Peníze z naší sbírky již pomáhají romským dětem a rodinám v Užhorodě, další jsou však stále nutně potřeba!

| Aktuality | Včasná péče

Prvních 300 tisíc korun od 240 lidí putuje k organizaci Blago v Užhorodě. Jedná se o finanční prostředky vybrané prostřednictvím naší sbírky na Darujme, kterou pořádáme ve spolupráci se slovenskou Nadáciou otvorenej spoločnosti. Obrovské díky všem dárcům!

Blago je organizace, která se v běžných dobách věnuje komunitní práci s romskými rodinami a vzdělávání romských dětí v zakarpatské oblasti. Její ředitelka, Eleonora Kulčar, současně koordinuje síť organizací zaměřených na včasnou péči po celé Ukrajině (REYN Ukrajina), což je obdoba naší Platformy pro včasnou péči. Ostatně proto jsme se také rozhodli sbírku uspořádat právě pro ně. Víme totiž, že právě rodiny, které i před válkou žily v extrémní chudobě, a rodiny z marginalizovaných komunit, jsou nyní v největším ohrožení. 

V době války se prostory organizace Blago okamžitě proměnily v azyl a přístřeší pro rodiny s dětmi, které prchají před bombardováním a nálety z celé Ukrajiny. Do Užhorodu od počátku konfliktu míří tisíce lidí, kteří utíkají na západ země, kde zatím panuje relativní bezpečí. Denně přijíždí plné vlaky, další lidé cestují auty, na cestách tráví řadu dní. I v této těžké době však dochází k diskriminaci – ne každý chce poskytnout ubytování a pomoc romským rodinám. 
Denně přichází až dvě desítky rodin, které hledají azyl před válkou

Právě romským uprchlíkům v Blagu pomáhají nejvíce. Denně k nim přichází i 15-20 rodin z různých částí Ukrajiny – Charkova, Oděsy nebo třeba i Donětsku – z měst, která jsou často terčem náletů a bombardování. Mezi nimi byla minulý týden i rodina se 7 dětmi, která se skrývala 2 dny ve sklepě svého domu úplně bez ničeho. Jedna z bomb totiž spadla přímo na jejich zahradu. Následně strávili 8 dní ukrytí v metru a několik dní na cestě do Užhorodu. Jako zázrakem nebyl nikdo zraněn, ale děti prožily obrovský děs a stres, jsou nyní velmi zamlklé a stále vyděšené. Obdobně našla v Blagu útočiště i Yulia, která utekla z kompletně vybombardovaného města Izjum společně se svým slepým manželem a jejich třemi dětmi, z nichž nejmladšímu je 1,5 roku. A desítky a desítky dalších.

V azylové bydlení pro uprchlíky se tak proměnilo nejen komunitní centrum, kde si běžně děti hrají, učí se a rozvíjejí se, ale i dvě místní školy. Řadu uprchlíků také přijímají romské i neromské rodiny v okolních vesnicích.

Situace je však den ode dne horší. Prostředky, které aktuálně organizace Blago má k dispozici, jsou využívány na zajištění jídla, vody, léků, hygienických prostředků, matrací, přikrývek a další humanitární pomoci pro tyto rodiny. Situaci ale komplikuje překotný růst cen i to, že některé věci jsou obtížněji k dostání.
Přispějte do sbírky

Sbírku proto zdaleka neuzavíráme, naopak. Pokud se nám, společně s dalšími partnery ze Slovenska a mezinárodní sítě REYN, podaří sehnat další prostředky, plánují je v Blagu využít na zaplacení nájmu větších prostor a pořízení 7-8 mobilních sprch, toalet a dalšího nejpotřebnějšího vybavení. Mohli by tak poskytnout přístřeší dalším 300-400 lidem. 

„Díky vám víme, že v tom nejsme sami. Vaše pozornost a podpora jsou pro nás v této hrůzostrašné době nesmírně důležité. Děkuji všem, kdo se zapojili a podpořili Ukrajinu a romské rodiny a děti,“ říká Eleonora Kulčar.

A my děkujeme, že dál obrovsky pomáháte. Třeba zrovna s námi těm nejpotřebnějším. Každé sdílení, každá částka, projev solidarity i slova podpory znamenají mnoho.