Živá demokracie     

Česká společnost prochází krizí vzájemné důvěry. Mnozí analytici a komentátoři v posledních letech čím dál častěji hovoří o tom, že je rozdělená či rozeštvaná. Navenek se toto rozdělení projevuje opuštěním dříve neměnných hodnot. Mezi evropskými národy se Češi řadí k těm, kdo jsou nejméně ochotni pomáhat uprchlíkům v nouzi, právo na “vlastní názor” ve veřejné diskusi je mnohdy důležitější než pravda, mnozí politici zpochybňují nezávislost veřejnoprávních médií. Liberální demokracie dostává na frak a místo ní se prosazují nicneříkající teze o “demokracii bez přívlastků”.

V programu Živá demokracie jsme se rozhodli čelit tomuto vývoji rozvíjením společnosti, která umožňuje všem vyrůstat a žít ve svobodě, vzájemné důvěře a beze strachu. Prosazujeme takový stát, který si zakládá na otevřenosti a transparentnosti, podporuje zodpovědné občany a usiluje o to, aby právo a zákony platily pro všechny bez rozdílu.

Podporujeme iniciativy, které sledují činnost veřejných institucí a snaží se o zlepšování jejich práce. Hájíme svobodný přístup k informacím, oceňujeme kvalitní novinářskou práci a veřejnou debatu založenou na faktech.