Nenápadný půvab demokracie

demokracie

Česká společnost čelí v současnosti několika velkým výzvám. S každou z nich samostatně by si měla zdravá společnost snadno poradit. Pokud však musí čelit všem najednou, stávají se hrozbou. Jde zejména o sílící vliv Ruska a ruské propagandy na českou politiku, byznys a společnost. S tím souvisí také nezájem občanů o Evropskou unii a nízká důvěra v její celkovou schopnost řešit aktuální problémy. Naopak velkou vlnu emocí vzbuzuje migrační krize vedoucí k nárůstu islamofobie a xenofobie české společnosti. Je dobré si uvědomit, že se jedná o propojená témata, i když to na první pohled nemusí být zřejmé. Rozhodli jsme se proto reagovat rozšířením své dosavadní činnosti novými projekty:

Jsme to my – za otevřený dialog (nejen) o migraci

Tzv. uprchlická krize byla v uplynulých měsících tématem číslo jedna v médiích i ve veřejném prostoru. Uprchliků k nám sice nakonec tolik nedorazilo, ale migrace se přesto v české společnosti velmi výrazně projevila – ať už vznikem různých politických hnutí s často vyhrocenými názory zleva i zprava, průnikem těchto vyhrocených názorů i do běžné politiky nebo třeba tím, že se o uprchlících, které nikdy neviděli, hádají i staří kamarádi v hospodě. Také tu vzniklo dobrovolnické hnutí čítající několik tisíc lidí, kteří se rozhodli na vlastní oči zjistit, co se děje na Balkáně a kdo jsou vlastně uprchlíci, kteří do Evropy míří.

Ze všech těchto důvodů jsme rozhodli pustit do projektu, který jsme nazvali “Jsme to my”.

Ruský vliv ve veřejném prostoru

Téma Ruska, jeho ambic a vlivu se stalo v regionu střední Evropy znovu objeveným tématem po událostech na Majdanu a obzvláště pak po připojení Krymu k Ruské federaci. Stále častěji se tak nyní skloňují pojmy jako propaganda či hybridní válka, které se vztahují k rostoucímu fenoménu tzv. alternativních médií (naši nejnovější analýzu na toto téma najdete ZDE). Internet se stává místem polarizace společnosti, což se projevuje v diskuzích o migraci, Evropské unii, ale i o hodnotách, na kterých by Česká republika a Slovensko měly do budoucna stavět.