porota udělila také rekordní počet zvláštních ocenění. Vítězové uspěli v dosud největší konkurenci, do soutěže Novinářská cena bylo přihlášeno 691 příspěvků.

 Kategorie psané žurnalistiky „Nejlepší rozhovor“

Jana Ciglerová: Osahávání jsem zažila mnohokrát, víc mi ale vadí oplzlé vtipy. Mladí kluci neobtěžují, říká maskérka – Deník N

Zdůvodnění poroty: Porota vyzdvihuje autorčin citlivý, empatický přístup a způsob, se kterým s respondentkou rozebírá tak citlivé téma, jakým je obtěžování na pracovišti. Porota taktéž oceňuje, že autorka již v loňském roce společně se svými kolegyněmi a kolegy z redakce přinesla i další svědectví, která povedou ke smysluplné celospolečenské debatě.

 

Kategorie psané žurnalistiky „Nejlepší reportáž“

Michael Švec: Oživili skomírající nemocnici, pak přišel vyhazov. Nečekaný krok rozbouřil kraj pod Šumavou a ovlivnil volby – Deník N

Zdůvodnění poroty: Porota oceňuje způsob, kterým autor přiblížil „politiku zezdola“ – atmosféru malého města na jihozápadě Čech, kde po odvolání vedení nemocnice došlo k politickému zemětřesení na místní radnici. Autor dává zaznít hlasu všech stran sporu, všímá si komunikačních procesů a upozorňuje na důsledky – mj. občanskou angažovanost ve volbách. Porota oceňuje kvalitní novinářskou práci slučující aktuálnost regionální žurnalistiky s kultivovaným vhledem do obecného fungování společenských systémů moci.

 
Kategorie psané žurnalistiky „Nejlepší komentář“

Jiří Pehe: Série komentářů pro Deník N – Deník N

Zdůvodnění poroty: Porota se shodla, že autor dlouhodobě přináší do českého komentování mezinárodní perspektivu a analytický pohled daný jeho politologickou erudicí. Jeho texty jsou skutečné politické komentáře, psané jasným stylem, mají značný vliv na domácí myšlení o politice a situují české dění do mezinárodního kontextu.

 

Kategorie psané žurnalistiky „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“

Lukáš Valášek, Adéla Jelínková: Podezřelé obchody v Lánech (série) – Aktuálně.cz / Hospodářské noviny

Zdůvodnění poroty: Porota oceňuje poctivou a systematickou novinářskou práci, díky níž se autorům dvou redakcí podařilo odhalit a zmapovat podivné aktivity šéfa Lesní správy Lány a jeho napojení na hradního kancléře Vratislava Mynáře a další osoby blízké prezidentu Zemanovi. Odhalení této kauzy mělo velký společenský dopad a vedlo k (prozatím) nepravomocnému odsouzení Miloše Baláka.

 

Kategorie audiovizuální žurnalistiky „Nejlepší rozhovor, beseda nebo diskuse“

Alžběta Havlová: Na dřeň s Jiřím Kylarem a Martinou Vintrovou: Týrané ženě říkají, že je to její kříž. Je to „katolická past“ – Radio Proglas

Zdůvodnění poroty: Zneužívání a týrání má mnoho podob. Alžběta Havlová na Radiu Proglas jde v hledání toho, k čemu jsme ještě tolerantní a proč, hodně do hloubky. Ptá se citlivě, ale k věci. Bere ohledy na oběti, které zpovídá, ale ne na agresory. Její práce možná není tak viditelná, jako by byla v mainstreamovém médiu, ale není o nic méně společensky významná. Pomáhá nám pochopit, ale ne tolerovat.

 

Kategorie audiovizuální žurnalistiky „Nejlepší reportáž“

Tereza Reková: Moje kamarádka Zuzka – Český rozhlas Radio Wave

Zdůvodnění poroty: Porota oceňuje tento intimní autorský dokument především pro originální způsob vyprávění, který posluchači neotřelým způsobem přibližuje život s těžkou nemocí, ovšem bez zbytečného patosu a sentimentu. Porota také oceňuje celkovou dramaturgii pořadu, resp. celého cyklu DokuVlna.

