Novinářská cena 2019

Novinářská cena Nadace OSF letos slaví 10 let. V Novinářské ceně oceňujeme novinářské počiny, které zajímavým způsobem zachycují problematiku dnešní společnosti. Soutěží přispíváme ke zvyšování novinářské profesionality a k veřejné diskusi o stavu žurnalistiky. Nominace do Novinářské ceny 2019 jsou pro letošní rok již uzavřeny. Do letošního ročníku se nám sešlo neuvěřitelných 591 nominací. 

Ke kulatému výroční jsme se navíc rozhodli spojit s cenami Karla Havlíčka Borovského, které od roku 1998 jako nejvyšší ocenění za novinářskou a publicistickou práci uděluje Nadace Český literární fond. Zahajujeme tak novou éru ocenění žurnalistické práce. Generálním partnerem 10. ročníku Novinářské ceny je Nadační fond nezávislé žurnalistiky
Během naší devítileté historie nám čtenáři, samotní novináři či redakce zaslali 2 788 nominací. Ocenili jsme 123 novinářů, novinářek a redakcí za celkových 80 počinů. Seznam nejúspěšnějších médií, jejich článků a zdůvodnění porot najdete v našem shrnutí za jednotlivé roky:
Aktuálně.cz
A2larm
Česká televize
Český rozhlas
DVTV
HlídacíPes.org
Hospodářské noviny
Lidové noviny
Mladá fronta DNES
Právo
Reportér magazín
Respekt

Novinářská cena je unikátní tím, že hodnotí konkrétní příspěvky, které do jednotlivých kategorií mohou přihlásit i samotní autoři nebo redakce. Cenu Karla Havlíčka Borovského a Novinářskou křepelku bude vybírat a udělovat Rada Novinářské ceny a odborná porota Nadace Český literární fond. Do těchto kategorií tedy nenominuje příspěvky veřejnost.