Nadace OSF vydává překlad Prohlášení ze Salamanky

| Tiskové zprávy | Nezařazené

Praha, 11. října 2016 – U příležitosti Týdne pro inkluzi, který pořádá organizace Rytmus – od klienta k občanovi ve dnech 17. až 23. října, přináší Nadace Open Society Fund Praha poprvé český překlad průlomového Prohlášení ze Salamanky. Prohlášení, které česká vláda podepsala už v roce 1994, ale dosud nebylo přeloženo, podporuje inkluzivní vzdělávání. Vychází přitom z předpokladu, že děti se speciálními vzdělávacími potřebami mají mít přístup do běžných škol a vyzývá vlády ke změnám na podporu inkluze.

Prohlášení ze Salamanky je mezinárodně uznávaným dokumentem s velkým významem pro inkluzivní vzdělávání. Za Nadaci OSF oceňujeme, že se tehdejší vláda Václava Klause k Prohlášení přihlásila. Jsme rádi, že jsme nyní mohli podpořit jeho překlad a tím Prohlášení lépe zpřístupnit českému publiku. V současné době je inkluzivní vzdělávání důležitým tématem ve školství a doufáme, že český překlad přispěje k jeho většímu porozumění,” říká Karin Marques, specialistka na inkluzivní vzdělávání z Nadace OSF.

S jeho zněním souhlasí Národní ústav pro vzdělávání, Česká školní inspekce, Katedra speciální pedagogiky Pedagogické fakulty UK, Národní koordinátor Evropské agentury pro speciální a inkluzivní vzdělávání, Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání, Rytmus, Český výbor pro UNICEF a program Varianty Člověka v tísni a Nadace Open Society Fund Praha. Prohlášení bylo přijato na Světové konferenci o vzdělávání osob se speciálními vzdělávacími potřebami, kterou pořádala Organizace OSN pro vědu, kulturu a vzdělávání (UNESCO) se španělským ministerstvem pro vědu a vzdělávání v Salamance v roce 1994. Konference se účastnilo 92 vlád, které Prohlášení podepsaly, včetně zástupců České republiky.

Český překlad Prohlášení ze Salamanky ke stažení

Více informací o Prohlášení na blogu Karin Marques

Kontakt:
Karin Marques
specialistka na inkluzivní vzdělávání, Nadace OSF
karin.marques@osf.cz, +420 607 972 882