Nenápadný půvab demokracie
Česká společnost čelí v současnosti několika velkým výzvám. S každou z nich samostatně by si měla zdravá společnost snadno poradit. Pokud však musí čelit všem najednou, stávají se hrozbou. Jde zejména o sílící vliv Ruska a ruské propagandy na českou politiku, byznys a společnost. S tím souvisí také nezájem občanů o Evropskou unii a nízká důvěra v její celkovou schopnost řešit aktuální problémy. Naopak velkou vlnu emocí vzbuzuje migrační krize vedoucí k nárůstu islamofobie a xenofobie české společnosti. Je dobré si uvědomit, že se jedná o propojená témata, i když to na první pohled nemusí být zřejmé. Rozhodli jsme se proto reagovat rozšířením své dosavadní činnosti novými projekty:
Jsme to my – za otevřený dialog (nejen) o migraci
Tzv. uprchlická krize byla v uplynulých měsících tématem číslo jedna v médiích i ve veřejném prostoru. Uprchliků k nám sice nakonec tolik nedorazilo, ale migrace se přesto v české společnosti velmi výrazně projevila – ať už vznikem různých politických hnutí s často vyhrocenými názory zleva i zprava, průnikem těchto vyhrocených názorů i do běžné politiky nebo třeba tím, že se o uprchlících, které nikdy neviděli, hádají i staří kamarádi v hospodě. Také tu vzniklo dobrovolnické hnutí čítající několik tisíc lidí, kteří se rozhodli na vlastní oči zjistit, co se děje na Balkáně a kdo jsou vlastně uprchlíci, kteří do Evropy míří.
Ze všech těchto důvodů jsme rozhodli pustit do projektu, který jsme nazvali “Jsme to my”.
Více
Jde nám především o to, že jsme všichni nakonec jenom lidé se vším, co k tomu patří – hrdinstvím i zbabělostí, strachem i odvahou. Důležité je, abychom spolu nezapomněli mluvit. Proto v rámci našeho projektu:
pořádáme diskuze a debaty s uprchlíky, odborníky na migraci a všemi, které téma zajímá
pracujeme s novináři a poskytujeme jim informační servis
propojujeme a koordinujeme různé iniciativy, které se tématu migrace a uprchlíků z různých úhlů pohledu věnují
spouštíme kampaň, kterou chceme vzbudit pozornost ohledně toho, jakým způsobem se u nás diskuze o migraci a příbuzných tématech vede.
Jestli chcete vědět víc nebo se k nám přidat a bavit se o migraci s námi, koukněte na web nebo facebookovou stránku projektu.
Ruský vliv ve veřejném prostoru
Téma Ruska, jeho ambic a vlivu se stalo v regionu střední Evropy znovu objeveným tématem po událostech na Majdanu a obzvláště pak po připojení Krymu k Ruské federaci. Stále častěji se tak nyní skloňují pojmy jako propaganda či hybridní válka, které se vztahují k rostoucímu fenoménu tzv. alternativních médií (naši nejnovější analýzu na toto téma najdete ZDE). Internet se stává místem polarizace společnosti, což se projevuje v diskuzích o migraci, Evropské unii, ale i o hodnotách, na kterých by Česká republika a Slovensko měly do budoucna stavět.
Více
Cílem tohoto projektu je zlepšit porozumění stávající situace skrz kvalitní analýzu a vzájemnou podporu organizací i jednotlivců, kteří se tématu ruského vlivu věnují. Důležitá je samozřejmě i informovanost veřejnosti. Nechceme cenzurovat obsah internetu či určovat, který názor je ten správný. Názorová pluralita je pro demokracii a otevřenou společnost stěžejní, avšak cíleně používaná lež či směs polopravd pro nás není legitimním prostředkem pro diskuzi.
V rámci tohoto projektu podporujeme činnost analytických organizací, akademiků a investigativních novinářů v České republice a na Slovensku. Hledáme také možnosti pro jejich spolupráci a snažíme se zpřístupnit jejich práci veřejnosti.
Nyní podporujeme řadu think-tanků (Asociace pro mezinárodní otázky, The Prague Security Studies Institute, Slovak Foreign Policy Association) a novinářů (Denník N) nebo taky webovou publikační platformu HlídacíPes.org.
Projekt v současnosti ukončujeme.