 

Kategorie audiovizuální žurnalistiky „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“

Janek Rubeš, Honza Mikulka, Jiří Burýšek: Je součástí sítě, která ždímá peníze z turistů. Konfrontovali jsme ho – Seznam Zprávy

Zdůvodnění poroty: Porota oceňuje, kterak autorská trojice zmapovala a rozkryla způsob fungování byznysu se směnárnami na těch nejlepších místech v centru metropole. Zároveň oceňuje dlouhodobou a systematickou práci, která vedla k uzavření jedné z poboček sítě směnáren na Staroměstském náměstí.

 

Kategorie online žurnalistiky „Cena za inovativní online žurnalistiku“

Kateřina Mahdalová: Čerstvá data, jak se šíří virus. Unikátní mapa všech obcí v Česku – Seznam Zprávy

Zdůvodnění poroty: Porota především oceňuje celospolečenský dopad tohoto příspěvku, který v reálném čase aktualizoval data o počtu nakažených virem COVID-19. Autorka jednoduchým, přesto funkčním a uživatelsky přívětivým způsobem, přinášela informace o situaci ve všech koutech ČR a zároveň vytvořila tlak na vládu, aby původně nepřístupná data začala publikovat ve formátu dat otevřených.

 
Zvláštní cena: Cena za regionální žurnalistiku (ve spolupráci s Konrad Adenauer Stiftung)

Michal Poláček, Jakub Mikel: Ústní půjčka byla riziko, ale ne naše, říká olomoucký hejtman Okleštěk – iDnes.cz

Zdůvodnění poroty: Porota oceňuje perfektně řemeslně zpracovaný rozhovor s dnes již bývalým hejtmanem Olomouckého kraje. Porota vyzdvihuje připravenost autorů a jejich odvahu pokládat politikovi z vládní strany nepříjemné otázky a požadovat na ně jasné a jednoznačné odpovědi v době, kdy se práci novinářů snaží zdiskreditovat nejvyšší představitelé státu.

 

Žurnalistika zaměřená na řešení (Solutions Journalism)

Peter Bednár: Stavební normy. Silnice do horoucího pekla asfaltované dobrými úmysly – Finmag

Zdůvodnění poroty: Porota oceňuje způsob a styl, kterým autor – vystudovaný architekt – přibližuje a vysvětluje běžnému čtenáři, jaký vliv má urbanismus a architektura na krajinu, ve které žijeme. Autor nejen ukazuje na problémy v plánování městských struktur, ale nabízí i možná řešení, která by život ve městech mohla zpříjemnit.

 

Zvláštní cena: Nejlepší česko-slovenský kreslený vtip, komiks nebo karikatura

Pavel Reisenauer: série pro Respekt – Respekt

Zdůvodnění poroty: Porota se letos rozhodla v kategorii kreslený vtip, komiks, karikatura či grafické dílo ocenit Pavla Reisenauera a jeho sérii pro týdeník Respekt. Svým výrazným rukopisem vytváří týdeníku Respekt nezaměnitelnou a charakteristickou identitu. Karikuje dění na české politické scéně svérázným způsobem s razantní kresbou.

 

Česko-slovenská cena veřejnosti

Zuzana Kovačič Hanzelová, Michaela Žúreková, Soňa Jánošová, Beata Balogová: Nemlčme – 22 svedectiev o sexuálnom obťažovaní – SME.sk

O vítězi ceny rozhoduje online hlasování. Vítězky získaly 2851 z celkových 5861 hlasů.

 

Cena Karla Havlíčka Borovského 

Lenka Kabrhelová – Český rozhlas

Cena  je určena autorovi nebo autorce mimořádně společensky přínosných textů, ať již investigativního nebo analytického charakteru.

 
Novinářská křepelka

Apolena Rychlíková – A2larm.cz

Cena je určena mladým novinářům a novinářkám do 33 let věku. 

Zvláštní ocenění získali v kategorii Regionální žurnalistika Jakub Vrána (iDnes TV) s příspěvkem Zaniklé tratě za zajímavé zpracování historického tématu, Tomáš Lindner (Respekt) s příspěvkem Zvládli to? v kategorii Nejlepší psaná reportáž za autorovo systematické mapování integrace migrantů do německé společnosti, Petr Pithart (Deník N) v kategorii Nejlepší komentář za jeho současné i celoživotní komentování velkých témat českého myšlení, politiky a historie a Ondřej Kundra spolu s Jaroslavem Spurným (Respekt) s příspěvkem Kdo umučil vězně V. CH. v kategorii Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek. 

Foto: Kristýna Svobodová