Barbora Hořavová

programová ředitelka Nadace OSF
LinkedIN

Proč jste souhlasila stát se mentorkou programu Stronger Roots a jak to po půl roce mentoringu hodnotíte? 
Prvotní motivací pro to zkusit roli mentorky pro mne byla určitě možnost potkat se se zajímavými lidmi. Také jsem to brala jako výzvu – získat další zkušenosti a naučit se něco nového. Po půl roce je jasné, že mnohem důležitější než vlastní odbornost je schopnost vzájemně si naslouchat a nabízet jiný úhel pohledu. I proto je pro mne mentoring velmi obohacující a inspirující. 

Proč si myslíte, že je důležité, aby si neziskové organizace budovaly svůj okruh příznivců? 
Protože by to mělo být normální, ale v návalu práce jsme na to všichni jaksi zapomněli. Bez toho, aniž bych věděla, zda o moji práci a pomoc vůbec někdo stojí, co si o ní myslí a co by mu pomohlo ještě více, tzn. bez toho, aniž bych měla zpětnou vazbu, nemá skoro smysl tu práci dělat. Pokud ji tedy dělám proto, že chci být někde nebo někomu skutečně užitečný.  

Na jaký problém při budování příznivců vaše organizace nejvíce naráží a jak jim v tom můžete pomoci?
Mám pocit, že největším problémem neziskových organizací je to, že se toho snaží stihnout hrozně moc. Což bude dáno mj. i tím, jak jsou stavěny dotační programy. To jim pak bere energii na to věnovat se právě svým příznivcům – mít čas jim naslouchat, ale i nechat se od nich občas pochválit.  

Podělíte se s námi o nějakou užitečnou radu, kterou jste své organizaci dala?
Nemít přehnané ambice, protože všechno chce svůj čas (i strategické plánování:) – tzn. zavádět změny postupně, neměnit chod ze dne na den.