Publikování informací ve formátu otevřených dat s sebou přináší nespočet ekonomických, sociálních i politických benefitů, které potvrzují nejen zahraniční, ale už i domácí příklady. Za uplynulých 10 let se v Česku podařilo úspěšně rozběhnout množství projektů a iniciativ, mezi něž patří zřízení Odboru Hlavního architekta eGovernmentu a funkce Národního koordinátora pro otevřená data, založení Registru práv a povinností, vznik Národního katalogu otevřených dat, vypracování metodik publikování otevřených dat, proškolení stovek úředníků na jednotlivých resortech a ve veřejných institucích.
Postupné budování funkčního a udržitelného ekosystému otevřených dat vyžaduje ještě hodně práce. Stále například není odstraněna složitost procesů Registru práv a povinností, nedaří se sjednotit technickou strukturu údajů ve veřejném datovém fondu, rovněž není legislativně upraven přístup k neveřejným datům. I nadále je potřeba šířit osvětu o možnostech využívat data a zapojit veřejnost, byznys i nevládní organizace.
– Oldřich Vágner, koordinátor programu
Otevřená data jsou zdrojovým materiálem a optimálním formátem z hlediska dostupnosti, využitelnosti a okamžitého sdílení. Publikováním datasetů se veřejné instituce stávají transparentnějšími. Pečlivou analýzou dat a zohledněním co nejširšího socioekonomického kontextu lze činit odpovědnější politická rozhodnutí, nastavit efektivnější fungování veřejné správy nebo vytvořit inovativní digitální služby, které usnadní život občanům ČR.