Novinářskou cenu 2014 si odneslo jedenáct vítězů a vítězek

| Aktuality | Novinářská cena

Jedenáct vítězů a vítězek soutěže Novinářská cena 2014 získalo ocenění na slavnostním vyhlašování v pražské Galerii Louvre. Mezi 413 příspěvky, které se utkaly v soutěži, zazářili redaktoři České televize, Aktuálně.cz, Respektu a Reportér Magazínu. Soutěž pořádá Nadace Open Society Fund Praha ve spolupráci s českým Googlem a společností NEWTON Media a.s.

„Všichni vítězové a vítězky, ale také nominovaní si zaslouží velkou gratulaci, neboť konkurence byla v letošním ročníku ještě větší než v těch předcházejících a poroty neměly jednoduché rozhodování,“ uvedl Robert Basch, ředitel pořádající Nadace OSF.

Mezi přihlášenými příspěvky uspělo hned několik prací věnujících se současnému dění na Ukrajině. V kategorii Nejlepší psaný rozhovor zvítězil redaktor Aktuálně.cz Jan Gazdík, který zpovídal zpravodaje Josefa Pazderku působícího na Krymu. V audiovizuálním rozhovoru uspěla skupina reportérů České televize, která dokumentovala dění na Ukrajině. Cenu za inovativní online žurnalistiku získal kolektiv zahraniční rubriky Aktuálně.cz, který události na Ukrajině komentoval doslova den po dni.

Další oceněné příspěvky se věnovaly převážně domácím událostem. V kategorii Nejlepší komentář zvítězil redaktor Aktuálně.cz Jan Lipold s příspěvkem popisujícím problematiku vytváření pracovních míst na úkor zachování krajiny. Ocenění za nejlepší psaný analyticko-investigativní příspěvek si odnesl redaktor Respektu Ondřej Kundra za text mapující dění kolem bývalé vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové. Nejlepší psanou reportáž roku 2014 napsal redaktor Reportér Magazínu František Šulc, který se komplexně zabýval každodenním životem českých vojáků v Afghánistánu.

Za nejlepší audiovizuální reportáž si cenu převzal Reportér ČT David Macháček, který se věnoval kauze hrozícího zbourání havířovského vlakového nádraží a přispěl svou prací k jeho záchraně. Nejlepším audiovizuálním analyticko-investigativním příspěvkem se stala reportáž Anety Snopové a Markéty Dobiášové, ve které poukázaly na podivné praktiky při nákupu stejných přístrojů rozličnými českými nemocnicemi.

Cenu Googlu pro mladé talenty datové žurnalistiky získala studentka Petra Paříková s projektem zaměřeným na hodnocení kvality domovů pro seniory. Na rozpracování svého nápadu bude nyní spolupracovat s redaktory Českého rozhlasu. „Těší nás, že Novinářská cena dává prostor i mladým talentům, kteří se zaměřují na nové trendy datové žurnalistiky a hledají ve veřejných datech nové souvislosti přínosné pro veřejnost,“ uvedla Martina Joneková z českého Googlu, který je hlavním partnerem Novinářské ceny.

Vítězové i nominovaní si na slavnostním večeru převzali diplomy, vítězové a vítězky navíc získali odměnu 20 000 Kč. Soutěž Novinářská cena pořádá v České republice Nadace Open Society Fund Praha. Hlavním partnerem soutěže je český Google, partnery jsou NEWTON Media a.s. a Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Mediálním partnerem jsou ČeskéNoviny.cz.

Podrobnosti najdete na www.novinarskacena.cz a www.novinarskacena.sk.
Více informací: Lucie Laštíková, Nadace Open Society Fund Praha
Tel: 721 746 273 / e-mail: lucie.lastikova@osf.cz / www.novinarskacena.cz / #novinarskacena.cz

VÍTĚZOVÉ A VÍTĚZKY NOVINÁŘSKÉ CENY 2014

Kategorie psané žurnalistiky „Nejlepší rozhovor“

Jan Gazdík: Zpravodaj ČT z Krymu (Aktuálně.cz)

Porota u vítězného rozhovoru na velmi aktuální a citlivé téma oceňuje profesionální způsob kladení otázek, strukturovanou gradaci a zároveň také dobře formulované odpovědi. Autor prokázal velkou empatii a dokázal čtenářům poskytnout velmi silný osobní prožitek tázaného zpravodaje.

