Staňte se členem
Klubu Nadace OSF

Staňte se členem
Klubu Nadace OSF

Novinářská cena

Novinářská práce má důležitý význam pro fungování a rozvoj demokratické společnosti. Od roku 2010 proto Nadace Open Society Fund Praha pořádá soutěž Novinářská cena, která veřejně oceňuje kvalitní novinářské příspěvky. Spolupracuje přitom s partnerskou organizací Nadácia otvorenej spoločnosti / Open Society Foundation Bratislava, která soutěž pořádá na Slovensku již několik let.

Novinářská cena oceňuje žurnalisty za jedinečné práce publikované v uplynulém roce, které vynikajícím způsobem zachycují problematiku dnešní společnosti a tím přispívají k jejímu zkvalitňování. Z dlouhodobého hlediska má Novinářská cena ambici pomoci k zvyšování žurnalistické profesionality a kvality. Důraz je proto kladen především na investigativní žurnalistiku, která plní roli hlídacího psa demokracie.

Soutěž je určena novinářům ze všech typů médií – tištěných, elektronických, celostátních i regionálních. Oceňuje konkrétní příspěvek či sérii příspěvků, a tak se vítězem může stát jak renomovaný žurnalista, tak i začínající mladý novinář. O příspěvcích v jednotlivých kategoriích ceny rozhodují nezávislé odborné poroty, složené z představitelů akademické, umělecké i nevládní sféry či zahraničních novinářů.

Více informací najdete na stránkách www.novinarskacena.cz

Daniela Drtinová o pozadí vítězného rozhovoru s Michalem Haškem

Daniela DrtinováRozhovor s Michalem Haškem vznikal velmi nestandardně a netradičně. Spolu s editorským týmem jsme měli připravený nějaký koncept průběhu interview, který se pak v realitě odehrál úplně jinak. Během rozhovoru, který trval dvacet pět minut, jsem se dozvídala od nejrůznějších lidí různé informace přes sluchátko.

Opakovali mi, že někde v systému České televize je důkaz o tom, že Michal Hašek nemluvil o schůzce v Lánech pravdu, že už někde v éteru máme přiznání sociálního demokrata Milana Chovance, který setkání s prezidentem potvrdil. Takže jsem se pořád ptala jako blázen na jednu a tutéž otázku, snad více než desetkrát, a pořád jsem slyšela ve sluchátku: „Věř mi, my to najdeme!“ Tři minuty před skončením pořadu Interview jsem ve sluchátku uslyšela: „Máme to!“ V té chvíli jsem se málem sesypala. Byla to obrovská úleva.

Spuštění inkriminované ukázky, ve které Milan Chovanec potvrdil, že na té schůzce se Zemanem byli, pro mě bylo dalším silným momentem. Proběhl přímý oční kontakt mezi mnou a Michalem Haškem, setina vteřiny, která byla těžká pro mě i pro něj, a v tu chvíli jsme oba věděli, že se něco mocného zlomilo. Nejenom jeho osobní kredibilita, ale také jeho politická kariéra. To, že člověk lže, je přece jenom velice těžce v politice obhajitelné. Cítila jsem a věděla, že v ten okamžik se dynamicky změnily souvislosti, které na sebe nabalovaly určitý politický vývoj. Byl to ten nejsilnější moment za celou dobu, co jsem pracovala v České televizi.

 • Tato soutěž je důležitá pro celou novinářskou komunitu. Jako v každé profesi i my novináři potřebujeme cítit, že naše práce má smysl. Tato cena navíc zakládá tradici a má před sebou budoucnost. Věřím, že za padesát let to bude velmi zavedené ocenění, které nastaví standardy, co je dobrá novinařina a jak se dělá, a pomůže inspirovat mladé začínající novináře.

  Silvie Lauder, vítězka Novinářské ceny 2013 v kategorii psané žurnalistiky Nejlepší reportáž

 • Veřejná média ovlivňují naše myšlení, společnost, politický život. Považuji proto za důležité zhodnotit čas od času jejich produkci a podívat se, jak a nakolik je originální, objektivní, týká se závažných problémů a hlavně kdo za skutečně hodnotnou produkcí stojí. A k tomu slouží Novinářská cena.

  Helena Illnerová, fyzioložka a biochemička, bývalá předsedkyně Akademie věd ČR

 • Všichni víme, že novinářská profese neprochází jednoduchým obdobím, o to víc je dnes potřeba podporovat to nejkvalitnější, co v této oblasti vzniká. Novinářská cena je pro mě jedním ze způsobů, jak v rámci oboru nastavit měřítka a ocenit osobní zaujetí a profesionální poctivost.

  Ján Simkanič, výkonný ředitel společnosti Internet Info, s.r.o.

 • Skončila jsem v České televizi a nemohla jsem si představit důstojnější rozloučení s institucí, kterou mám ráda a ve které jsem strávila 21 let, než je tato cena.

  Daniela Drtinová, vítězka Novinářské ceny 2013 v kategorii audiovizuální žurnalistiky Nejlepší rozhovor, beseda nebo diskuse

AKTUALITY

9.12.2016

Začíná soutěž Novinářská cena 2016, přihlašujte nejlepší novinářské počiny!

Nadace Open Society Fund Praha ve spolupráci se společnostmi Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation Bratislava, NEWTON Media a.s., Konrad-Adenauer-Stiftung, Syndikát novinářů České republiky a Ashoka Česká republika vyhlašuje …

Celý článek

4.5.2016

Známe vítěze Novinářské ceny 2015

Třináct vítězů a vítězek soutěže Novinářská cena 2015 si odneslo ocenění ze slavnostního vyhlášení v pražské Galerii Louvre. Mezi 360 příspěvky, které byly do letošního ročníku nominovány, vynikli redaktoři Hospodářských …

Celý článek

28.5.2015

Stáhněte si výběr nejlepších příspěvků soutěže Novinářská cena 2014

Vítězné a nominované příspěvky Novinářské ceny 2014 si můžete volně stáhnout do vašich čteček a tabletů. V e-booku naleznete všechny oceněné texty kategorií psané žurnalistiky a odkazy na příspěvky audiovizuálních …

Celý článek

28.4.2015

Novinářskou cenu 2014 si odneslo jedenáct vítězů a vítězek

Jedenáct vítězů a vítězek soutěže Novinářská cena 2014 získalo ocenění na slavnostním vyhlašování v pražské Galerii Louvre. Mezi 413 příspěvky, které se utkaly v soutěži, zazářili redaktoři České televize, Aktuálně.cz, …

Celý článek
Starší články