Bibliotheca inspirans je ocenění pro knihovny, které díky mediálnímu vzdělávání září na mapě ČR. Je to i ta vaše?

| Aktuality | Knihovny jako průvodkyně 21. stoletím

Nadace OSF ve spolupráci s Českou spořitelnou letos nově podpoří knihovny, které přinášejí příklady dobré a inspirativní praxe v oblasti mediálního vzdělávání. Nominace na ocenění Bibliotheca inspirans jsou otevřené do 20. dubna 2022.

Dnešní rozporuplný svět nás naléhavě vyzývá psát nové a dobré scénáře naší společné budoucnosti. Na jejich psaní se aktivně podílí také síť tuzemských veřejných knihoven právě ony totiž na mapě otevřené a odolné občanské společnosti svítí jako centra vědění, setkávání a solidarity.

Knihovny a konkrétní lidé, kteří v nich pracují, vytvářejí příležitosti pro rozvoj schopností orientovat se v informačním proudu plném poznání i omylů. Zároveň s tím vytvářejí také prostor pro vzájemné porozumění mezi lidmi. A právě takové knihovny oceňuje Nadace OSF společně s Českou spořitelnou. Pracovat s informacemi je umění, vytvářet prostor pro dialog a celoživotní vzdělávání je nutnost, podporovat sousedský rozvoj je radost – a knihovny tyto hodnoty naplňují ve své každodenní praxi. V roce 2022 oceňujeme knihovny, které tyto hodnoty aktivně prosazují ve svých programech i dlouhodobém směřování. 

Oceníme veřejné knihovny ve 2 kategoriích: 

a) knihovna v obci nad 50 tisíc obyvatel

b) knihovna v obci pod 50 tisíc obyvatel

Oceněné knihovny získají nadační příspěvek ve výši 20 tisíc Kč (kategorie a), resp. 10 tisíc Kč (kategorie b). V každé kategorii plánujeme ocenit 3 až 5 knihoven. 

Knihovnu lze nominovat do 20. 4. 2022 prostřednictvím online formuláře. Nominovat mohou její zaměstnanci, příznivci, pravidelní návštěvníci, příležitostní mile překvapení návštěvníci, odborníci z knihovnické branže, spolupracující lektoři vzdělávacích programů v knihovnách apod. O výběru oceněných knihoven rozhodne v průběhu května porota.

 


Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

Leták ke stažení

Ocenění Bibliotheca inspirans navazuje na další aktivity programu Knihovny jako průvodkyně 21. stoletím, ve kterém Nadace OSF podporuje rozvoj mediálního vzdělávání v knihovnách. Máte otázku? Obraťte se na koordinátorku programu Terezu Liškovou