Novinářská cena 2019

Novinářská cena Nadace OSF letos slaví 10 let. V Novinářské ceně oceňujeme novinářské počiny, které zajímavým způsobem zachycují problematiku dnešní společnosti. Soutěží přispíváme ke zvyšování novinářské profesionality a k veřejné diskusi o stavu žurnalistiky. Nominace do Novinářské ceny 2019 jsou otevřeny, NOMINOVAT MŮŽETE NA WWW.NOVINARSKACENA.CZ. Ke kulatému výroční jsme se navíc rozhodli spojit s cenami Karla Havlíčka Borovského, které od roku 1998 jako nejvyšší ocenění za novinářskou a publicistickou práci uděluje Nadace Český literární fond. Zahajujeme tak novou éru ocenění žurnalistické práce.

PROHLÍDKA NEWSROOMU ECONOMIA K VÝROČÍ 10 LET NOVINÁŘSKÉ CENY: Do soutěže může příspěvek nominovat kdokoliv. Novináři a novinářky mohou nominovat své práce, kolegové a kolegyně mohou podpořit práci svých spolupracovníků. Každoročně však cílíme na to, aby se k nám nominace scházeli také od dalších fanoušků kvalitního mediálního obsahu a zapálených posluchačů, diváků a čtenářů. I proto jsme se pro vybraných 5 nominujících z řad veřejnosti letos rozhodli zajistit prohlídku jednoho z českých newsroomů. Cílem je ukázat novinářskou práci se vším, co k tomu patří. Prohlídka se uskuteční na přelomu března/dubna. Nominace uzavřeme 1.2., určitě si vzpomenete na příspěvek, který vás v minulém roce zaujal. Cena za zamyšlení a pár kliků stojí fakt za to.

Počet nominací se pohybuje v řádu tisícovek. Během naší devítileté historie nám čtenáři, samotní novináři či redakce zaslali 2 788 nominací. Ocenili jsme 123 novinářů, novinářek a redakcí za celkových 80 počinů. Seznam nejúspěšnějších médií, jejich článků a zdůvodnění porot najdete v našem shrnutí za jednotlivé roky:

Aktuálně.cz
A2larm
Česká televize
Český rozhlas
DVTV
HlídacíPes.org
Hospodářské noviny
Lidové noviny
Mladá fronta DNES
Právo
Reportér magazín
Respekt

Novinářská cena je unikátní tím, že hodnotí konkrétní příspěvky, které do jednotlivých kategorií mohou přihlásit i samotní autoři nebo redakce. Cenu Karla Havlíčka Borovského a Novinářskou křepelku bude vybírat a udělovat Rada Novinářské ceny a odborná porota Nadace Český literární fond. Do těchto kategorií tedy nenominuje příspěvky veřejnost.