Stronger Roots

Posilujeme odolnost a stabilitu neziskových organizací

Neziskové organizace plní v demokracii nezastupitelnou roli, v posledních letech jsou však čím dál častěji terčem populistů a dezinformačních médií, pro které jsou nepohodlné pro svůj důraz na transparentnost a lidská práva. Mnohdy ztrácejí podporu i proto, že neumějí lidem vysvětlit svou práci a ukázat na srozumitelných příkladech, proč je tak důležitá. Bez stabilního zázemí a podpory společnosti ale nebudou neziskové organizace moci fungovat a v mnoha oblastech zastupovat roli státu. Děti nebudou chodit do kroužků, důchodci budou bez domácí péče, hasiči ztratí finance, nikdo nebude hlídat politiky, aby dělali svou práci čistě a zodpovědně. Proto chceme, aby se neziskové organizace měly o koho opřít a cíleně si budovaly okruh příznivců, který je podrží.

Cílem programu Stronger Roots je posílit odolnost a stabilitu neziskových organizací v Česku, Maďarsku a na Slovensku a přispět k jejich většímu propojení se společností. Program realizuje Nadace OSF ve spolupráci s českým think-tankem Glopolis, slovenskou Nadáciou otvorenej spoločnosti a maďarskou NIOK Foundation. 

Koho podporujeme

V prvním běhu programu Stronger Roots (2019-2022) jsme podpořili 35 neziskových organizací v Česku, Maďarsku a na Slovensku, které výrazně posílily svou komunitu příznivců, a 9 neziskových sítí, jež zahájily nebo prohloubily spolupráci s partnery z občanského, státního či podnikatelského sektoru napříč rozdílnými názory.

Co organizace v programu získávají

  • finanční grant na vlastní projekt, který přispívá k posílení komunity příznivců
  • mentor či mentorka, kteří svými radami a zpětnou vazbou pomáhají uskutečnit konkrétní změny
  • individuální konzultace od expertů z praxe na specifické oblasti fundraisingu, marketingu, komunikace a dalších témat 
  • workshopy a setkání, na nichž organizace sdílejí své pokroky a zkušenosti a učí se od sebe navzájem

Budování komunity příznivců

V programu Stronger Roots rozvíjíme koncept “budování komunity příznivců” (v angličtině “social base building” nebo “constituency building”), kdy je organizace otevřená lidem, cíleně je oslovuje a snaží se je zapojovat do své práce. Tím si postupně vytváří silnou komunitu dobrovolníků, dárců, podporovatelů a fanoušků, kteří věří v její práci a přispívají k řešení problémů, kterými se daná organizace zabývá.

Chcete-li vědět více, přečtěte si brožuru Constituency Building: Jak mohou neziskové organizace budovat okruh svých příznivců, Shrnutí evaluace programu Stronger Roots (v angličtině) nebo případové studie našich grantistů👇

Více případových studií a další publikace vydané v programu Stronger Roots najdete na anglické verzi našeho webu.

Tým projektu Stronger Roots

Marie Peřinová

Marie Peřinová 

programová ředitelka Nadace OSF

Michaela Beck-Lehrhauptová 

manažerka programu Stronger Roots

IMG_20211022_144133_ořez

Pavlína Hořáková 

koordinátorka programu Stronger Roots

“Program Stronger Roots je výjimečný tím, jak intenzivní je podpora, kterou našim grantistům nabízíme. Mentoři, konzultanti i my v Nadaci OSF jsme s podpořenými organizacemi neustále v kontaktu a společně se učíme a inspirujeme, jaké metody při vytváření komunity příznivců nejlépe fungují.”

Marie Peřinová, manažerka programu