Kategorie psané žurnalistiky „Nejlepší reportáž“

František Šulc: Foxtrot v prachu (Reportér Magazín)

Reportáž komplexně zpracovává důležité, kontroverzní a citlivé téma českého vojenského angažmá ČR v Afganistánu, přičemž středem vyprávění jsou okolnosti tragického úmrtí pěti českých vojáků v červenci 2014. Odkrývá mozaiku skutečností a pohledů na každodenní práci vojáků a nutí rozpolcenou společnost k zamyšlení nad tím, že demokracie má svou cenu.

Kategorie psané žurnalistiky „Nejlepší komentář“

Jan Lipold: Chléb, hry a Amazon (Aktuálně.cz)

Porota u vítězného příspěvku oceňuje společenskou důležitost tématu, které čtenář v médiích běžně nenalezne. Autor nabourává fetišizaci vytváření pracovních míst na úkor zachování krajiny, a to zvláště úderným jazykem a barvitým popisem, díky kterému vyvstává před očima reálná situace.

Kategorie psané žurnalistiky „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“

Ondřej Kundra: Operace Bradáčová (Respekt)

Porota u vítězného textu oceňuje syntetické zpracování společensky závažného tématu, jeho dotažení do komplexní podoby, včetně zajímavých souvislostí a detailů, stejně jako dramaticky vystupňované zpracování a vysokou stylistickou úroveň. Příspěvek posiluje představu veřejnosti o tom, co je právní stát, a jak funguje, a je výsledkem komplikované novinářské práce.

Kategorie psané žurnalistiky „Nejlepší česko-slovenský kreslený vtip, komiks nebo karikatura“

Martin SHOOTY Šútovec: Slovensko 2014 (Denník N)

Martin SHOOTY Šútovec je jeden z mála karikaturistů, který se nebojí otevřeně provokovat politiky a nastavovat jim zrcadlo. Neustále tne do živého, reflektuje současnou politiku a nebojí se ani konfliktů s hrdiny svých karikatur.

Kategorie audiovizuální žurnalistiky „Nejlepší rozhovor, beseda nebo diskuse“

Michal Kubal, Josef Pazderka, Jakub Szántó: Horizont ČT 24 Dění na Ukrajině (Česká televize)

Porota oceňuje komplexní a analytické zpracování aktuálního tématu. Na začátku informační války se týmu podařilo zajistit různorodé zdroje a vyvarovat se názorové zatíženosti. Příspěvek dokázal skloubit více formátů a poskytnout tak širší kontext. Důležité je vyzdvihnout také osobní nasazení a odvahu reportérů na místě konfliktu.

Kategorie audiovizuální žurnalistiky „Nejlepší reportáž“

David Macháček: Konečná pro havířovský Brusel? (Česká televize)

Porota ocenila autora reportáže za novinářské angažmá a znalost tématu – zápasu sdružení Důl architektury a občanské společnosti proti zastupitelstvu města Havířova a Českým drahám o historicky cenné havířovské nádraží v bruselském stylu, na které už byl vydán demoliční výměr.

Kategorie audiovizuální žurnalistiky „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“

Aneta Snopová, Markéta Dobiášová: Černá díra zdravotnictví (Česká televize)

Porota na vítězném příspěvku oceňuje srozumitelné zpracování závažného tématu a jeho dopad na diváky, svižnost, přehlednost a široké spektrum použitých zdrojů. Autorky na dobře propracované jednotlivosti ukázaly fungování celého systému jako takového.

Kategorie online žurnalistiky „Cena Googlu za inovativní online žurnalistiku“

Kolektiv zahraniční rubriky Aktuálně.cz: Válka o Ukrajinu očima reportérů (Aktuálně.cz)

Porota oceňuje nejen způsob zpracování, ale i systematičnost a poctivost novinářské práce. Způsob prezentace dat nashromážděných k jednomu tématu umožňuje čtenářům dlouhodobě sledovat vývoj události v čase a díky tomu překonává pomíjivost denního zpravodajství, které tak získává nadčasovou hodnotu.

Cena Googlu pro mladé talenty datové žurnalistiky

Petra Paříková – Atlas domovů pro seniory

Autorka se inspirovala již fungujícím švýcarským projektem. Ověřila dostupnost analogických dat v rejstříku spravovaném českým Ministerstvem práce a sociálních věcí. Navrhla uživatelsky přívětivější rozhraní, které umožní veřejnosti tato data smysluplně využívat.

Česko-slovenská cena veřejnosti

Petr Třešňák: V pravém rohu nebe (RESPEKT)

O vítězi této ceny rozhodla česká a slovenská veřejnost v online hlasování, které probíhalo od 7. do 19. dubna 2015 na adrese: http://hlasovani.novinarskacena.cz/. Vítězný příspěvek získal 1328 hlasů, celkem z 3496 hlasujících.