Může sběr údajů, jakými jsou data o etnickém původu dětí či typu jejich zdravotního postižení, zlepšit rovné příležitosti a spravedlnost v českém školství? A jak tato citlivá data sbírat a následně analyzovat? Nad těmito a dalšími otázkami diskutovali účastníci a účastnice konference „Sběrem dat ke spravedlivému vzdělávání”, kterou pořádal Jiří Dienstbier, ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu a Nadace Open Society Fund Praha ve středu 21. října 2015 od 9:00 hod. v Hrzánském paláci v Praze.
Stručný přehled o významu a účelu údajů o rovných příležitostech (equality data) naleznete v našem briefing paperu, který jsme připravili pro účely konference. Dokument se zároveň se pokouší odpovědět na nejčastější otázky a obavy vzniklé v souvislosti s praxí sběru těchto údajů v Evropě.
Na konferenci vystoupili ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal, socioložka z Kanceláře veřejného ochránce práv Marína Urbániková, zástupce Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Václav Jelen, či přední odbornice na nerovnosti ve vzdělávání z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy Jana Straková. Konference se zúčastnili také zahraniční hosté. Příspěvek Debbie Weekes-Bernard se zaměřil na fungování sběru dat o rovných příležitostech ve Velké Británii, Maimuna Abdullahi představila pohled znevýhodněných skupin ve Švédsku; z perspektivy evropské instituce promluvil zástupce Agentury EU pro základní lidská práva Jaroslav Kling.
Více informací naleznete v programu.
Vybrané prezentace ke stažení:
Jana Straková (Pedagogická fakulta UK v Praze) – Situace sběru dat v České republice
Jaroslav Kling (Agentura EU pro základní práva) – Pohled mezinárodní instituce
Zápisy z jednotlivých pracovních skupin: