Podpořte aktivity
Nadace OSF

Podpořte aktivity
Nadace OSF

Novinářská cena

Novinářská práce má důležitý význam pro fungování a rozvoj demokratické společnosti. Od roku 2010 proto Nadace OSF pořádá soutěž Novinářská cena, která veřejně oceňuje kvalitní novinářské příspěvky. Spolupracuje přitom s partnerskou organizací Nadácia otvorenej spoločnosti / Open Society Foundation Bratislava, která soutěž pořádá na Slovensku již několik let.

Novinářská cena oceňuje žurnalisty za jedinečné práce publikované v uplynulém roce, které vynikajícím způsobem zachycují problematiku dnešní společnosti a tím přispívají k jejímu zkvalitňování. Z dlouhodobého hlediska má Novinářská cena ambici pomoci k zvyšování žurnalistické profesionality a kvality. Důraz je proto kladen především na investigativní žurnalistiku, která plní roli hlídacího psa demokracie. Soutěž je určena novinářům ze všech typů médií – tištěných, elektronických, celostátních i regionálních. Oceňuje konkrétní příspěvek či sérii příspěvků, a tak se vítězem může stát jak renomovaný žurnalista, tak i začínající mladý novinář. O příspěvcích v jednotlivých kategoriích ceny rozhodují nezávislé odborné poroty, složené z představitelů akademické, umělecké i nevládní sféry či zahraničních novinářů.

Více informací najdete na stránkách www.novinarskacena.cz

Daniela DrtinováDaniela Drtinová o pozadí vítězného rozhovoru s Michalem Haškem Rozhovor s Michalem Haškem vznikal velmi nestandardně a netradičně. Spolu s editorským týmem jsme měli připravený nějaký koncept průběhu interview, který se pak v realitě odehrál úplně jinak. Během rozhovoru, který trval dvacet pět minut, jsem se dozvídala od nejrůznějších lidí různé informace přes sluchátko. Opakovali mi, že někde v systému České televize je důkaz o tom, že Michal Hašek nemluvil o schůzce v Lánech pravdu, že už někde v éteru máme přiznání sociálního demokrata Milana Chovance, který setkání s prezidentem potvrdil. Takže jsem se pořád ptala jako blázen na jednu a tutéž otázku, snad více než desetkrát, a pořád jsem slyšela ve sluchátku: „Věř mi, my to najdeme!“ Tři minuty před skončením pořadu Interview jsem ve sluchátku uslyšela: „Máme to!“ V té chvíli jsem se málem sesypala. Byla to obrovská úleva. Spuštění inkriminované ukázky, ve které Milan Chovanec potvrdil, že na té schůzce se Zemanem byli, pro mě bylo dalším silným momentem. Proběhl přímý oční kontakt mezi mnou a Michalem Haškem, setina vteřiny, která byla těžká pro mě i pro něj, a v tu chvíli jsme oba věděli, že se něco mocného zlomilo. Nejenom jeho osobní kredibilita, ale také jeho politická kariéra. To, že člověk lže, je přece jenom velice těžce v politice obhajitelné. Cítila jsem a věděla, že v ten okamžik se dynamicky změnily souvislosti, které na sebe nabalovaly určitý politický vývoj. Byl to ten nejsilnější moment za celou dobu, co jsem pracovala v České televizi.

 • Tato soutěž je důležitá pro celou novinářskou komunitu. Jako v každé profesi i my novináři potřebujeme cítit, že naše práce má smysl. Tato cena navíc zakládá tradici a má před sebou budoucnost. Věřím, že za padesát let to bude velmi zavedené ocenění, které nastaví standardy, co je dobrá novinařina a jak se dělá, a pomůže inspirovat mladé začínající novináře.

  Silvie Lauder, vítězka Novinářské ceny 2013 v kategorii psané žurnalistiky Nejlepší reportáž

 • Veřejná média ovlivňují naše myšlení, společnost, politický život. Považuji proto za důležité zhodnotit čas od času jejich produkci a podívat se, jak a nakolik je originální, objektivní, týká se závažných problémů a hlavně kdo za skutečně hodnotnou produkcí stojí. A k tomu slouží Novinářská cena.

  Helena Illnerová, fyzioložka a biochemička, bývalá předsedkyně Akademie věd ČR

 • Všichni víme, že novinářská profese neprochází jednoduchým obdobím, o to víc je dnes potřeba podporovat to nejkvalitnější, co v této oblasti vzniká. Novinářská cena je pro mě jedním ze způsobů, jak v rámci oboru nastavit měřítka a ocenit osobní zaujetí a profesionální poctivost.

  Ján Simkanič, výkonný ředitel společnosti Internet Info, s.r.o.

 • Skončila jsem v České televizi a nemohla jsem si představit důstojnější rozloučení s institucí, kterou mám ráda a ve které jsem strávila 21 let, než je tato cena.

  Daniela Drtinová, vítězka Novinářské ceny 2013 v kategorii audiovizuální žurnalistiky Nejlepší rozhovor, beseda nebo diskuse

AKTUALITY

15.1.2019

Novinářská cena 2018 – nominujte nejlepší novinářské počiny roku

Od 1. prosince může široká veřejnost, redakce i samotní novináři nominovat nejlepší žurnalistické práce do soutěže o Novinářské ceny. Uzávěrka pro nominace je 1. února 2019. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne …

Celý článek

4.12.2018

Novinářská cena 2018 otevřena

Od 1. prosince může široká veřejnost, redakce i samotní novináři nominovat nejlepší žurnalistické práce do soutěže o Novinářské ceny. Uzávěrka pro nominace je 1. února 2019. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne …

Celý článek

5.11.2018

Novináři se poprvé sejdou v kasárnách

Ve čtvrtek 15. listopadu se v pražských Kasárnách Karlín uskuteční první ročník konference Novinářské fórum. Akce je určená redaktorům, editorům, lidem pracujícím v mediální branži, studentům mediálních oborů a širší …

Celý článek

3.5.2018

Novinářské ceny Nadace OSF za rok 2017 tematicky ovládla politická investigace. Československou cenu veřejnosti získala Saša Uhlová za svou reportáž Hrdinové kapitalistické práce.

Nadace OSF letos po 8. předávala Novinářské ceny za kvalitní českou žurnalistiku. Na slavnostním vyhlášení 3. května 2018 byla oceněna díla, která mají důležitý význam pro fungování a rozvoj demokratické …

Celý článek
Starší články